Volkswagen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Na tento článek je přesměrováno heslo VW. Možná hledáte: Jiří Voskovec a Jan Werich.
Volkswagen
Logo
Právní forma akciová společnost
Založeno 28. května 1937
Zakladatel Ferdinand Porsche
Sídlo Wolfsburg, Německo
Klíčoví lidé

Martin Winterkorn

(předseda představenstva)
Oblast výroby Automobilový průmysl
Vyráběné produkty Automobily
Obrat 67,2 mld. Euro (2011)
Počet zaměstnanců cca 100 000 (2011)
Oficiální web www.volkswagen.cz
Továrna ve Wolfsburgu, v popředí firemní elektrárna
VW Brouk
VW K70
Vůz VW Caddy (v popředí) v porovnání s VW LT 35

Volkswagen AG nebo jen VW je německá automobilka sídlící ve Wolfsburgu. Je členem skupiny Volkswagen Group, v listopadu 2009 se stala největším světovým automobilovým koncernem. Její název v překladu znamená lidový vůz.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Byla založena v roce 1937 s cílem vyrábět právě vozy, které by si mohl dovolit téměř každý pracující občan. Tuto ideu prosazoval především Adolf Hitler, který konstrukcí takového vozu pověřil Ferdinanda Porsche (také díky tomu, že ten už se takovou koncepcí několik let zabýval). Pověření obdržel Ferdinand Porsche již v roce 1934, ale nejasný způsob financování celý projekt pozdržel až do roku 1937, kdy byla založena Gesellschaft zur Vorbereitung des Deutschen Volkswagens mbH (Společnost pro přípravu německého lidového vozu) a ta se v roce 1938 přejmenovala na Volkswagenwerk GmbH. Podle britského historika Richarda Evanse, Hitler, který se zajímal o auta (avšak nikdy neřídil) osobně navrhl charakteristický zaoblený tvar budoucího vozu, inspirovaný designem vozů Tatra konstruktéra Hanse Ledwinky. Tuto výraznou inspiraci vozem Tatra ovšem Volkswagen uznal až v roce 1961, kdy souhlasil s jednorázovým vyplacením odškodného československému státu.[1]

V roce 1938 bylo založeno město Stadt des KdF-Wagens bei Fallersleben (Město vozů KdF u Fallerslebenu), kde byla plánovaná výroba lidového vozu pod značkou KdF. Po začátku druhé světové války se společnost orientovala na zbrojní výrobu. Závod přebral opravárenské práce na letadlech Junkers Ju 88 a začal vyrábět vojenské terénní a obojživelné vozy KdF 82 a KdF 166. V roce 1942 byl s přehledem největším výrobcem osobních automobilů v Německu. V této době tvořili 2/3 pracujících v závodě lidé na nucených pracích. Po skončení druhé světové války bylo město přejmenováno na Wolfsburg a továrna dostalo nové jméno Volkswagen. Po obsazení Německa byla hned v roce 1945 obnovena výroba osobních automobilů podle původních projektů avšak pod britským vedením. V letech 1946-1948 dosáhl objem produkce 1 000 automobilů měsíčně.

Roku 1950 zahájila automobilka výrobu jednoho ze svých nejslavnějších modelů, vozu Volkswagen Transporter. Vůz s tímto jménem vyrábí značka dodnes.

V 50. letech zahajuje Volkswagen expanzi do světa. Zahajuje výrobu v Brazílii a prodej na téměř všech kontinentech včetně Austrálie a Asie. V 60. letech pokračuje VW v rozvoji, ale zažívá i několik odbytových krizí. Rok 1965 se zapsal do historie firmy spojením s automobilkou Auto Union GmbH, ve které získal Volkswagen většinový podíl. Tato společnost se později v roce 1969 spojuje s NSU Motorenwerke AG a přejmenovává se na Audi NSU Auto Union AG.

70. léta přinesla zásadní restrukturalizaci modelové výroby značky-zahájení produkce dodnes vyráběných modelů Volkswagen Passat a Volkswagen Golf a na druhé straně ukončení výroby modelu Brouk v Německu (v Mexiku se vyráběl až do roku 2003). V 80. letech pokračuje VW v modernizaci zaváděním nových technologií (Katalyzátor, Elektronické vstřikování), získává nadpoloviční většinu akcií Španělské značky Seat (3. samostatná značka koncernu) a spoluprací s jinými (převážně Japonskými) značkami dosahu 10% podílu trhu v Evropě a 20% v Severní Americe. V 90. letech připojuje Volkswagen do svého koncernu další značku (českou Škodu Auto), ale také zažívá v roce 1993 nejhorší krizi v historii značky. Tu překonává hlavně díky velmi úspěšným novým generacím modelů Golf a Passat, které doplňuje již také tradiční model Volkswagen Polo.

