Astaxanthin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Astaxanthin je přírodní karotenoidní barvivo nacházející se zejména v řasách. Je to nejsilnější známý antioxidant s mnohostrannými pozitivními účinky na lidský organismus a zdraví.

Astaxanthin patří do skupiny karotenoidů, červených pigmentů rozpustných v tucích. Nachází se především v řasách a rostlinách, což u některých organismů, které je konzumují, způsobuje zbarvení jejich masa do růžova až oranžova (kreveta, humr, losos). Vyskytuje se jako volný či ve formě esterů.

V současnosti je známo přibližně 600 druhů karotenoidů, z nichž mezi nejznámější patří betakarotén, vysoce zastoupený například v mrkvi[1].

V porovnání s betakaroténem jsou antioxidační účinky přírodního astaxanthinu 10x vyšší, vitamin E převyšují dokonce 550x a svou silou předčí i antioxidační účinky vitaminu C a dalších karotenoidů. Astaxanthin tak zaujímá místo nejsilnějšího známého antioxidantu. Likviduje jednak volné radikály, jednak vysoce reaktivní formu kyslíku, tzv. singletní kyslík[1].

Užívání astaxanthinu jako doplňku stravy vede k nárůstu výkonnosti, chrání organismus před slunečním zářením, zlepšuje kvalitu buněčných struktur, omlazuje pokožku, zlepšuje její pružnost, poskytuje ochranu před šedým zákalem a skvrnitým viděním a celkově zlepšuje kondici očí, má rovněž pozitivní účinky na plodnost. Astaxanthin celkově velmi účinně podporuje nervový a kardiovaskulární systém, zvyšuje energii organismu a jeho odolnost.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Brno: HEMAX, [cit. 2013-11-27]. Dostupné online. (Čeština)