Sundsvall

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sundsvall
Sundsvall collage.jpg
Poloha
Souřadnice
Stát ŠvédskoŠvédsko Švédsko
Sundsvall
Red pog.svg
Sundsvall
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 50 712 (2010), 50 378 (1990), 49 023 (1995), 48 695 (2000) a 57 606 (2015)
Správa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sundsvall je město ve středním Švédsku ležící u Botnického zálivu, v provincii Västernorrland, asi 395 km severně od Stockholmu. V současnosti zde žije zhruba 49 400 obyvatel. Město bylo celkem čtyřikrát zcela zničeno požárem a posléze vždy znovu vybudováno.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie města je spojena s lesnickým průmyslem. Průmyslová revoluce ve Švédsku začala právě zde, když Tunadalská pila v roce 1849 zakoupila parní pilu. Poté se Sundsvall stal jedním z nejbohatších švédských měst. V roce 1879 zde vypukla první velká stávka ve Švédsku. V roce 1888 město lehlo popelem, příčinou požáru byla pravděpodobně jiskra z parníku. Byl to největší požár ve švédské historii. Po této události bylo město znovu postaveno kompletně z kamene, a proto se mu přezdívá Stenstaden (kamenné město). Na počátku 20. století byl Sundsvall prosperujícím průmyslovým městem. V roce 1926 zde byla zřízena první automatizovaná telefonní ústředna ve Švédsku.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k průmyslovému dědictví se zde socialistické a levicově-liberální tendence projevují ještě extrémněji, než je tomu ve zbytku Švédska. Zastupitelé města Sundsvall např. rozhodli odstranit pohovku v místnosti pro svačiny obecních kanceláří, neboť „přispívá ke vzniku rizika znásilnění“.[1]

Ve městě se nachází univerzita nesoucí název Mittuniversitetet.

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Hezký nápad ze Švédska: Muži močte vsedě!

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]