Prstnatec Fuchsův

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Prstnatec Fuchsův

alternativní popis obrázku chybí
Prstnatec Fuchsův (Dactylorhiza fuchsii)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: chřestotvaré (Asparagales)
Čeleď: vstavačovité (Orchidaceae)
Rod: prstnatec (Dactylorhiza)
Binomické jméno
Dactylorhiza fuchsii
(Druce) Soó, 1962
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Prstnatec Fuchsův (Dactylorhiza fuchsii, synonymum Dactylorhiza longebracteata) je vytrvalá bylina z rodu vstavačovitých. Synonymně prstnatec listnatý, prstnatec listenatý.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o rostlinu s tenkou, přímou a nevětvenou lodyhou dosahující výšky 15–60 cm. Obvykle nese hnědě skvrnité listy, vyrůstající v dolní polovině lodyhy. Horní listy jsou výrazně užší a menší, než listy dolní, které jsou spíše obvejčité až kopinaté. Koruna je zpravidla růžová až světle fialová s velmi proměnlivou nachovou kresbou různé sytosti. Tato kresba může být velmi výrazná nebo naopak téměř nezřetelná. Zřídka jsou květy dokonce celé bílé. Plody této byliny jsou tobolky. Pravidelně kvete v období od května do srpna.

Stanoviště, rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Tento prstnatec roste zejména na vlhkých až mokrých loukách, na okrajích rašelinišť, nalézt ho však můžeme i na sušších loukách, ve světlých lesích nebo také například v porostech kosodřevin. Dalo by se říct, že tato rostlina vyhledává vápence, najdeme ji ale i na neutrálních či mírně kyselých půdách.[1] Na území naší republiky byl dříve rozšířen velmi hojně, až na pár výjimek, které tvořili zejména výrazně suché a teplé oblasti. V dnešní době je však k vidění velmi málo, a to především v horských oblastech, které nejsou tolik zasažené zemědělstvím a průmyslem. Nejhojnější je například v Beskydech. I přes výrazný úpadek tohoto druhu je však stále druhým nejrozšířenějším v rodu po prstnatci májovém. Mimo území České republiky roste především v Evropě, přičemž směrem na východ jej můžeme nalézt i v Mongolsku nebo na Sibiři.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Největší ohrožení pro tento druh představují zejména změny kvality, narušení či úplné destrukce biotopů, které přichází zejména nešetrným hospodařením v lesích, odvodňování, výstavbě rekreačních objektů, komunikací a podobně.

Stupeň ochrany[editovat | editovat zdroj]

V České republice i na Slovensku se jedná o druh chráněný zákonem, jakožto ohrožený druh. V Česku je uveden v Červeném seznamu jako vzácnější druh vyžadující další pozornost (C4). Na Slovensku je v tomto seznamu řazen do kategorie zranitelných druhů.[2]

Význam a zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Prstnatec Fuchsův je velmi různorodý taxon, u nějž se rozlišuje několik variant a forem. Různorodost spočívá především ve tvaru pysků, nachové kresby pysků a ve skvrnitosti listů. Semena této byliny dozrávají zhruba až po 60 dnech od oplození. Do té doby neklíčí a za krátkou dobu poté klíčivost ztrácejí. Dobře klíčí například na půdách, kde se nevyskytuje symbiotická houba. Jedná se tedy o slabě mykotrofní druh.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Listy poddruhu prstnatec Fuchsův pravý (Dactylorhiza fuchsii subsp. fuchsii) v PP Horní luka

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SEKERKA, Pavel; OBDRŽÁLEK, Jiří; PONERT, Jan. Orchideje na zahradě. Praha : Grada Publishing, 2006. ISBN 80-247-1640-2.  
  2. prstnatec fuchsův – stupeň ochrany [online]. rostliny.prirodou.cz, [cit. 2013-04-30]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]