Sundsvall

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sundsvall
Sundsvall collage.jpg
Poloha
Souřadnice
Stát ŠvédskoŠvédsko Švédsko
Sundsvall
Sundsvall
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 42,5 km²
Počet obyvatel 58 436 (2018)[1]
Hustota zalidnění 1 370,2 obyv./km²
Správa
Vznik 1621
Oficiální web www.sundsvall.se
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sundsvall je město ve středním Švédsku ležící u Botnického zálivu, v provincii Västernorrland, asi 395 km severně od Stockholmu. V současnosti zde žije zhruba 49 400 obyvatel. Město bylo celkem čtyřikrát zcela zničeno požárem a posléze vždy znovu vybudováno.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie města je spojena s lesnickým průmyslem. Průmyslová revoluce ve Švédsku začala právě zde, když Tunadalská pila v roce 1849 zakoupila parní pilu. Poté se Sundsvall stal jedním z nejbohatších švédských měst. V roce 1879 zde vypukla první velká stávka ve Švédsku. V roce 1888 město lehlo popelem, příčinou požáru byla pravděpodobně jiskra z parníku. Byl to největší požár ve švédské historii. Po této události bylo město znovu postaveno kompletně z kamene, a proto se mu přezdívá Stenstaden (kamenné město). Na počátku 20. století byl Sundsvall prosperujícím průmyslovým městem. V roce 1926 zde byla zřízena první automatizovaná telefonní ústředna ve Švédsku.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k průmyslovému dědictví se zde socialistické a levicově-liberální tendence projevují ještě extrémněji, než je tomu ve zbytku Švédska. Zastupitelé města Sundsvall např. rozhodli odstranit pohovku v místnosti pro svačiny obecních kanceláří, neboť „přispívá ke vzniku rizika znásilnění“.[2]

Ve městě se nachází univerzita nesoucí název Mittuniversitetet.

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Města 2015; populace 2010-2017, rozloha pozemků, podíl, kde se překrývá s rekreačními domy. 5. dubna 2017. Dostupné online.
  2. Hezký nápad ze Švédska: Muži močte vsedě!

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]