Bentley

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o britské automobilce. Další významy jsou uvedeny v článku Bentley (rozcestník).
Bentley Motors Limited
Právní forma společnost s ručením omezeným
Založeno 18. ledna 1919
Zakladatel Walter Owen Bentley
Sídlo Crewe, Cheshire, VB
Klíčoví lidé Franz Josef Paefgen
Rozsah působení nadnárodní
Oblast výroby výroba
Produkty luxusní automobily
Obrat 2100 milionů liber
Zaměstnanci 4000
Mateřská společnost Volkswagen Group
Oficiální web http://www.bentleymotors.com
Bentleyho okřídlené „B“ ve znaku
1929 „Blower“ Bentley ze sbírky Ralpha Laurena

Bentley Motors Limited je ve Velké Británii založený výrobce luxusních automobilů a vozů třídy GT. Bentley Motors byla založena 18. ledna 1919 Walterem Owenem Bentleym, známým jako W. O. Bentley nebo prostě „W. O. “ (18881971). Byl znám hlavně díky svým rotačním leteckým motorům používaným v 1.světové válce, vedle typu Bentley B.R.1 který poháněl Sopwith Camel, dosáhl značné proslulosti i motor Bentley B.R.2 ze stíhačky Sopwith 7F.1 Snipe. Od roku 1998 vlastní společnost Bentley Volkswagen Group.

Bentley jako samostatná společnost[editovat | editovat zdroj]

Skupina bohatých Britů, na poli automobilového průmyslu známých jako „Bentley Boys“ (dědic diamantových dolů Woolf Barnato, sir Henry Birkin, žokej George Duller, pilot Glen Kidston, automobilový novinář S. C. H. „Sammy“ Davis a dr. Dudley Benjafield) držela pověst výkonných vozů naživu. Jednou v sázce jel Barnato závod Le Train Bleu, který vedl z Cannes do Calais, kde závodníci přepluli na trajektu do Doveru a dojeli do Londýna. Závodilo se v normálním provozu na veřejných silnicích. Barnato tento závod vyhrál a jeho speciálně upravenému vozu 6. 5  L se začalo říkat Blue Train Bentley. Díky zapojení této skupiny do závodů společnost z Cricklewoodu zaznamenala čtyři po sobě jdoucí vítězství v 24 hodin Le Mans od roku 1927 do roku 1930. Jejím největším soupeřem té doby bylo Bugatti, jehož elegantní, lehké ale křehké vozidlo bylo postaveno proti Bentleyho drsnému, trvanlivému a spolehlivému autu, uváděnému jako „nejrychlejší náklaďák světa“. Možná vzhledově nejvýraznějším Bentleyem doby byl 4. 5  L „Blower Bentley“ jehož kompresor vyčníval před spodkem mřížky chladiče. Na Bentleye byl netypicky křehký, nicméně to nebyl závodní stroj jako 6  L Bentley. Stal se známým v médiích jako vůz Jamese Bonda v původních knihách, ve filmu ho ale vystřídal Aston Martin.

Poté, co se v roce 1925 stal Barnato prezidentem společnosti, velká část jeho jmění padla na udržení Bentleye nad vodou, ale Velká hospodářská krize zničila poptávku po drahých výrobcích společnosti a nakonec byl v roce 1931 Bentley prodán společnosti Rolls-Royce. Možná to poznamenala skutečnost, že Bentley byl velkým konkurentem Rolls-Royce.

První Bentleye[editovat | editovat zdroj]

Bentley v éře Rolls-Royce[editovat | editovat zdroj]

S1 Continental Fastback Coupé s karoserií od Mullinera

Rolls-Royce sloučil Bentleyho výrobní řadu do své vlastní, takže se značka Bentley stala pouze Rolls-Roycem bez výrazné masky chladiče a s nižší cenou. Nicméně v 80. letech se Bentley opět stal samostatnou řadou vysokovýkonných automobilů. Nejdůležitějším modelem značky se stal během nadvlády Rolls-Royce bezpochyby Bentley Continental, který se objevuje v různých podobách od roku 1952. Továrna Bentley v Crewe v hrabství Cheshire je stále známa jako „Royce's“.

Vlastníkem Volkswagen Group[editovat | editovat zdroj]

2003 Bentley Azure Mulliner Final Series

V roce 1998 byly Rolls-Royce a Bentley Motors koupeny od Vickersů (vlastníci od roku 1980) Volkswagenem za 430 milionů liber, po nabídkovém řízení proti BMW. BMW nedávno začal dodávat součásti pro novou řadu automobilů, hlavně 8-válcové motory pro Bentley Arnage a 12-válcové motory pro Rolls-Royce Silver Seraph. Značka Rolls-Royce nebyla zahrnuta v nákupu Volkswagenu, tu si licencovalo BMW (za 40 milionů liber) od Rolls-Royce, výrobce leteckých motorů.

BMW a Volkswagen se domluvily tak, že Volkswagen vyráběl vozidla Bentley a Rolls-Royce do konce roku 2002 a poté přešlo právo na výrobu vozů Rolls-Royce na BMW. Během této doby se Volkswagen přestal spoléhat na BMW jako dodavatele: od roku 2003 nepoužívá motory BMW ve vozech Bentley.

Moderní Bentley[editovat | editovat zdroj]

Současná výrobní řada Bentley: Flying Spur, Continental GT, a Arnage

V roce 2002 Bentley představil královně Alžbětě II. oficiální Bentley State Limousine k oslavám zlatého výročí. V roce 2003 zastavil výrobu Bentley Azure (2-dveřová karoserie se skládací střechou) a představil Bentley Continental GT, velké luxusní kupé. Auto je poháněno 12-válcovým motorem od VW.

Odezva byla tak skvělá, že továrna v Crewe nebyla schopná uspokojit poptávku i přesto, že kapacita továrny je 9500 automobilů ročně. Zákazníci se museli zapsat do pořadníku, a trvalo rok, než nové auto dostali. Následkem toho byla výroba nového Bentley Continental Flying Spur (2005), čtyřdveřové verze Continental GT, do továrny, kde se vyrábí VW Phaeton. Toto uspořádání zaniklo až na konci roku 2006, kdy se výroba všech Bentley vrátila do Crewe.

V dubnu 2005 Bentley potvrdil plány na výrobu čtyřsedadlového kabrioletu Bentley Azure, odvozeného od prototypu Bentley Arnage Drophead Coupe, výroba v Crewe začala v roce 2006. Na konci roku 2005 byla také představena verze úspěšného Continentalu GT bez střechy, která se jmenuje Bentley Continental GTC. Tyto dva modely byly úspěšně nasazeny v roce 2006.

Prodeje vozů Bentley jsou velmi dobré, v roce 2005 se celosvětově prodalo 8,627 vozů, z toho 3,654 v USA.

Nové závodní úspěchy Bentley[editovat | editovat zdroj]

V letech 20012003 se Bentley Speed 8 se úspěšnými závody blýskl v sériích Le Mans. Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Bentley ve Wikimedia Commons

Související články[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bentley na anglické Wikipedii.