MAN

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Logo společnosti MAN (dříve M.A.N.) na masce chladiče nákladního automobilu této značky. Lev je připomínkou pohlcené společnosti Büssing.
Tento článek pojednává o firmě MAN AG. Možná hledáte: počítačovou síť MAN.

MAN SE (německy: Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg) je německý strojírenský holding.

Skupina MAN je známá hlavně kvůli výrobě autobusů a nákladních automobilů, věnuje se ale i jiným oblastem strojírenství. Vyrábí hlavně:

V roce 1898 se Maschinenbau-AG Nürnberg (zal. 1841) a Maschinenfabrik Augsburg AG (zal. 1840 sloučily do Vereinigte Maschinenfabrik Augsburg und Maschinenbaugesellschaft. V roce 1908 získala společnost současné jméno Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg AG, Augsburg (M.A.N.). Dnes je jedním z vedoucích evropských producentů strojů a dopravních prostředků. V roce 2008 zaměstnávala 51 tisíc zaměstnanců a prodejem svých výrobků ve 120 zemích dosáhl její obrat 15 miliard .

Akcie MAN jsou součástí německého burzovního indexu DAX.

V září 2006 MAN nabídl 10,3 miliardy € za převzetí ve Švédsku sídlící společnosti Scania AB, která je dosud kontrolovaná společností Volkswagen AG. Případně vzniklý společný podnik MAN-Scania by byl největším evropským producentem nákladních automobilů.

Skupiny[editovat | editovat zdroj]

  • MAN Nutzfahrzeuge AG se zabývá produkcí nákladních automobilů (61 % obratu skupiny), autobusů (14 %), motorů a součástí (7 %) a servisem (18 %). Na celkovém obratu MAN AG se podílí asi z poloviny, 88 % obchodu se uskutečňuje na evropském trhu.
  • MAN Ferrostaal AG dosahuje zhruba 20 % celkového obratu MAN AG, zajišťuje průmyslové služby, především projektování, dodávky a montáž ocelových konstrukcí.

V letech 19211963 existovala také skupina MAN Ackerdiesel, produkující traktory a zemědělské stroje.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku MAN AG na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Galerie MAN ve Wikimedia Commons