Bazar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Slovo bazar (persky بازار‎‎, transliterace bāzār [bázár]) vyjadřuje několik vzájemně souvisejících významů. V původním významu slova se jedná o perský výraz pro trh či tržiště. V dalším přeneseném významu slova pak o jakékoliv exotické tržiště či tržnici kdekoliv na světě.

Nejběžnější význam[editovat | editovat zdroj]

V nejběžnějším význam slova pak toto slovo označuje českou maloobchodní prodejnu nazývanou souslovím obchod s použitým zbožímslangově také někdy označovanou jako sekáč. Bazar pod širým nebem se nazývá bleší trh, lidově blešák.

Tyto maloobchodní jednotky bývají někdy spojeny s dalšími doprovodnými službami jako jsou půjčovny průmyslového zboží nebo zastavárny.

Rovněž lze jako bazar nazvat internetový portál, který interaktivně nabízí uživatelům možnost prezentovat, nebo nabídnout ostatním uživatelům věci k prodeji, či poptávce a umístit jen fotografie, popřípadě videa na internetové stránky. Zde se lidé jdoucí do bazaru nepotkávají osobně. Rovněž se takovému bazaru říká inzerce, kdy internet umožňuje tyto v základu rozdílné pojmy sloučit v jeden. Většina inzertních portálů, neboli internetových bazarů, poskytuje své služby uživatelům zdarma.

Specializované zařízení pro nákup a prodej ojetých motorových vozidel se nazývá autobazar. Ten však také bývá shrnutý i do všeobecných inzertních serverů jako jedna z mnoha kategorií.

Jiný význam[editovat | editovat zdroj]

V dalším významu se také může jednat o jednorázovou prodejní a společenskou akci, při které jednotliví občané nabízejí ke koupi nepotřebné předměty denní potřeby jiným lidem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]