El Vizcaíno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
velrybí útočiště El Vizcaíno
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státMexikoMexiko Mexiko
El Vizcaíno
El Vizcaíno
Souřadnice
Typpřírodní dědictví
Kritériumx
Odkaz554 (anglicky)
OblastLatinská Amerika a Karibik
Zařazení do seznamu
Zařazení1993 (17. zasedání)

El Vizcaíno je rozlehlé chráněné území v centrální části Kalifornského poloostrova ve státě Baja California Sur.

V roce 1988 zde byla vyhlášena biosférická rezervace o rozloze větší než 25 000 km².[1][2] Svojí rozlohou patří El Vizcaíno k největším chráněným územím nejen v Mexiku, ale i na celém americkém kontinentu. Panuje zde velmi suché klima (průměrný roční srážkový úhrn pouze 80 mm), nacházejí se zde ekosystémy pouště, teplomilných rostlinných společenstev, dubových lesů či pobřežních mangrovových porostů.

Světové dědictví UNESCO[editovat | editovat zdroj]

plejtvákovec šedý

V roce 1993 byla část (370 950 ha) biosférické rezervace vyhlášena za lokalitu přírodního dědictví UNESCO pod názvem „velrybí útočiště El Vizcaíno“. Jedná se o dvě laguny na západním pobřeží poloostrova – Laguna de Ojo de Liebre (227 994 ha) a Laguna San Ignacio (142 956 ha).[3] V těchto lagunách jsou ideální podmínky pro reprodukci plejtvákovce šedého. V zimním období se zde vyskytuje 300 až 400 jedinců. Kromě této velryby se zde vyskytují i populace lachtana kalifornského, tuleně obecného či rypouše severního. Místo zároveň domovem několika druhů mořských želv (kareta pravá, kareta obecná, kareta obrovská, kareta zelenavá)[3] a velkého množství mořských ptáků. Zároveň je využíváno jako místo přezimování některými migrujícími ptáky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. (španělsky) přehled chráněných území v Mexiku – CONANP
  2. (anglicky) informace o biosférické rezervaci – MAB biosphere reserves directory UNESCO
  3. a b Whale Sanctuary of El Vizcaino [online]. United Nations Environment Programme [cit. 2020-06-08]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]