Kunštátská kaple

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kunštátská kaple
Kunštátská kaple
Kunštátská kaple
Místo
StátČeskoČesko Česko
ObecZdobnice
Souřadnice
Základní informace
Statuskaple
Další informace
Kód památky16866/6-2469 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kunštátská kaple, podle zasvěcení kaple Navštívení Panny Marie, je barokní kaple kruhového půdorysu, která byla postavena roku 1760 na hlavním hřebeni Orlických hor ve výšce 1035 metrů nad mořem na území obce Zdobnice, na hranicích s obcí Orlické Záhoří.

Kaple stojí v sedle mezi vyšším severozápadním a nižším jihovýchodním vrcholem hory U Kunštátské kaple. V místě kaple je čtyřmezí katastrálních území Malá Zdobnice ze severozápadu, Velká Zdobnice z jihozápadu, Kunštát u Orlického Záhoří ze severovýchodu a Černá Voda u Orlického Záhoří z jihovýchodu – katastrální území na západní straně patří k obci Zdobnice a na východní straně k obci Orlické Záhoří, obojí v okrese Rychnov nad Kněžnou. Kolem kaple prochází po hřebeni pěší Jiráskova cesta značená červeným pásovým značením a vybavená též jako naučná stezka.

Údajně byla kaple postavena pro dřevorubce, kteří tehdy v Orlických horách těžili dřevo pro výdřevu kutnohorských dolů a do tavicích pecí místních skláren.

Po odsunu německého obyvatelstva po druhé světové válce byl interiér kaple zničen. V 60. letech 20. století byl interiér rekonstruován a další opravy se uskutečnily po roce 2000. Kaple byla znovu vysvěcena biskupem královéhradecké diecéze Dominikem Dukou, při slavnostní mši dne 18. června 2005.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]