Prstnatec májový

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPrstnatec májový
alternativní popis obrázku chybí
Rozkvetlý prstnatec májový v oblasti rezervace Na Volešku
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída jednoděložné (Liliopsida)
Řád chřestotvaré (Asparagales)
Čeleď vstavačovité (Orchidaceae)
Rod prstnatec (Dactylorhiza)
Binomické jméno
Dactylorhiza majalis
(Rchb.) P.F.Hunt & Summerh., 1965
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) je ohrožený druh vstavačovitých rostlin patřící mezi byliny rostoucí na území Česka. Mimo Česko roste na území velké části Evropy.[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Obvykle je 20 až 60 cm vysoký s lysou lodyhou, která je v dolní části šupinatá. Prstnatec májový má mezi 4–6 listy, které jsou vejčitého až kopinatého tvaru, které na sobě mají skvrnky (to není pravidlem u všech rostlin, ale asi u 70 % populace).[2] Květenství je bohaté, válcovité, je dlouhé mezi 4–17 cm a nese na sobě až 50 jednotlivých květů. Barva květů je nachová, ale vzácně se vyskytují i růžové a bílé formy. Prstnatec májový kvete v květnu a v červnu, plodem jsou zelené tobolky, které obsahují velké množství semen.

Stanoviště, rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Roste v nížinách i na horách, typicky na mokrých až bažinatých loukách, případně slatinách, vřesovištích a rašeliništích.[3] Prstnatec májový preferuje živinami bohaté půdy a spíše nevápnité. Prstnatec májový je rozšířen v Evropě v pásu mezi Velkou Británií, Francií, severní Itálií, jižní Skandinávií a evropskou částí Ruska, ale jsou udávány nálezy i ze střední Sibiře)[4]. Roste roztroušeně na celém území, v některých oblastech chybí (např. Lounské středohoří). Dříve byl hojnější, výrazně ustoupil především v nižších a středních polohách, přesto patří k nejhojnějším našim vstavačovitým.[1] Mnoho lokalit jeho výskytu je státem chráněno. Prstnatec májový je chráněn zákonem jako ohrožený druh.

Vznik druhu[editovat | editovat zdroj]

Prstnatec májový vznikl pravděpodobně křížením několika druhů (a to na více lokalitách současně) – prstnatec Fuchsův (Dactylorhiza fuchsii), prstnatec plamatý (D. maculata) a prstnatec pleťový (D. incarnata). Díky tomu se tento druh typický svou variabilitou ve počtu i tvaru listů, výšce rostlin a počtu a barvě květů.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b CIBULKA, Radim. Salvia-os.cz: Dactylorhiza majalis [online]. Salvia - ekologický institut, z.s., Salvia-os.cz, rev. 6.10.2014 [cit. 2016-07-27]. Dostupné online. (česky) 
  2. a b PRŮŠA, David. Orchideje České republiky. 1. vyd. Brno: Computer Press, 2005. ISBN 80-251-0726-4. S. 70-71. 
  3. Dactylorhiza majalis - prstnatec májový (vstavač májový, vstavač širokolistý) [online]. [cit. 2010-12-06]. Dostupné online. 
  4. Dactylorhiza majalis - prstnatec májový (vstavač májový, vstavač širokolistý) [online]. [cit. 2011-06-15]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]