San Miguel de Allende

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
San Miguel de Allende
Kostel sv. Michaela archanděla v San Miguel de Allende
Kostel sv. Michaela archanděla v San Miguel de Allende
San Miguel de Allende – znak
znak
Poloha
Souřadnice
StátMexikoMexiko Mexiko
Federální státGuanajuato
San Miguel de Allende
San Miguel de Allende
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel69 811 (2010[1])
Světové dědictví UNESCO
Název lokalityopevněné město San Miguel a kostel Nejsvětějšího Jména Ježíš
Typkulturní dědictví
Kritériumii, iv
Odkaz1274 (anglicky)
Zařazení2008 (32. zasedání)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

San Miguel de Allende je mexické město v centrální části země ve státě Guanajuato. Nachází se přibližně 270 km severozápadně od Ciudad de México v nadmořské výšce 1870 m n. m. Město bylo založeno v roce 1542 pod názvem San Miguel el Grande.[2] Přídomek de Allende dostalo až v roce 1826 na počest Ignacia Allende – jedné z významných osobností mexické války za nezávislost. Zdejší příznivé klima, termální prameny a zachovalá koloniální architektura jsou jedním z důvodů, proč je San Miguel od 50. let 20. století turistickým střediskem.

V raném koloniálním období sloužilo město jako ochranný bod na jedné z nejstarších královských cest, která vycházela ze Ciudad de México a vedla severním směrem do dnešního jihozápadu USA (tzv. Camino Real de Tierra Adentro). Městská architektura a urbanismus unikátním způsobem spojují tehdejší evropskou (španělskou), kreolskou a původní mezoamerickou kulturu a umění v Novém Španělsku. Většina budov v historickém centru pochází z období baroka.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Censo de Población y Vivienda 2010 [online]. Instituto nacional de estadística y geografía [cit. 2012-12-25]. Dostupné online. (španělsky) 
  2. Historia [online]. Ayuntamiento de San Miguel de Allente [cit. 2012-12-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-01-19. (španělsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]