Trolejbusová doprava v Lehnici

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načíst a přidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování

V Lehnici, městě na jihozápadě Polska, byla dvakrát v provozu malá síť trolejbusové dopravy.

Poprvé se trolejbusy v Lehnici objevily 10. října 1943. Tehdy byla zprovozněna první (a také jediná) linka v trase železniční stanice – městský park (zpět přes Staré Město) – ZłotoryjskaLasek Złotoryjski o délce 4 km. Na této trati jezdily čtyři trolejbusy MAN, které nocovaly v tramvajové vozovně. Později bylo zakoupeno ještě několik ojetých vozů Henschel. V lednu 1945, během bojů o město, byla trolejbusová trať zcela zničena.

Druhý trolejbusový provoz v Lehnici začal svůj život 22. července 1949. Tehdy byla otevřena částečně jednostopá trať o délce 3 km od nádraží na jihovýchod k vojenskému letišti. Na stavbě se podílela i Polská lidová armáda. Zpočátku jezdil na této lince trolejbus Henschel, jediný, který přežil válečné události. V roce 1951 byly zakoupeny dva ojeté trolejbusy z Varšavy, jeden z nich ale byl záhy vyřazen. Trolejbusová trakce s jedinou linkou a dvěma vozy nepřežila rok 1956, kdy bylo rozhodnuto o jejím zrušení. 31. prosince toho roku vyjely trolejbusy do lehnických ulic naposledy.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]