Kril

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Detail krilu
Antarktický kril (Euphausia superba)
Antarktický kril krmící se fytoplanktonem (12× zpomaleno)

Kril či krill je souhrnné označení pro malé mořské korýše žijící ve světových oceánech především v polárním pásu. Slovo krill pochází z norštiny, kde označuje obsah žaludku ulovených velryb. Obecně se používají názvy antarktický kril, severský kril a tichomořský kril. Každý je charakteristický převažujícím druhem: krunýřovka krillová (Euphausia superba) je nejhojnějším druhem krilu antarktického, světélkovec atlantský (Meganyctiphanes norvegica) je silně zastoupený v krilu severního Atlantiku a krunýřovka Euphausia pacifica pak v severním Tichém oceánu.

Kril se může dožívat deseti let[1]. Objevuje se ve velkých a hustých rojích, které mohou pokrývat až několik stovek kilometrů čtverečních. Tito malí bezobratlí korýši představují společně s planktonem nejpočetnější složku biomasy na světě.[2]

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Kril se vyskytuje převážně pod hladinou moře. V noci se však vynořuje na hladinu, kde se živí planktonem. Kril dokáže naklást v průběhu antarktického léta až 10 000 vajíček, která pak klesají 2000 metrů pod hladinu, kde se následně líhnou.[3]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Kril slouží jako potrava mnoha vodním živočichům, například tuleňům, velrybám či tučňákům.[4][5] Jedná se o důležitý základ potravního řetězce pro velké množství organismů.

Kril je tvořen převážně drobnými fosforeskujícími korýši, kteří jsou výraznými zdroji nenasycených mastných kyselin. Jejich schránky obsahují vysoký podíl fosforu. Kril je člověkem využíván jako zdroj omega-3 nenasycených mastných kyselin.

Kril je průmyslově zpracováván i člověkem, který ho loví pro farmaceutický průmysl, potravinářský, ale také jako potravu pro ryby chované v zajetí.

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

K známým zástupcům krilu patří například krunýřovky:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Krill Euphausiacea [online]. National Geographic [cit. 2012-11-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Kril olej pro dospělé [online]. nejenleky.cz [cit. 2012-03-30]. Dostupné online. 
  3. Antarktický krill [online]. norkrill.cz [cit. 2012-03-30]. Dostupné online. 
  4. Rybářské společnosti stále více zajímá kril [online]. [cit. 2008-05-22]. Dostupné online. 
  5. Antarctic krill videos, photos and facts - Euphausia superba [online]. arkive.org [cit. 2012-03-30]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]