Morelia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Morelia
Morelia – znak
znak
Morelia – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 1 920 m n. m.
Stát Mexiko Mexiko
mexický stát Michoacán
Morelia
Morelia
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 597 511 (2010)
Světové dědictví UNESCO
Název lokality historické centrum Morelie
Typ kulturní dědictví
Kritérium ii, iv, vi
Odkaz 585 (anglicky)
Zařazení 1991 (15. zasedání)
Správa
Vznik 18. května 1541
Oficiální web www.morelia.gob.mx
Telefonní předvolba 443
PSČ 58000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Morelia je hlavní město státu Michoacán. Město se nachází v údolí Guayangareo v centrální části Mexika. Morelia je největším a nejlidnatějším městem Michoacánu, patří mezi 20 největších mexických měst. Podle údajů ze sčítání obyvatelstva zde v roce 2010 žilo 597 511 osob, v celé metropolitní oblasti okolo Morelie pak 806 822 obyvatel.[1] Jako hlavní město Michoacánu představuje Morelia i jeho kulturní, politické, ekonomické a společenské centrum. Je také sídlem jedné z 18 mexických arcidiecézí římskokatolické církve.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město bylo založeno v roce 1541 na pokyn prvního místokrále v Novém Španělsku Antoniem de Mendoza. V předkolumbovském období se místo budoucí Morelie nazývalo Guayangareo, v prvních rocích evropské kolonizace dostalo název Ciudad de Mechuacán, ale již v roce 1545 bylo přejmenováno na Valladolid podle stejnojmenného španělského města. Název Morelia dostalo město až v roce 1828 po jednom z vůdců mexické války za nezávislost a zdejším rodákovi - Josém María Morelosovi.[2]

Od roku 1991 figuruje historické centrum Morelie na seznamu kulturního světového dědictví UNESCO. Vystavěné v 16. století je ukázkovým příkladem španělské renesanční architektury obohacené o prvky původního mezoamerického umění. Tato zástavba byla následně doplněna o stavby v barokním či neoklasicistním stylu.

Významní rodáci[editovat | editovat zdroj]

V Morelii se narodila řada osobností mexického společenského života.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Michoacán - Morelia [online]. Enciclopedia de los municipios y delegaciones de Mexico [cit. 2012-01-20]. Dostupné online. (španělsky) 
  2. Censo de población y vivienda 2010 - resultados preliminares [online]. Instituto nacional de estadística y geografía [cit. 2012-01-20]. Dostupné online. (španělsky)