Biosférická rezervace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mapa zobrazující síť biosférických rezervací

Biosférická rezervace je velkoplošné území vyhlášené v rámci mezinárodního programu UNESCO Člověk a biosféra. Světová síť biosférických rezervací je rozprostřena tak, aby zahrnovala všechny základní biomy Země. Tato území představují reprezentativní ukázky kulturních i přírodních krajin, ve kterých zároveň hraje důležitou roli člověk a jeho aktivity.

Většina biosférických rezervací zahrnuje jak přírodě blízká území, tak i území narušená činností člověka. To umožňuje studovat konflikty mezi člověkem a přírodním prostředím a podporovat zvyšování biodiverzity v narušených oblastech.

V červnu roku 2014 existovalo 631 biosférických rezervací ve 119 zemích světa. Na programu Člověk a příroda se v té době podílelo více než 150 států.

Hlavní funkce[editovat | editovat zdroj]

  1. ochrana přírodní a kulturní různorodosti
  2. podpora a zajištění udržitelného rozvoje místních obyvatel
  3. podpora vědy, výzkumu a výchovy

Všem třem základním úkolům BR je přikládána stejná důležitost a jsou plněny vyváženě.

V souladu s tzv. Rámcovými stanovami programu MAB by měly BR obsahovat jednu či více jádrových zón, nárazníkovou zónu a přechodovou oblast, které umožňují diferencovaně plnit všechny jejich funkce.

  • a) Jádrová zóna - je zákonně podložené přírodní nebo minimálně změněné území nebo několik území věnovaných pouze dlouhodobé ochraně (bezzásahové území, povoleny pouze neinvazivní metody vědeckých výzkumů).
  • b) Nárazníková zóna (nebo zóny) - je obvykle oblast obklopující nebo spojující jádrové zóny. Může však existovat i nezávisle na jádrové zóně. Jsou v nich možné lidské aktivity nepoškozující ochranářské cíle.
  • c) Přechodová zóna - je oblast, kde je vyvíjeno a propagováno udržitelné hospodaření s přírodními zdroji.

Management biosférické rezervace by měl být založen na rovnocenné, komplexní spolupráci vědců přírodovědných i společenských oborů, ochranářských i rozvojových skupin, zástupců státní správy a samosprávy a především místního obyvatelstva.

Biosférické rezervace v Česku[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]