Lokální nakupování

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Lokální nakupování je moderní trend nakupování potravin, produktů a výrobků přímo od prvovýrobců. Zákazníci tak nenakupují zboží v supermarketech nebo jiných běžných obchodech, ale přímo od rolníků, pěstitelů a chovatelů, a to přímo na statcích nebo na takzvaných „farmářských trzích“.

Aspekty[editovat | editovat zdroj]

Tento způsob nakupování je ekologický, šetrný k přírodě a podporuje lokální ekonomiku. Opakem je alokace výrobních prostředků a aktiv v rámci globalizace, kdy části jednoho výrobku mohou pocházet z různých zemí vzdálených od sebe i tisíce kilometrů; cílem je minimalizace nákladů (mezi ně se dají počítat i legislativní omezení platící v různých zemích různě). Nezřídka je průvodním jevem exploatace dělníků z rozvojových zemí, dětská práce, práce za nedostatečnou (nedůstojnou) mzdu a často v podmínkách porušujících normy; a v místě odbytiště záplava levného zboží, kterému cílová destinace nemohla cenově konkurovat a zanikali tak místní obchodníci a výrobci.[zdroj?]

Druhým aspektem je levná energie, zejména relativně nízké náklady na pohonné hmoty (jmenovitě ropu). Výrobky (a jejich části) tak mohou být převáženy tisíce kilometrů, přestože by se daly vyrobit v místě odbytiště (byť dráž). V blízké budoucnosti[zdroj?] toto nemusí být splněno (podle teorie ropného zlomu).

Lokální nakupování v Česku[editovat | editovat zdroj]

V Česku je mnoho[zdroj?] rolníků, kteří prodávají své produkty přímo. Zároveň také vznikají ve větších městech tržiště, kde se organizují pravidelně „farmářské trhy“.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]