Smyrna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z İzmir)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Smyrna
İzmir
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 2 m n. m.
Stát Turecko Turecko
Region Egejský region
Provincie Izmirská provincie
Smyrna
Smyrna
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 2 847 698 (2014)
Správa
Starosta Aziz Kocaoğlu
Vznik 3. tisíciletí př. n. l.
Oficiální web www.izmir.bel.tr
Telefonní předvolba +90 232
Označení vozidel 35
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Smyrna[1] (turecky İzmir; starořecky Σμύρνη, Smyrné) je město v západním Turecku, na pobřeží Egejského moře. Má zhruba 3 miliony obyvatel a je správním střediskem provincie İzmir.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Smyrna je jedno z nejstarších středomořských měst. Bylo založeno ve třetím tisíciletí př.n.l. a už v té době bylo jedním z center kultury na anatolském poloostrově. V období okolo roku 1500 př. n. l. se dostalo pod vliv chetitské říše. V prvním tisíciletí př.n.l. se začali do Smyrny stěhovat Řekové, z této doby se dochovaly keramická a hrnčířská díla. Řekové opředli město mnohými pověstmi. Za dob iónské kultury byla Smyrna velmi důležitým přístavem a získala si zpět svoji slávu. Ta ovšem trvala jen do doby, než město spadlo pod vliv Lýdie a perské říše, kdy se z něj stala časem zapomenutá malá vesnice. V časech Alexandra Velikého bylo vybudováno město znovu, na svazích hory Kadifekale (Pagos). Po ustanovení římské vlády, v prvních stoletích našeho letopočtu začala další éra Smyrny jako významného města, Smyrna se dokonce stala prvním křesťanským městem, kterým zůstala až do roku 1415, kdy byla dobyta osmanskou říší a křesťanství oficiálně vystřídáno islámem. V samotné Smyrně ale zůstalo početné řecké pravoslavné obyvatelstvo. Před první světovou válkou představovali Řekové polovinu z asi 300 000 obyvatel města. Roku 1919 město obsadila řecká armáda a mělo být na základě Sèvreské mírové smlouvy s velkou částí západní Anatolie přičleněno k Řecku. Řecké tažení však bylo v létě 1922 obráceno na ústup a v září téhož roku vstoupila do města turecká armáda. Město zčásti lehlo popelem a na 200 000 Řeků z obavy o svůj osud uprchlo do Řecka. Mnozí se usadili v Athénách, kde založili čtvrť nazvanou Nea Smyrni (Νέα Σμύρνη), tj. „Nová Smyrna“. Smyrna, od té doby zvaná İzmir, zůstala součástí Turecka.

Dnešní İzmir[editovat | editovat zdroj]

Dnes je město vyhledávaným turistickým cílem s mnoha památkami (mešity ze 16. a 17. století). Centrum města žije západním způsobem života[zdroj?]. Město má i svoje muzeum a univerzitu.


Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BERÁNEK, Tomáš, et al. Index českých exonym: standardizované podoby, varianty = List of Czech exonyms: standardized forms, variants. 2., rozš. a aktualiz. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2011. 133 s. (Geografické názvoslovné seznamy OSN - ČR). ISBN 978-80-86918-64-8. S. 72, 125. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]