V současnosti je VW jednou z mála značek, které se zatím ve větší míře vyhýbá celosvětová automobilová recese a Volkswagen vstupuje do nových segmentů trhu, jak automobilového (nákladní automobily - značkou Scania), tak i například trhu lodních motorů. Model Volkswagen Golf překonal v počtu vyrobených vozů i Brouka, kterého bylo vyrobeno celkem 21 529 464 exemplářů, a stále se pokračuje v jeho výrobě.

Vedení firmy v současné době tvoří dozorčí rada a výkonný výbor. Dozorčí radu tvoří 20 předsedů jednotlivých oborů ve firmě. Předseda dozorčí rady je od 16. dubna 2002 Ferdinand K. Piech. Výkonný výbor má 5 členů a jeho předseda je nyní Martin Winter Grain.

Výrobní závody[editovat | editovat zdroj]

 • Německo
  • Altebauna: závod zahájil výrobu v roce 1958. Nejprve sloužil pro repasování motorů, nyní je z něj centrum výroby náhradních dílů.
  • Drážďany: základní kámen toho závodu byl položen v roce 1999. Jedná se o unikátní prosklenou továrnu, kde je možné sledovat průběh výroby z venku. Vyrábí se zde model Phaeton.
  • Emden: tento závod sloužil původně k výrobě vozů Brouk, později se zde vyráběly i model Passat ve všech jeho generacích.
  • Hannover: závod zahájil výrobu v roce 1950 a znamenal začátek decentralizace výroby Volkswagenu. Vyráběl se zde model Transporter. Od roku 1959 se zde vyrábějí motory i pro jiné vozy.
  • Salzgitter: závod byl otevřen v roce 1969 výrobou modelu K 70, který znamenal přechod k nové generaci vozů Volkswagen. Od roku 2001 se zde vyrábí lodní motory pro celou Evropu.
  • Wolfsburg: v roce 1950 začala v nynějším kmenovém závodě ve Wolfsburgu výroba modelu Transporter. Později v roce přišla na řadu výroba modelu Brouk, kterého v roce 1974 vystřídal Golf. Chvíli se zde vyráběly modely Polo a Passat, jejichž výroba byla později přesunuta jinam a později opět obnovena v dalších generacích. Roku 1994 byla zvětšena kapacita tohoto závodu 250 000 vozů ročně a zaměstnáno zde bylo přes 3 200 osob. V roce 1998 začala výroba malého modelu Lupo a o 4 roky později také většího rodinného Touranu. Výroba modelů Polo, Lupo, Golf, Touran zde probíhá i dnes.
 • Argentina: na Argentinský trh vstoupila společnost Volkswagen již v průběhu 70. let. V roce 1987 se výroba vozů koncentrovala do dvou center - San Justo a Pacheco u Buenos Aires. V Pacheco byl roku 1995 otevřen další, nový závod s kapacitou 150 000 vozidel ročně. Kromě modelů určených pro Jihoamerický trh se zde vyrábí modely Golf, Polo a od roku 1996 také další koncernové vozy jako je Audi A3 ale také Škoda Octavia.
 • Bosna a Hercegovina: od roku 1972 spolupracoval Volkswagen se značkou TAS, kde se montovaly vozy Volkswagen od července 1998 zde začal koncern vyrábět vozy Škoda.
 • Brazílie: závod v brazilském městě Sao Bernardo do Campo byl otevřen již roku 1959 a Volkswagen se tím stal největším výrobcem automobilů v Brazílii. Další rozšíření přišlo až roku 1995, kdy byla otevřena nová továrna na výrobu nákladních automobilů.
 • Čína: v Číně byla zahájena výroba 1. září 1985 modelem Santana a stala se nejmodernější továrnou na výrobu automobilů v Číně. Modely pro čínský trh jsou většinou odvozené od starších evropských modelů a v jejich výrobě se stále pokračuje. V roce 2004 došlo k dalšímu rozšíření výrobních kapacit především na výrobu motorů pro menší vozy.
 • Japonsko: v Japonsku byla roku 1982 zahájena výroba modelu Santana v téměř stejné verzi jako v Číně.
 • Mexiko: výroba v Mexiku byla zahájena roku 1964 kvůli zhoršení dovozní podmínek na vozy z ciziny. Z tohoto důvodu byla otevřena nová továrna v Pueble. Z Mexika se v 70. letech dovážely vozy i do USA. Od roku 1974 probíhala výroba modelu Brouk už pouze zde a to až do roku 2003. Od roku 1997 se zde vyrábí model New Beetle připomínající původního Brouka. Pokračuje se zde ve výrobě zaběhnutých modelů Jetta, Passat a Golf.
 • Nigérie: v roce 1973 byl založen závod v Lagosu. V roce 1982 však musel být objem výroby omezen kvůli nedostatku deviz a plně obnovena byla výroba až v roce 1985.
 • Polsko: výroba v Polsku započala roku 1993 v Poznani modelem Transporter. V roce 2002 se přidala výroba modelu Caddy.
 • Portugalsko: výroba v Portugalském závodě Palmela byla zahájena roku 1995 modelem Sharan, jehož nástupce se tu vyrábí dodnes.
 • Slovensko: v roce 1991, kdy se Volskwagen rozhodl rozšířit své pole působnosti do tehdejší ČSFR byla v převzaté továrně od Bratislavských Automobilových Závodů rozběhnuta výroba modelu Passat. V roce 2002 zde byla také zahájena výroba terénního modelu Touareg a na stejné platformě Audi Q7 a Porsche Cayenne.
 • Španělsko: v roce 1982 začala Španělská automobilka SEAT vyrábět v licenci modely Volkswagen a později se stala součástí koncernu. To způsobilo přesun výroby některých modelů do Španělska. Od roku 1984 se zde vyráběly modely Passat a Polo. Tato výroba stále pokračuje.
 • USA: ve Spojených Státech se rozhodl Volkswagen vyrábět své vozy díky klesajícímu kurzu dolaru, který ztěžoval vývoz do USA. Proto byl roku 1978 postaven závod ve Westmorlandu v Pensylvánii, kde byla zahájena výroba modelu Golf. Také byl postaven závod v Detroitu, ale ten byl z důvodu nevytíženosti roku 1983 prodán. Stejný osud postihl i závod ve Westmorladnu v roce 1990.

