Plejtvákovec šedý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxPlejtvákovec šedý
alternativní popis obrázku chybí
alternativní popis obrázku chybí
Porovnání velikosti plejtvákovce šedého s člověkem.
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída savci (Mammalia)
Řád kytovci (Cetacea)
Podřád kosticovci (Mysticeti)
Čeleď plejtvákovcovití (Eschrichtidae)
Rod plejtvákovec (Eschrichtius)
Binomické jméno
Eschrichtius robustus
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Plejtvákovec šedý (Eschrichtius robustus, další české názvy jsou velryba šedá a plejtvák šedý) je středně velká velryba z podřádu kosticovců a jediný zástupce čeledi plejtvákovcovitých.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dosahuje délky 12-15 metrů, přičemž zaznamenané maximum je 15,5 metru. Hmotnost se pohybuje mezi 25 a 28 tunami, maximum je 35 tun. Samice bývají obvykle mírně větší než samci. Dožívá se 50-70 let. Zbarvení je šedočerné až šedohnědé s velkým množstvým světlých skvrn, což jsou stopy po kožních parazitech (korýši rodů Cryptolepas a Cyamus).

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Žije v Tichém oceánu ve dvou oddělených populacích, jedna u břehů Severní Ameriky, druhá u břehu severovýchodní Asie. Populace u severovýchodní Asie je ovšem kriticky ohrožena a je pravděpodobné, že vyhyne. V posledních letech je pro ni novým ohrožením narušení životního prostoru těžbou ropy a zemního plynu projektem Sachalin-1. Celková velikost populace není známa, ale podle různých odhadů jde o několik desítek tisíc jedinců (zřejmě okolo 26 000, nicméně maximální neověřené odhady na základě zkoumání DNA hovoří až o 118 000).

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Potravu plejtvákovců tvoří plankton, kril, různí mořští červi, malí krabi a hejna tvořící malé ryby. V menší míře se živí i vodními rostlinami. Potravu sbírá většinou při mělkém oceánském dně, málokdy se živí při hladině.

Jde o jediný druh kosticovců, který se páří a rodí mláďata v mělkých pobřežních vodách. Březost trvá 12-13,5 měsíce, nově narozené mládě je 3,5-5 metrů dlouhé.

V Atlantském oceánu byl plejtvákovec šedý loven už před naším letopočtem, od začátku 18. století se zde vyskytoval pouze ojediněle a začátkem 20. století zde byl již zcela vyhuben. Plejtvákovec šedý pluje každý rok 18 000 km: v Arktidě se živí, ale rozmnožují se na východě v Tichém oceánu u pobřeží Kalifornie a na západě u korejských břehů. Cesta, kterou podnikají skupiny o dvou až třech zvířatech, trvá kytovcům kolem tří měsíců.

Predace[editovat | editovat zdroj]

Hlavním predátorem plejtvákovce šedého (kromě člověka) je kosatka dravá. Bylo zaznamenáno mnoho případů útoků kosatek na plejtvákovce, především na mláďata.[2][3] Kosatky většinou postupují tak, že se snaží oddělit mládě od samice (či stáda) a utopit ho tím, že se střídají při tlačení na jeho hřbet a zabraňují mu se nadechnout. Čelisti obvykle používají až když je oběť mrtvá.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Velrybáři mu dříve říkali ďábelská ryba, neboť byl znám, že se dokáže zuřivě bránit tváří v tvář nebezpečí.
  • Dnes je naopak znám a oblíben pro svou zvědavost a přátelské chování vůči člunům.
  • Začal být oficiálně chráněn už ve 30. letech 20. století, nicméně omezený lov (cca 220 kusů ročně) pokračoval i nadále (vědecké účely, SSSR).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2017.2. 14. září 2017. Dostupné online. [cit. 2017-09-23]
  2. NATIONAL GEOGRAPHIC. Killer Whales vs. Gray Whales. [s.l.] : [s.n.]. Dostupné online.  
  3. THEPRESSDEMOCRAT. Orcas attack grey whale off Sonoma Coast, video 1. [s.l.] : [s.n.]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]