Caterpillar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hydraulické demoliční nůžky na podvozku CAT 365B L. Rameno 30 m dlouhé

Caterpillar Inc. (NYSECAT) je americká společnost, jejíž sídlo je v městě Peoria ve státě Illinois. Tato společnost je často označována zkratkou CAT.

Firma byla založena v roce 1925 a zabývá se těžkým strojírenstvím, zejména výrobou zemních strojů (buldozery, bagry) a strojů pro těžební průmysl. Významná je také výroba dieselových a plynových motorů a plynových turbín pro různé použití.

Caterpillar je jednou ze 30 společností, obsažených v akciovém indexu Dow Jones Industrial Average.

Působení v Česku[editovat | editovat zdroj]

Výhradním zástupcem CAT v Česku je firma Zeppelin CZ. Caterpillar také zajišťuje financování dodávek svých zařízení prostřednictvím české pobočky CAT Financial Services ČR.

Caterpillar je od 90. let 20. století také největším dodavatelem dieselových motorů používaných při modernizacích (případně i novostavbách) drážních vozidel v Česku. Pro posílení tohoto segmentu vstoupila v roce 2004 firma Phoenix-Zeppelin majetkově do společnosti CZ LOKO, což je nejvýznamnější česká firma v oblasti modernizací a remotorizací lokomotiv.

Caterpillar 8. července 2011 koupila za 8,8 miliardy dolarů firmu Bucyrus International a spolu s ní i její Ostravskou odbočku, bývalé OKD Bastro.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]