Skalní malby v Sierra de San Francisco

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
skalní malby v Sierra de San Francisco
Světové dědictví UNESCO
Antropología - Museo Nacional de Antropología ovedc wikimania 070.jpg
Smluvní stát MexikoMexiko Mexiko
Sierra de San Francisco
Sierra de
San Francisco
Souřadnice
Typ kulturní dědictví
Kritérium i, iii
Odkaz 714 (anglicky)
Oblast Latinská Amerika a Karibik
Zařazení do seznamu
Zařazení 1993 (17. zasedání)

Sklalní malby v Sierra de San Francisco je název jedné z mexických památek předkolumbovských civilizací, které figurují na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Nacházejí se v centrální části Kalifornského poloostrova ve státě Baja California Sur na území biosférické rezervace El Vizcaíno. Díky skvělé úrovni zachovalosti, svému rozsahu, kvalitě, barevnosti a rozmanitostí vyobrazených námětů jsou zdejší malby vysoce ceněny jak v národním, tak i mezinárodním měřítku.

jedna z maleb

Pod ochranou UNESCO spadá na 250 skalních maleb lokalizovaných v blízkostí obcí San Francisco a Mulege. Jsou lokalizovány na stěnách a stropech jeskynních úkrytů v bocích roklí, které jsou špatně přístupné. Nejhodnotnější malby se nacházejí v lokalitách Cueva del Batequì, Cueva de la Navidad, Cerro de Santa Marta, Cueva de la Soledad, Cueva de las Flechas a Grutas del Brinco

Rozmatitost námětů maleb je pozoruhodně vysoká – od lidských postav (muži, ženy, děti), přes zvířata (králík, puma, jelev, velryba, tuňák, želva, chobotnice, orel, pelikán) až po abstraktní tvary. Byla objevena i vyobrazení různých zbraní, která společně s postavami lidí a zvířat představují výjevy z lovu a válčení. Malby vznikaly v období od 10. století př. n. l. až do 13. století, jejich pravděpodobným autorem bylo etnikum Guachimi.