Türkmenabat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Türkmenabat
Türkmenabat
Новостройки Туркменабада по улице "Bitarap Türkmenistan".jpg
Türkmenabat – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška187 m n. m.
StátTurkmenistánTurkmenistán Turkmenistán
Türkmenabat
Türkmenabat
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel408 906 (2009)
Správa
Vznik1511
Telefonní předvolba993 422
PSČ746100
Označení vozidelLB
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Türkmenabat (dříve Čardžou) je město na severovýchodě Turkmenistánu. Je správním centrem vilájetu Lebap a s více než 250 000 obyvateli druhým největším městem v zemi.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Již před dvěma tisíci let zde existovala významná obchodní stanice na Hedvábné stezce známá pod názvem Āmul; název podle ní dostala také řeka Amudarja, na jejímž levém břehu město leží. Od patnáctého století se používal název Čardžou, což znamená v perštině „čtyři kanály“.[1] Sídlo náleželo Bucharskému chanátu do roku 1868, kdy se stalo součástí Ruského impéria, v roce 1886 zde Kozáci založili pevnost Nové Čardžou. V roce 1918 bylo povýšeno na město, v letech 1924–1927 neslo název Leninsk. Po vyhlášení nezávislosti Turkmenistánu se název města zapisoval turkmenskou latinkou jako Çärjew, v roce 1999 je nechal prezident Saparmurad Nijazov přejmenovat na Türkmenabat (město Turkmenů).

Život ve městě[editovat | editovat zdroj]

Türkmenabat je významný dopravní uzel nedaleko hranice s Uzbekistánem s velkým nádražím, říčním přístavem a moderním letištěm,[2] žije zde také početná uzbecká menšina. Je centrem nejdůležitější zemědělské oblasti v Turkmenistánu, kde se pěstují obiloviny a ovoce. Město je významné potravinářským průmyslem a výrobou umělých hnojiv, zpracovává se bavlník a karakulská vlna, v okolí se těží zemní plyn.[3] Město je vyhlášené množstvím orientálních bazarů i velkým parkem Tasinlikler meydanchasy. Sídlí zde pedagogická vysoká škola a fotbalový klub FC Bagtyyarlyk-Lebap. Nedaleko města se nachází rezervace Repetek, chránící unikátní pouštní faunu a flóru. Podnebí je kontinentální, letní teploty přesahují 40 °C a zimní klesají pod –20 °C, průměrné srážky činí 130 mm ročně.

Rodáci[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Eurasia Travels Dostupné online
  2. Nebit-Gaz Dostupné online
  3. Ahal Siyakhat Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]