Bagr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bagr při práci

Bagr, rypadlo nebo také exkavátor je stroj, sloužící k těžbě a přemisťování hornin. Mezi jeho základní části patří podkop s pracovním zařízením (lopatou), kabina s pracovištěm obsluhy a podvozek.

Klasifikace[editovat | editovat zdroj]

Bagr na automobilovém podvozku. Zde slovenské UDS na podvozku TATRA

Bagry dělíme:

Zvláštními druhy bagrů jsou:

Další členění je podle způsobu pohybu bagru:

Mimo výše uvedená dělení existují i další hlediska, nicméně tato nemají velký praktický význam.

Bagr na pásovém či kolovém podvozku[editovat | editovat zdroj]

Konstrukčně jsou oba tyto typy shodné, jediný rozdíl je v podvozku. Pásový podvozek má výhodu ve větší průchodnosti v těžkém terénu a v lepší stabilitě, naopak kolový podvozek umožňuje snadnější a rychlejší přesun bagru, a to i po silnicích v běžném provozu.

Základní části[editovat | editovat zdroj]

Podkop (rameno) je základní pracovní části prakticky všech bagrů. Je upevněn na rámu stroje a skládá se ze dvou či třech částí, navzájem spojených pomocí čepů a pohyblivých pomocí hydraulických válců. Část podkopu nejblíže s rámu (kabině) se nazývá výložník (slang. základní rameno). Výložník může být jednodílný či dvoudílný. Jednodílný (dle tvaru též nazývaný „banán“) je jednodušší, levnější a spolehlivější řešení. Standardně se používá u minibagrů, rypadel-nakladačů i kráčivých bagrů. Dvoudílný výložník umožňuje větší rozsah pohybů při hloubení v sevřených jamách a přímo pod strojem.

Násada je další částí podkopu. na jejím spodním konci je upevněna lopata. Násada může být různá dle určení stroje: standardní, s velkým dosahem, s teleskopickým výsuvem, atd.

Lopata (slang. „lžíce“) je na konci násady upevněna buď přímo nebo s využitím tzv. rychloupínáku.

Rychloupínák je zařízení, které usnadňuje výměnu lopat nebo jiných pracovních nástrojů. Je ovládán buď mechanicky nebo hydraulicky. Vyspělejší typy v sobě obsahují i rotátor, umožňující natáčení lopaty, v některých případech i o 360°.

Další pracovní nástroje: Mimo lopaty je možné bagr používat jako nosič pro celou řadu dalších pracovních nástrojů. Nejčastěji se jedná o hydraulické kladivo, demoliční kleště, nesenou vibrační desku, zemní vrták, drapák, vidle, jeřábový nástavec, atd.

Podkop je upevněn na rámu stroje, na kterém se obvykle nachází i kabina obsluhy a motor s hydraulickým systémem.

Rám stroje s kabinou je u základního provedení bagru montován na podvozek (pásový či kolový) prostřednictvím točny, která umožňuje otáčení celé nástavby o 360°.

Kolový podvozek bývá pro zvýšení stability doplněn radlicí na jednom konci a sklopnými opěrami na druhém konci. Radlice může sloužit i jako nouzové dozerové zařízení, např. pro zahrnutí výkopů.

Pásový podvozek se skládá ze dvou pásových skupin. Každá tato skupina pak zahrnuje pás (ocelový nebo gumový), hnací (turasové) kolo s hydromotorem, volné napínací kolo s napínacím zařízením a horní a dolní rolny. Pás se skládá s řetězu (články řetězu jsou pospojované pomocí čepů, které jsou v provedení mazaném či nemazaném) a lišt (desek). Lišty dále rozeznávám jednonožové (velký záběr, špatné manévrovací schopnosti, typické pro buldozery), dvounožové či třínožové (lepší manévrovací schopnosti, horší záběr). U bagrů jsou obvyklé třínožové desky.

Rypadlo-nakladač[editovat | editovat zdroj]

Stroj na obrázku patří do zvláštní podskupiny bagrů, jedná se o tzv. rypadlo-nakladač (lidově traktorbagr, anglicky backhoe-loader). Tuto skupinu strojů rozvinula v druhé polovině 20. století zvláště anglická firma JCB.

Rypadla-nakladače jsou univerzální stroje, původně na traktorovém podvozku. Na přední části je nakládací lopata, na zadní části je podkopové zařízení (tj. „bagr“). Přední nakládací část je určena pro nakládání materiálů, přední lopata může být buď jednoduchá tzv. nakládací, nebo (velmi často) univerzální – tzv.„klapačka“, moravsky „žralok“, anglicky „6in1“. Takováto lopata je dvoudílná, je možné s ní nakládat, ale lze používat i jako dozerovou radlici a je často vybavena i paletovacími vidlemi pro manipulaci např. s paletami cihel na staveništi.

Zadní podkopové zařízení je většinou konstruováno jako přesuvné, které umožňuje pracovat i mimo osu stroje. Skládá se z několika dílů - závěsná část se nazývá otoč (anglicky „kingpost“), dále výložník (základní rameno, anglicky „boom“), násada (anglicky „dipper“) často vybavená teleskopem (anglicky „extradig“). Jako pracovní zařízení slouží lžíce (anglicky „bucket“), někdy upevněná na rychloupínacím zařízení.

Zvláštní kategorií lžíce je svahovací lžíce, tzv. svahovačka – buď pevná, nebo hydraulicky naklápěná. Univerzálnost těchto strojů je však vykoupena nižším výkonem než u klasických bagrů!

Minibagr[editovat | editovat zdroj]

V poslední době získala značnou oblibu kategorie hydraulických bagrů na pásovém podvozku (obvykle s gumovými pásy) do 6 tun a získala obecně používané označení „minibagr“. Jedná se o kompaktní, přesto velmi výkonné stroje vhodné pro hloubení výkopů, základů domů, přípravu staveb atd. Typ určený pro hloubení úzkých výkopů se nazývá podkopovka.

Střední kategorie bagrů[editovat | editovat zdroj]

Na rozdíl od svých malých bratrů nemá tato kategorie žádné zvláštní pojmenování. Přesto se jedná o nejrozšířenější skupinu bagrů, které mají nezastupitelné místo při stavebních a demoličních pracích. Jedná se o kategorii 6–30 tun.

Velké bagry[editovat | editovat zdroj]

Největší vyráběné bagry se používají pro práce v lomech. Existují bagry o hmotnosti až 500 tun, které dokáží najednou uzvednout nálož o váze až 300 tun. Například Hitachi EX 5500-6.

Kromě bagrů na zemní práce existuje řada bagrů pro průmyslové aplikace, například překládku kovového šrotu, nebo dřeva. Jedničkou mezi výrobci bagrů je společnost Caterpillar (celkový podíl na celosvětové výrobě stavebních strojů převyšuje 20 %). Mezi další významné výrobce patří např. společnost Liebherr, známá svými velkými lomovými bagry. V kategorii minibagrů patří mezi špičky TAKEUCHI, KUBOTA, AMMAN-YANMAR, BOBCAT či NEUSON. V kategorii rypadel-nakladačů je pojmem společnost JCB (její zakladatel Joseph Cyril Bamford je pokládán na otce této kategorie bagrů).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Důležití výrobci[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]