Puebla (město)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: indiánské sídlo pueblo.
Puebla
Světové dědictví UNESCO
Puebla
Puebla
Smluvní stát MexikoMexiko Mexiko
Puebla
Puebla
Souřadnice
Typ kulturní dědictví
Kritérium ii, iv
Odkaz 416 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 1987 (11. zasedání)

Puebla je hlavní město stejnojmenného mexického státu a celkově čtvrté největší město Mexika s asi 1,9 mil. obyvatel. Leží zhruba 110 km jihovýchodně od mexického hlavního města Ciudad de México (Mexico City).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město hrálo významnou roli při invazi Španělů do Mexika v 16. století. Bylo založeno roku 1531 s cílem zastínit náboženský vliv předkolumbovské Choluly. V roce 1811 bylo druhým největším mexickým městem. Koncem 19. století jej předstihla Guadalajara. 40 km západně od Puebly se nalézá aktivní sopka Popocatépetl, která je dobře viditelná. Cesta do Mexico City vede přes průsmyk Paso de Cortéz, mezi Popocatepétlem a Iztou.

Protože se v blízkosti města nacházejí tři sopky, La Malinche, Popocatépetl a Iztaccíhuatl, je často postihnuté zemětřesením. Mohutné zemětřesení z roku 1999 poškodilo některé historické budovy a kostely, jenž se dodnes rekonstruují.

Puebla je vyhlášená svou keramikou, původně modrobílou, dovezenou ze Španělska. Dnes se na kachle používá široká škála barev - červené, oranžové, žluté i zelené. Barevné kachle se vyskytují na fasádách i lavičkách. Na zdejším tržišti nedaleko centra lze zakoupit mnoho keramiky různého druhu.

Typickou pochoutkou vyráběnou v Pueble jsou Chiles en nogada, což jsou poblanské papriky plněné masovou směsí se sušeným i čerstvým ovocem (hrušky, jablka, banán, meruňky), dušené v ořechové omáčce se sýrem a zdobené zrníčky granátového jablka. Pokrm je sezónní záležitostí a vaří se pouze od července do září. Další pochoutkou je Mole Poblano, což je kuřecí, krůtí anebo vepřové v omáčce z hořké čokolády, skořice, rajčat a chilli. Celý pokrm je pak posypán sezamovými semínky.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]