Traktor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Traktor Massey Ferguson 6490
Traktor Zetor 7245
Vojenský traktor - tahač děl
Jeden ze starších modelů John Deere

Traktor (internacionalismus z latinského tractor 'tahač', a to z trahere – táhnout) je trakční stroj resp. motorové vozidlo sloužící především k tahu. Může sloužit ale také k nesení, tlačení a pohonu zemědělských strojů. Je určen pro práci i dopravu zejména v zemědělství, na poli, v lese nebo jiném nerovném nebo nezpevněném terénu. Traktor a podobné stroje se běžně používají i v jiných oborech, například při údržbě silnic nebo stavebních pracích. Zvláštním typem jsou vojenské traktory, které sloužily a někde ještě stále slouží jako tahače vojenské techniky.

Má obvykle čtyři kola, existuje ale i pásový traktor (lidově zvaný pásák), který se podobá tanku či sněžné rolbě. Většinou je poháněn dieselovým motorem s hnanou zadní nebo přední nápravou (někdy i oběma). Traktor je přizpůsoben k pohybu v náročném terénu a vyšší svahové dostupnosti. Na zádi traktoru (někdy i na přídi) se obvykle nachází tříbodové hydraulické zařízení, na které je možno upnout další příslušenství. V zadní části se je instalována vývodová hřídel předávající točivý moment motoru zapřaženým zařízením. Tato hřídel se u některých traktorů může nacházet i vpředu.

Předchůdcem traktoru je kromě dobytka (kůň, vůl, kráva) též parní lokomobila.

Podle institutu World Resources Institute [1] je na Zemi přes 25 milionů traktorů (96 tisíc v Českých zemích).

Historie[editovat | editovat zdroj]

První všeobecně použitelný traktor sestrojili Američané roku 1901. Výrobci v tehdejším Československu byly firmy Kolben a Daněk, Wichterle-Kovařík, Praga, Svoboda a Škoda. Éru malých traktorů ukončily velké lány při kolektivizaci po roce 1950.

Z českých výrobců traktorů dodnes přežil jen Zetor v Brně. Jeho Zetor 15 z roku 1948 měl 15 koní. Koncem 80. let 20. století dosáhly klasické traktory výkonu až 160 koní (118 kW), v první polovině 90. let 260 koní (191 kW). V současnosti dosahují klasické traktory výkonu 350 koní (257 kW). Kloubové a pásové traktory dosahují více než 550 koní (405 kW).

Výrobci traktorů[editovat | editovat zdroj]

Československo[editovat | editovat zdroj]

Zahraničí[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. World Resources Institute

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BAUER, František; SEDLÁK, Pavel; ŠMERDA, Tomáš. Traktory. 1. vyd. Praha: Profi Press, 2006. 192 s. ISBN 80-86726-15-0. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]