Krunýřovky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxKrunýřovky
alternativní popis obrázku chybí
Euphausia superba (dospělec)
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenkorýši (Crustacea)
Třídarakovci (Malacostraca)
Nadřádvelkokrunýřovci (Eucarida)
Řádkrunýřovky (Euphausiacea)
Dana, 1852
Čeledi
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Krunýřovky (Euphausiacea Dana, 1852) jsou řádtřídy rakovců. Zástupci řádu tvoří převážnou část krilu ve všech světových oceánech.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Krunýřovky mají chitinový exoskelet, který je členěn na tři tagmata: cephalon, pereion a pleon. V přední části jsou uloženy dvě složené oči na stopkách. U většiny druhů je vnější krunýř průhledný. Velikost dospělých krunýřovek se pohybuje od 1 do 2 centimetrů, ale některé druhy dosahují velikosti 6 až 15 centimetrů. Největší zástupce řádu je batypelagický druh Thysanopoda spinicauda. Od jiných druhů korýšů jsou rozpoznatelní z vnějšku viditelnými žábrami. S výjimkou jednoho druhu monotypické čeledi Bentheuphausiidae jsou krunýřovky schopny bioluminiscence.

Rody[editovat | editovat zdroj]

Fylogeneze[editovat | editovat zdroj]

Fylogeneze získaná z morfologických údajů, (♠) názvy prvně použité v Maas (2001),[1] (♣) pravděpodobně parafyletický taxon díky Nematobrachion v Maas (2001).[1] (♦) klady lišící se od pojetí Casanovy (1984),[2] kde Pseudoeuphausia je sesterskou skupinou rodu Nyctiphanes, Euphausia je sesterskou skupinou rodu Thysanopoda a Nematobrachion je sesterskou skupinou rodu Stylocheiron.

Euphausiacea

Bentheuphausia

Euphausiidae

Thysanopoda (♣)

Nematobrachion (♦)

Euphausiinae

Meganyctiphanes

Euphausiini (♠)(♦)

Pseudeuphausia

Euphausia

Nematoscelini (♠)

Nyctiphanes

Nematoscelina (♠)

Nematoscelis

Thysanoessa

Tessarabrachion

Stylocheiron

Význam[editovat | editovat zdroj]

Krunýřovky tvoří významnou část potravního řetězce ve světovém oceánu. Krunýřovka krillová (Euphausia superba) je nejhojnějším druhem antarktického krilu, světélkovec atlantský (Meganyctiphanes norvegica) je silně zastoupený v krilu severního Atlantiku a krunýřovka Euphausia pacifica pak v severním Tichém oceánu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b MAAS, Andreas; WALOSZEK, Dieter. Larval development of Euphausia superba Dana, 1852 and a phylogenetic analysis of the Euphausiacea. Hydrobiologia. 2001, s. 143–169. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-07-18. DOI 10.1023/A:1017549321961.  Archivovaná kopie. biosys-serv.biologie.uni-ulm.de [online]. [cit. 2019-09-24]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2011-07-18. 
  2. Bernadette Casanova. Phylogénie des Euphausiacés (Crustacés Eucarides). Bulletin du Muséum National d'Histoire Naturelle. 1984, s. 1077–1089. (French) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]