Přeskočit na obsah

Afsluitdijk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Afsluitdijk – nalevo Ijsselmeer, napravo Severní moře se sochou Cornelise Lelyho
Satelitní pohled na Afsluitdijk
Propust k regulaci průtoku vody u Den Oever

Afsluitdijk [ˈɑfslœydɛik]IPA je důležitá uzavírací hráz, která rozděluje záliv Zuiderzee na dvě části: Waddenzee a uměle vytvořené jezero Ijsselmeer, do kterého ústí řeka IJssel. Tato hráz spojující provincii Severní Holandsko s provincií Frísko byla vybudována v letech 19271933. Je 32 km dlouhá, v některých místech až 90 m široká a průměrně 7 m vysoká. V roce 1934 byla otevřena spojovací silnice mezi městem Den Oever v Severním Holandsku a vesnicí Zurich ve Frísku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Zuiderzeewerken.

V roce 1886 vznikl projekt Zuiderzeewerken, jejímž hlavní projektantem byl vodohospodářský inženýr Cornelis Lely, který měl za úkol zjistit možnost vysušení některých přímořských oblastí. V roce 1891 vznikl první plán uzavření a zapolderování zálivu Zuiderzee (Jižní moře) a v roce 1916 bylo zapolderování odsouhlaseno nizozemským parlamentem.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Afsluitdijk má dva vodohospodářské komplexy sloužící k regulaci průtoku mořské vody do přímořských oblastí za hrází – propustí u Den Oever a Kornwerderzand. V roce 1998 se zjistilo, že kapacita těchto propustí je nedostatečná a v roce 2001 se začal projektovat třetí komplex, protože to je nutné vzhledem k stoupající hladině Severního moře, snižování půdního povrchu a mnohem více vody v řece IJssel.

Umělecká díla[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]