Přeskočit na obsah

Kareta obecná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxKareta obecná
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
zranitelný
zranitelný[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaplazi (Reptilia)
Řádželvy (Testudines)
Čeleďkaretovití (Chelonidae)
Rodkareta (Caretta)
Rafinesque, 1814
Binomické jméno
Caretta caretta
(Linné, 1758)
Mapa rozšíření karety obecné
Mapa rozšíření karety obecné
Mapa rozšíření karety obecné
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kareta obecná (Caretta caretta) je oceánský druh želvy, který je rozšířen po celém světě. Žije v Atlantiku, Pacifiku, v Indickém oceánu a i ve Středozemním moři.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kareta obecná se řadí, stejně jako kareta obrovská a kareta pravá, do čeledi karetovitých (Cheloniidae). Průměrný dospělý jedinec měří cca 90 cm a váží kolem 135 kg, ačkoliv byli objeveni i jedinci dorůstající až 270 cm a vážící více než 454 kg. Barva kůže je v rozmezí žluté až hnědé a krunýř je typicky hnědý až načervenalý. Pohlaví karety obecné je možné rozlišit až v dospělosti a mezi hlavní rozdílné znaky lze považovat silnější ocas u samce a kratší předstěry u samiček.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Většinu svého života tráví karety obecné ve slané vodě a v okolí ústí řek, kde samice kladou vejce. Želvy nakladou v průměru 80 až 120 vajec do jednoho hnízda, avšak z každého tisíce vajec nakonec přežije přibližně pouze jedna želvička.[2] Sexuální dospělosti dosahují karety v rozmezí 17 - 33 let a celkově se dožívají 47 - 67 let. Mláďata želv čelí velkému množství predátorů a zvlášť vejce jsou zranitelná vůči suchozemským organismům.

Ohrožení a ochrana[editovat | editovat zdroj]

Karety obecné jsou proto považované za ohrožený druh a jsou chráněné Mezinárodní unií pro ochranu přírody. Za velký počet úmrtí povětšinou zodpovídají neopatrovaná zařízení k lovu a často se želvy udusí ve vlečných rybářských sítích. Ztráta vhodných pláží k hnízdění a zavlečení exotických dravců do těchto oblastí má také svoji daň na karetí populaci. Snaha o obnovení jejich počtu vyžaduje mezinárodní spolupráci, jako například na Zakynthosu, kde za účelem ochrany karet obecných byl na ostrově vybudován Národní mořský park a zaveden zákaz vstupu na hlavní pláže a další pláže v nočních hodinách, kde želvy kladou svá vejce v období od června do srpna.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Loggerhead sea turtle na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02].
  2. a b Cestovní průvodce Ara.cz. Za želvami Caretta-Caretta na ostrov Zakynthos Archivováno 4. 3. 2016 na Wayback Machine.. Lucie Nepodalová. 13.9.2014.