Zásadní modely[editovat | editovat zdroj]

 • KdF 82: KdF 82 byl prvním sériově vyráběným vozem nově založené automobilky. Byl to lehký vojenský terénní automobil, kterého bylo v letech 1940 - 1945 vyrobeno asi 50 000 kusů.
 • Brouk: tento model vznikl již ve 30. letech 20. století, ale válka nedovolila výrobě rozběhnout se až do roku 1946. Stal se základním stavebním kamenem značky v 50. letech a přispěl k poválečné motorizaci západního Německa. V Evropě skončila jeho výroba v roce 1974, v Mexiku pokračovala až do roku 2003. Vůz byl charakteristický vzadu uloženým vzduchem chlazeným motorem a subtilní karoserií typického tvaru.
 • Golf: Golf vystřídal ve výrobním programu značky Brouka a navázal na jeho úspěchy. V roce 2008 začala výroba už jeho šesté generace. K dispozici je v několika variantách s různými motory, které s postupem získávaly na výkonu. Spolu s výkonem rostla i hmotnost a rozměry vozu.
 • Passat: Passat je klasický vůz střední třídy v modelové hierarchii nad Golfem. Vyrábí se dodnes ve verzi sedan a kombi. Oproti Golfu je prostornější, luxusnější a má výkonnější motory. V devadesátých letech si vysloužil přezdívku manažerské auto.
 • Transporter: tento model začal Volkswagen vyrábět v roce 1950 a vyrábí ho pod tímto názvem dodnes. Stal se velmi oblíbeným vozem Hippies v 60. letech. V průběhu let dle trendů v automobilovém průmyslu narostl do všech směrů.

Prodeje vozů v ČR[editovat | editovat zdroj]

Koncern Volkswagen vyrábí podle potřeb a požadavků kupujících výrobky vysoké kvality, jejich odbyt a péče o ně jsou v celém světě zajišťovány sítí autorizovaných dealerů, za účelem dosažení vysoké spokojenosti zákazníků. Tito autorizovaní dealeři, kterých je v současné době v ČR 19, musí splňovat kvalitativní standardy, jako jsou jednotný design autosalónů, Corporate design, povinný počet předváděcích a skladových vozů a apod. Tímto si koncern Audi udržuje kontrolu a dohlíží na kvalitu služeb poskytovanou všem stávajícím i novým zákazníkům koncernu Audi.

Kategorie 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006
Osobní vozy 6 746 8 151 7 836 9 517 7 803 7 640 9 098 6 926 7 116
Užitkové vozy (N1) 1 718 1 902 2 109 2 171 2 129 2 440 4 286 4 779 6 018
Prodeje vozů 1998-2006

Automobily[editovat | editovat zdroj]

současná produkce[editovat | editovat zdroj]

starší modely[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. KOL.:. Jak vytvořit atraktivní obchodní název firmy, služby, produktu, značky. Praha : NZB, 2014. 340 s. ISBN 978-80-904272-7-3. S. 324.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]