Morelia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Morelia
Morelia – znak
znak
Morelia – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 1 920 m n. m.
stát: Mexiko Mexiko
mexický stát: Michoacán
Morelia
Red pog.png
Morelia
rozloha a obyvatelstvo
počet obyvatel: 597 511 (2010)
světové dědictví UNESCO
název lokality: historické centrum Morelie
typ: kulturní dědictví
kritérium ii, iv, vi
odkaz: 585 (anglicky)
zařazení: 1991 (15. zasedání)
správa

Morelia je hlavní město státu Michoacán. Město se nachází v údolí Guayangareo v centrální části Mexika. Morelia je největším a nejlidnatějším městem Michoacánu, patří mezi 20 největších mexických měst. Podle údajů ze sčítání obyvatelstva zde v roce 2010 žilo 597 511 osob, v celé metropolitní oblasti okolo Morelie pak 806 822 obyvatel.[1] Jako hlavní město Michoacánu představuje Morelia i jeho kulturní, politické, ekonomické a společenské centrum. Je také sídlem jedné z 18 mexických arcidiecézí římskokatolické církve.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město bylo založeno v roce 1541 na pokyn prvního místokrále v Novém Španělsku Antoniem de Mendoza. V předkolumbovském období se místo budoucí Morelie nazývalo Guayangareo, v prvních rocích evropské kolonizace dostalo název Ciudad de Mechuacán, ale již v roce 1545 bylo přejmenováno na Valladolid podle stejnojmenného španělského města. Název Morelia dostalo město až v roce 1828 po jednom z vůdců mexické války za nezávislost a zdejším rodákovi - Josém María Morelosovi.[2]

Od roku 1991 figuruje historické centrum Morelie na seznamu kulturního světového dědictví UNESCO. Vystavěné v 16. století je ukázkovým příkladem španělské renesanční architektury obohacené o prvky původního mezoamerického umění. Tato zástavba byla následně doplněna o stavby v barokním či neoklasicistním stylu.

Významní rodáci[editovat | editovat zdroj]

V Morelii se narodila řada osobností mexického společenského života.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Michoacán - Morelia [online]. Enciclopedia de los municipios y delegaciones de Mexico, [cit. 2012-01-20]. Dostupné online. (španělsky) 
  2. Censo de población y vivienda 2010 - resultados preliminares [online]. Instituto nacional de estadística y geografía, [cit. 2012-01-20]. Dostupné online. (španělsky)