Přeskočit na obsah

LKT

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
LKT s.r.o.
Základní údaje
Právní formaspolečnost s ručením omezeným
Datum založení1971
SídloTrstená, Slovensko
Adresa sídlaTrstená, Slovensko
Klíčoví lidéIng. Peter Šinál
Charakteristika firmy
Oblast činnostivýroba
ProduktyLesní kolesové traktory
MajitelLKT s.r.o.
Identifikátory
Oficiální webwww.lktholding.sk
Některá data mohou pocházet z datové položky.

LKT neboli lesní kolový traktor ( v Česku známý pod přezdívkou „lakatoš“) je kloubový traktor určený pro práce v lese při těžbě dřeva.

Místo výroby a typy LKT[editovat | editovat zdroj]

Vyrábí se na Slovensku v obci Trstená od roku 1971. Původne se vyráběl v ZŤS Trstená v několika různých provedeních a typech – LKT 50, 75, 80, 81, 81T, 90, 120, LPKT 40, LKT 81 turbo – označení odpovídá výkonu motoru 50 – 120 kW. Současné verze modelu LKT 81 ITL, LKT 81, LKT 82 mají více elektroniky, pohání je moderní motory od JCB a Cummins. Vzorem pro LKT byl traktor Kockum[zdroj?], výrobce Kockum Landsverk AB, Švédsko – také kloubový, ovšem s nižším výkonem. LKT byl úspěšný exportní artikl a vyvážel se do celého světa. Aktuální modelová produkce je LKT60, LKT81, LKT130, LKT150 a LKT210.

Internetový mem[editovat | editovat zdroj]

Zvukový záznam zřejmě z přelomu tisíciletí, na kterém mechanik "Luboš" běduje nad konstrukcí LKT, která podle jeho slov protáhne tříminutovou opravu u jiných strojů na celý den a je potřeba při ní rozebrat celý traktor, přitáhl pozornost veřejnosti k LKT. Ze záznamu jeho neschopnosti a frustrace se stal internetový mem známý jako "Luboš opravuje Lakatoš".[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Oprava lakatoše - Luboš. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]