El Vizcaíno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
velrybí útočiště El Vizcaíno
Světové dědictví UNESCO
El Vizcaíno Biosphere Reserve Landsat picture annotated.jpg
Smluvní stát MexikoMexiko Mexiko
El Vizcaíno
El Vizcaíno
Souřadnice
Typ přírodní dědictví
Kritérium x
Odkaz 554 (anglicky)
Oblast Latinská Amerika a Karibik
Zařazení do seznamu
Zařazení 1993 (17. zasedání)

El Vizcaíno je rozlehlé chráněné území v centrální části Kalifornského poloostrova ve státě Baja California Sur.

V roce 1988 zde byla vyhlášena biosférická rezervace o rozloze větší než 25 000 km².[1][2] Svojí rozlohou patří El Vizcaíno k největším chráněným územím nejen v Mexiku, ale i na celém americkém kontinentu.[3] Panuje zde velmi suché klima (průměrný roční srážkový úhrn pouze 80 mm), nacházejí se zde ekosystémy pouště, teplomilných rostlinných společenstev, dubových lesů či pobřežních mangrovových porostů.

Světové dědictví UNESCO[editovat | editovat zdroj]

plejtvákovec šedý

V roce 1993 byla část (370 950 ha) biosférické rezervace vyhlášena za lokalitu přírodního dědictví UNESCO pod názvem „velrybí útočiště El Vizcaíno“. Jedná se o dvě laguny na západním pobřeží poloostrova – Laguna de Ojo de Liebre (227 994 ha) a Laguna San Ignacio (142 956 ha).[4] V těchto lagunách jsou ideální podmínky pro reprodukci plejtvákovce šedého. V zimním období se zde vyskytuje 300 až 400 jedinců. Kromě této velryby se zde vyskytují i populace lachtana kalifornského, tuleně obecného či rypouše severního. Místo zároveň domovem několika druhů mořských želv (kareta pravá, kareta obecná, kareta obrovská, kareta zelenavá)[4] a velkého množství mořských ptáků. Zároveň je využíváno jako místo přezimování některými migrujícími ptáky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. (španělsky) přehled chráněných území v Mexiku – Statistický úřad Mexika
  2. (anglicky) informace o biosférické rezervaci – MAB biosphere reserves directory UNESCO
  3. (španělsky) mapa všech chráněných území v Mexiku
  4. a b WHALE SANCTUARY OF EL VIZCAINO MEXICO [online]. United Nations Environment Programme [cit. 2011-09-10]. Dostupné online. (anglicky)