Plejtvákovec šedý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Plejtvákovec šedý

alternativní popis obrázku chybí

alternativní popis obrázku chybí
Porovnání velikosti plejtvákovce šedého s člověkem.

Stupeň ohrožení podle IUCN
Málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: kytovci (Cetacea)
Podřád: kosticovci (Mysticeti)
Čeleď: plejtvákovcovití (Eschrichtidae)
Rod: plejtvákovec (Eschrichtius)
Binomické jméno
Eschrichtius robustus
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Plejtvákovec šedý (Eschrichtius robustus, další české názvy jsou velryba šedá a plejtvák šedý) je středně velká velryba z podřádu kosticovců a jediný zástupce čeledi plejtvákovcovitých.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dosahuje délky 12 - 15 metrů, přičemž zaznamenané maximum je 15,5 metru. Hmotnost se pohybuje mezi 25 a 28 tunami, maximum je 35 tun. Samice bývají obvykle mírně větší než samci. Dožívá se 50-70 let. Zbarvení je šedočerné až šedohnědé s velkým množstvým světlých skvrn, což jsou stopy po kožních parazitech (korýši rodů Cryptolepas a Cyamus).

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Žije v Tichém oceánu ve dvou oddělených populacích, jedna u břehů Severní Ameriky, druhá u břehu severovýchodní Asie. Populace u severovýchodní Asie je ovšem kriticky ohrožena a je pravděpodobné, že vyhyne. V posledních letech je pro ni novým ohrožením narušení životního prostoru těžbou ropy a zemního plynu projektem Sachalin-1. Celková velikost populace není známa, ale podle různých odhadů jde o několik desítek tisíc jedinců (zřejmě okolo 26 000, nicméně maximální neověřené odhady na základě zkoumání DNA hovoří až o 118 000).

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Potravu plejtvákovců tvoří plankton, kril, různí mořští červi, malí krabi a hejna tvořící malé ryby. V menší míře se živí i vodními rostlinami. Potravu sbírá většinou při mělkém oceánském dně, málokdy se živí při hladině.

Jde o jediný druh kosticovců, který se páří a rodí mláďata v mělkých pobřežních vodách. Březost trvá 12 - 13,5 měsíce, nově narozené mládě je 3,5 - 5 metrů dlouhé.

V Atlantském oceánu byl plejtvákovec šedý loven už před naším letopočtem, od začátku 18. století se zde vyskytoval pouze ojediněle a začátkem 20. století zde byl již zcela vyhuben. Plejtvákovec šedý pluje každý rok 18 000 km: v Arktidě se živí, ale rozmnožují se na východě v Tichém oceánu u pobřeží Kalifornie a na západě u korejských břehů. Cesta, kterou podnikají skupiny o dvou až třech zvířatech, trvá kytovcům kolem tří měsíců.

Predace[editovat | editovat zdroj]

Hlavním predátorem plejtvákovce šedého (kromě člověka) je kosatka dravá. Bylo zaznamenáno mnoho případů útoků kosatek na plejtvákovce, především na mláďata.[2][3] Kosatky většinou postupují tak, že se snaží oddělit mládě od samice (či stáda) a utopit ho tím, že se střídají při tlačení na jeho hřbet a zabraňují mu se nadechnout. Čelisti obvykle používají až když je oběť mrtvá.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Velrybáři mu dříve říkali ďábelská ryba, neboť byl znám, že se dokáže zuřivě bránit tváří v tvář nebezpečí.
  • Dnes je naopak znám a oblíben pro svou zvědavost a přátelské chování vůči člunům.
  • Začal být oficiálně chráněn už ve 30. letech 20. století, nicméně omezený lov (cca 220 kusů ročně) pokračoval i nadále (vědecké účely, SSSR).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2016-12-10]
  2. NATIONAL GEOGRAPHIC. Killer Whales vs. Gray Whales. [s.l.] : [s.n.]. Dostupné online.  
  3. THEPRESSDEMOCRAT. Orcas attack grey whale off Sonoma Coast, video 1. [s.l.] : [s.n.]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]