Morelia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Morelia
Valladolid
Morelia – znak
znak
Morelia – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška1 920 m n. m.
StátMexikoMexiko Mexiko
Federální státMichoacán
Morelia
Morelia
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel597 511 (2010)
Světové dědictví UNESCO
Název lokalityhistorické centrum Morelie
Typkulturní dědictví
Kritériumii, iv, vi
Odkaz585 (anglicky)
Zařazení1991 (15. zasedání)
Správa
Vznik1541
Oficiální webwww.morelia.gob.mx
Telefonní předvolba443
PSČ58000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Morelia je hlavní město mexického unijního státu Michoacán. Město se nachází v údolí Guayangareo v centrální části Mexika. Morelia je největším a nejlidnatějším městem Michoacánu, patří mezi 20 největších mexických měst. Podle údajů ze sčítání obyvatelstva zde v roce 2010 žilo 597 511 osob, v celé metropolitní oblasti okolo Morelie pak 806 822 obyvatel.[1] Jako hlavní město Michoacánu představuje Morelia i jeho kulturní, politické, ekonomické a společenské centrum. Je také sídlem jedné z 18 mexických arcidiecézí římskokatolické církve a několika univerzit.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město založil v roce 1541 první místokrál Nového Španělska Antonio de Mendoza. V předkolumbovském období se místo, na kterém vznikla Morelia, nazývalo Guayangareo. V prvních letech evropské kolonizace dostalo název Ciudad de Mechuacán, ale již v roce 1545 bylo přejmenováno na Valladolid podle stejnojmenného španělského města. Název Morelia dostalo město až v roce 1828 po jednom z vůdců mexické války za nezávislost a zdejším rodákovi jménem José María Morelos.[2]

Od roku 1991 figuruje historické centrum Morelie na seznamu kulturního světového dědictví UNESCO. Bylo vystavěno v 16. století a je ukázkovým příkladem španělské renesanční architektury obohacené o prvky původního mezoamerického umění. Tato zástavba byla následně doplněna o stavby v barokním či neoklasicistním stylu.

Vysoké školství[editovat | editovat zdroj]

V Morelii sídlí univerzita s názvem Universidad Michoacana de San Nicolás de Hidalgo, která byla založena v roce 1551. Ve městě působí několik dalších vysokých škol a výzkumných ústavů, např. Universidad Nacional Autónoma de México, Universidad Tecnológica de Morelia, Instituto Tecnológico de MoreliaInstituto Tecnológico del Valle de Morelia.

Významní rodáci[editovat | editovat zdroj]

V Morelii se narodila řada osobností mexického společenského života.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Michoacán - Morelia [online]. Enciclopedia de los municipios y delegaciones de Mexico [cit. 2012-01-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-05-05. (španělsky) 
  2. Censo de población y vivienda 2010 - resultados preliminares [online]. Instituto nacional de estadística y geografía [cit. 2012-01-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-05-17. (španělsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]