Dow Jones Industrial Average

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Diagonální graf Dow Jonesova indexu od roku 1896 do března 2018

Dow Jones Industrial Average (DJIA), v Evropě též často označován jako Dow Jonesův index, je jeden z nejznámějších ukazatelů vývoje na americkém akciovém trhu. Jeho popularita je dána především dobou, po kterou je počítán. Je to jeden z nejstarších světových ukazatelů. Po technické stránce se tento cenový průměr nemůže rovnat tržním indexům, například indexu S&P 500.

Struktura[editovat | editovat zdroj]

DJIA se skládá z akcií 30 amerických společností, které patří mezi největší a nejvíce obchodované. Od roku 1896, kdy byl poprvé publikován se jeho struktura značně změnila. Společnosti byly obměňovány, v posledních letech především rostl počet společností ze sektoru služeb. Jedinou společností, která je v indexu od jeho založení, je společnost General Electric.

Váha jednotlivých společností je dána cenou jejich akcií, jedná se tedy o cenově vážený ukazatel. Většina světových indexů dnes používá váhy na základě tržních hodnot jednotlivých společností.

Aktuální struktura[editovat | editovat zdroj]

Vlastnictví[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1903 do roku 2007 patřila správa tohoto indexu firmě Dow Jones & Co., na přelomu července a srpna 2007 však tuto firmu (i index) koupil mediální magnát Rupert Murdoch.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Murdoch spolkl zlatou rybku

Související články[editovat | editovat zdroj]