LKT

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
LKT s.r.o.
Lakatoš, Ondřejovsko (3).jpg
Základní údaje
Právní forma společnost s ručením omezeným
Datum založení 1971
Sídlo Trstená, Slovensko
Adresa sídla Trstená, Slovensko
Klíčoví lidé Ing. Peter Šinál
Charakteristika firmy
Oblast činnosti výroba
Produkty Lesní kolesové traktory
Majitel LKT s.r.o.
Identifikátory
Oficiální web www.lkttrstena.sk
Některá data mohou pocházet z datové položky.

LKT neboli lesní kolový traktor známý pod přezdívkou „lakatoš“ je kloubový traktor určený pro práce v lese při těžbě dřeva. Vyrábí se na Slovensku v obci Trstená od roku 1971.

Vyráběl se v několika různých provedeních a typech – LKT 50, 75, 80, 81, 81T, 90, 120, LPKT 40, LKT 81 turbo – označení odpovídá výkonu motoru 50 – 120 kW. Současné verze LKT 81 ITL, LKT 81, LKT 82 mají více elektroniky, pohání je motory JCB, ZETOR a IVECO.

Vzorem pro LKT byl traktor Kockum, výrobce Kockum Landsverk AB, Švédsko – také kloubový, ovšem s nižším výkonem. Předchůdcem LKT byl prototyp speciálního lesního traktoru zvaný „Jezevec“, který byl vyroben ve Křtinách.

Internetový mem[editovat | editovat zdroj]

Do širšího povědomí[zdroj?] české veřejnosti se dostal vinou zvukového záznamu zřejmě z přelomu tisíciletí, na kterém mechanik "Luboš" běduje nad jeho konstrukcí, která podle jeho slov protáhne tříminutovou opravu u jiných strojů na celý den a je potřeba při ní rozebrat celý traktor. Ze záznamu jeho frustrace se stal internetový mem známý jako "Luboš opravuje Lakatoš".

Výkřiky ze záznamu Ani očko nenasadíš! a To je past vedle pasti! se díky tomuto memu staly společensky přijatelnou formou veřejného vyjádření frustrace,[zdroj?] případně exekutivním shrnutím rozsahu problému plynoucího ze špatné koncepce i v jiných disciplínách, například při ladění, refaktorování software.[zdroj?]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]