İzmir

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
İzmir
Smyrna
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 2 m n. m.
Stát Turecko Turecko
Region Egejský region
Provincie Izmirská provincie
İzmir
İzmir
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 2 847 698 (2014)
Správa
Starosta Aziz Kocaoğlu
Oficiální web www.izmir.bel.tr
Telefonní předvolba 0090
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

İzmir, dříve Smyrna (řecky Σμύρνη, Smýrné), je město v západním Turecku, na pobřeží Egejského moře. Má zhruba 3 miliony obyvatel a je správním střediskem stejnojmenné provincie.

Historie[editovat | editovat zdroj]

İzmir je jedno z nejstarších středomořských měst. Bylo založeno ve třetím tisíciletí př.n.l. a už v té době bylo jedním z center kultury na anatolském poloostrově. V období okolo roku 1500 př. n. l. se dostalo pod vliv chetitské říše. V prvním tisíciletí př.n.l. se začali do İzmiru stěhovat Řekové, z této doby se dochovaly keramická a hrnčířská díla. Řekové opředli město mnohými pověstmi. Za dob Iónské kultury byl İzmir velmi důležitým přístavem a získal si zpět svojí slávu. Ta ovšem trvala jen do doby, než město spadlo pod vliv Lýdie a perské říše, kdy se z něj stala časem zapomenutá malá vesnice. V časech Alexandra Velikého bylo vybudováno město znovu, na svazích hory Kadifekale (Pagos). Po ustanovení římské vlády, v prvních stoletích našeho letopočtu začala další éra İzmiru jako významného města, İzmir se dokonce stal prvním křesťanským městem, kterým zůstal až do roku 1415, kdy byl dobyt osmanskou říší a křesťanství vystřídáno islámem. Přesto ale zde zůstalo početné řecké obyvatelstvo. Před první světovou válkou představovali Řekové polovinu z asi 300 000 obyvatel města. Roku 1919 město obsadila řecká armáda a mělo být na základě Sèvreské mírové smlouvy s velkou částí západní Anatolie přičleněno k Řecku. Řecké tažení však bylo v létě 1922 obráceno na ústup a v září téhož roku vstoupila do města turecká armáda. Město zčásti lehlo popelem a na 200 000 Řeků z obavy o svůj osud uprchlo do Řecka. Mnozí se usadili v Athénách, kde založili čtvrť nazvanou Nea Smyrni (Νέα Σμύρνη), tj. „Nová Smyrna“. Smyrna, od té doby zvaná İzmir, zůstala součástí Turecka.

Dnešní İzmir[editovat | editovat zdroj]

Dnes je město vyhledávaným turistickým cílem s mnoha památkami (mešity ze 16. a 17. století). Centrum města žije západním způsobem života[zdroj?]. Město má i svoje muzeum a univerzitu.


Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]