Revillagigedo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
souostroví Revillagigedo
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státMexikoMexiko Mexiko
Souřadnice
Typpřírodní dědictví
Kritériumvii, ix, x
Odkaz2102 (anglicky)
OblastLatinská Amerika a Karibik
Zařazení do seznamu
Zařazení2016 (40. zasedání)

Revillagigedo je sopečné souostroví v Tichém oceánu, ležící přibližně 390 km od severoamerické pevniny. Patří pod mexickou suverenitu a je součástí jeho státu Colima. Celková rozloha ostrovů je 158 km² a žije na nich okolo 250 lidí, především vědeckých zaměstnanců. Nejvyšším bodem je Cerro Everman (1130 metrů nad mořem) na ostrově Socorro.

Souostroví se skládá ze čtyř ostrovů:

Neobydlené ostrovy byly objeveny v roce 1533 a nazvány Islas de los Inoncences (Ostrovy nevinných), v roce 1772 byly přejmenovány podle hraběte z Revillagigedo, tehdejšího místokrále Nového Španělska.

Ostrovy byly v roce 1994 vyhlášeny mexickou biosférickou rezervací. Vzhledem k absenci predátorů zde žije řada ptačích endemitů, například hrdlička sokorská, buřňák Townsendův nebo aratinga sokorský. Poddruh střízlíka Salpinctes obsoletus exsul vyhynul v důsledku sopečné erupce v roce 1952. Moře okolo ostrovů je bohaté na ryby, žraloky, delfíny, rejnoky či velryby a také je vyhledávaným cílem sportovních potápěčů.

V roce 2016 bylo souostroví a okolní moře zapsáno na seznam světového přírodního dědictví UNESCO. Pod jeho ochranou je 158 km² pevniny a 6209 km² vodní plochy.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]