Lehnice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o polském městě. O slovenské obci pojednává článek Lehnice (okres Dunajská Streda).
Lehnice
Legnica
Legnica rynek 10100008.jpg
Lehnice – znak
znak
Lehnice – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 108 m n. m.
Časové pásmo SEČ/SELČ
Stát PolskoPolsko Polsko
vojvodství Dolnoslezské
Lehnice
Lehnice
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 56,29 km²
Počet obyvatel 100 455 (2017)
Hustota zalidnění 1 784,6 obyv./km²
Správa
Starosta Tadeusz Krzakowski
Vznik 1264
Oficiální web www.legnica.um.gov.pl
Adresa obecního úřadu pl. Słowiański 8
59-220 Legnica
Telefonní předvolba +48 76
PSČ 59-200 až 59-220
Označení vozidel DL
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lehnice (polsky Legnica, německy Liegnitz) je město v jihozápadním Polsku, v Dolnoslezském vojvodství, na řece Kačava (Kaczawa). Leží přibližně 60 kilometrů západně od Vratislavi. V roce 2017 měla Lehnice více než 100 000 obyvatel [1] Název města je zpravidla spojován se staropolským Łęg, tj. luh, bažinaté místo. Spíše se zdá, že název je už předslovanský, spojený se germánským kmenem Lugiů nebo se jménem keltského božstva Lugha. Již Ptolemaios psal o osadě či hradišti Lugidunum na jihozápadě dnešního Slezska, není však jisté, zda se jednalo o dnešní Lehnici nebo spíše Holohov.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Barokní radnice na náměstí, dnes divadlo

Ve starověku se Lehnice nacházela na migračních stezkách keltských a germánských kmenů. Již Tacitus a Ptolemaios zmiňují město Lugidunum (odvozeno od Lugh), které je dnes spojováno s Lehnicí nebo Hlohovem. Po odchodu germánských kmenů do jižní Evropy se v oblasti usadili Slované a v 7. století je na území Lehnice doložena slovanská osada.

Od roku 990 byla Lehnice součástí polského státu. Jako město je Lehnice zmiňována od roku 1004. Vedla tudy důležitá obchodní stezka z Německa přes Vratislav a Krakov až do Kyjeva. Roku 1163 se Lehnice stala sídlem dolnoslezských vévodů. V roce 1241 v bitvě u Lehnice Mongolové porazili vojska knížete Jindřicha II. Pobožného. Roku 1248 se stalo rezidenčním městem lehnických knížat.

V roce 1329 se Lehnice stala součástí zemí Koruny české. Od roku 1742 bylo město součástí Pruska a poté Německa. Od roku 1945 je součástí Polska. Ve stejném roce téměř celé historické centrum bylo v rámci tzv. ohňů vítězství spáleno Rudou armádou (dosud nebyla Lehnice válkou vůbec poškozená). Poté na místě památkové zástavby byly postaveny panelové domy. Výsledkem toho je to, že dnes na starém městě stojí vedle sebe zároveň staré budovy (které nevyhořely, nebo byly obnoveny) a paneláky. V letech 1945-1993 byla Lehnice sídlem velitelství Severní skupiny sovětských vojsk, která původně obsadila celý střed města a postupně jej uvolňovala. V městě byla umístěna sovětská vojska v počtu až 60 000 vojáků včetně rodin důstojníků. Části města užívané sovětskou armádou byly ohrazeny a hlídán, největší takový prostor zahrnoval celou jihozápadní část města.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Lehnice z výšky

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. www.stat.gov.pl [online]. [cit. 2011-09-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-09-26. 
  2. Profil klubu na stránkách 90minut.pl (polsky)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]