Akvadukt otce Tembleque

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hydraulický systém akvaduktu otce Tembleque
Světové dědictví UNESCO
Zempoala Aqueduct, Acueducto del Padre Tembleque, Tepeyahualco Aqueduct 2.jpg
Smluvní státMexikoMexiko Mexiko
Souřadnice
Typkulturní dědictví
Kritériumi, ii, iv
Odkaz1463 (anglicky)
OblastLatinská Amerika a Karibik
Zařazení do seznamu
Zařazení2015 (39. zasedání)

Akvadukt otce Tembleque je jednou z nejvýznamnějších vodohospodářských staveb, které vznikly na mexickém území v koloniálním období, kdy se zde rozkládalo španělské místokrálovství Nové Španělsko. Byl vystavěn mezi roky 1553 a 1570, stavbu plánoval a vedl františkánský kněz Francisco de Tembleque.[1] Akvadukt sloužil jako přivaděč vody mezi městy Otumba a Zempoala (v 16. století Congregación de Todos los Santos) v mexickém státě Hidalgo a odbíraly z něj vodu i okolní vesnice a osady podél trasy akvaduktu. Od roku 2015 figuruje na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Akvadukt je dlouhý 48 kilometrů. Přibližně 95 % trasy je vedeno pod zemí (v proměnlivé hloubce od několika centimetrů až po 2 metry), zbývajících 5 % je vedeno nad zemí v 6 oddělených arkádových úsecích. Nejznámější z nich je překlenutí údolí řeky Papalote na pomezí států Hidalgo a México, známé pod názvem Arquería Mayor. V nejvyšším místě je výška akvaduktu 38,75 metrů. Akvadukt je unikátním spojením evropského principu akvaduktů a mezoamerických stavebních technik (např. nepálených cihel adobe).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Robert J. Mullen, Architecture and Its Sculpture in Viceregal Mexico, University of Texas Press, 2010, s. 17 ISBN 9780292788053

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]