Uxmal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
prehispánské město Uxmal
Světové dědictví UNESCO
jedna ze zdejších pyramid
jedna ze zdejších pyramid
Smluvní státMexikoMexiko Mexiko
Uxmal
Uxmal
Souřadnice
Typkulturní dědictví
Kritériumi, ii, iii
Odkaz791 (anglicky)
OblastLatinská Amerika a Karibik
Zařazení do seznamu
Zařazení1996 (20. zasedání)

Uxmal (vyslovováno "Ušmál") je ruina velkého a kulturně významného mayského města v Mexiku. Leží na poloostrově Yucatán asi 80 km jižně od Méridy v mírně zvlněné krasové oblasti. Město zažilo svůj rozkvět na konci 10. století n.l. Bezprostřední okolí Uxmalu se vyznačuje bohatými přírodními zdroji vody, ve kterých přetrvává dešťová voda z období dešťů po velkou část roku. Výhoda polohy mohla být pro založení města rozhodující. Uxmal byl spojen s jihovýchodně ležícím městem Kabah širokými a upravenými cestami (sacbe), avšak výchozí bod silnice v Uxmalu není znám.

mapa centra města

Jméno Uxmal pochází pravděpodobně ze slova "ox-mal", což v yucatánské mayštině znamená "třikrát postaveno", a odkazuje to na to, že Mayové tuto stavbu několikrát přebudovávali.[1] Vychází se z toho, že v oblasti města, které bylo obehnáno nízkou hradbou, žilo asi 25 000 lidí. Ze stylu, ve kterém byly dnes známé budovy postaveny, se odhaduje, že byly vystavěny mezi lety 700 a 1000. Uxmal je jediné místo, na jehož stavbách se setkáváme s charakteristickým pozdně uxmalským stylem.

Charakteristické pro Uxmal jsou velká, sbíhající se kvadratická náměstí, která jsou na všech stranách obklopena protáhlými budovami v klasickém puuckém stylu a jen zde se vyskytující pozdní variantě. Ve městě se tyčí pyramidy, které, jako většina budov v Uxmalu během osídlení města, byly neustále přestavovány a rozšiřovány. Mocná samostatná budova ležící na vyvýšené plošině je tzv. guvernérský palác.

Uxmal je dnes jedna z nejnavštěvovanějších památek Mayů, nabízející, díky zrestaurovanými budovám, pěkný pohled na původní vzhled města. Město bylo při připlutí Španělů v 16. století již nějakou tu dobu opuštěno.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Uxmal na německé Wikipedii.

  1. SCHOCH, Robert; MCNALLY, Robert Aquinas. Cesty stavitel pyramid. Překlad Jiří Beneš. 1. vyd. Ostrava: Oldag, 2004. 312 s. ISBN 80-86508-49-8. S. 48. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]