Fosfolipid

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fosfolipid

Fosfolipidy patří mezi složené lipidy obsahující fosfor a jsou hlavní částí všech buněčných membrán spolu s glykolipidy, cholesteroly a bílkovinami.

Části[editovat | editovat zdroj]

Jsou složeny z alkoholů obsahujících dusík, jako je například ethanolamin, nebo ze směsí organických kyselin, jako je cholin.

Fosfolipidy obsahující jako základ glycerol se označují jako glycerolfosfolipidy; patří mezi nejvýznamnější složky buněčných membrán.

Funkce[editovat | editovat zdroj]

Část fosfolipidu je hydrofilní (smáčivá), opačná část je hydrofobní (nesmáčivá, mastná). Ve vodě a vodných roztocích se fosfolipidy staví proti sobě a to tak, že hydrofobní (ocasní) části jsou namířeny proti sobě. Tímto vytvoří bimolekulární membránu, která je důležitá pro mnoho buněčných struktur. Takovéto uspořádání umožňuje spontánní průnik malých částic (např. lipozomů). Větší částice jsou přepravovány skrz membránu transportním proteinem.

Schéma buněčné membrány – dvě vrstvy fosfolipidů

Tato membrána je selektivně propustná a elastická: dovoluje průnik všech potřebných látek, ale zabraňuje průniku některých nežádoucích látek.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

Běžnými zdroji průmyslově vyráběných fosfolipidů jsou sója, řepka, slunečnice, slepičí vejce, hovězí mléko, jikry atd. Každý zdroj má jedinečný profil jednotlivých druhů fosfolipidů a v důsledku toho různé aplikace v potravinách, léčivech a kosmetice.

Metabolismus[editovat | editovat zdroj]

Rozklad fosfolipidů umožňují zejména specializované enzymyfosfolipázy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]