Yucatánský poloostrov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Yukatánský poloostrov
StátMexikoMexiko Mexiko
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Yucatan
Ropné pole Cantarell

Yucatánský poloostrov (španělsky Península de Yucatán) je poloostrov na jihovýchodě Mexika, který odděluje Mexický záliv a Karibské moře. Mezi poloostrovem a ostrovem Kuba je 217 km široký Yucatánský průliv. S rozlohou kolem 181 000 km² je 2,3× větší než Česká republika. Podél východního pobřeží se táhne Mezoamerický korálový útes, druhý největší korálový útes na světě.

Na větší části poloostrova se rozkládají mexické státy Campeche, Yucatán a Quintana Roo. Na jihu leží Belize a část Guatemaly. Yucatánská nížina s tropickým deštným lesem pokrývá většinu poloostrova. Jejím podkladem jsou vápence s četnými zatopenými jeskyněmi. V Mexickém zálivu a na části Yucatánu byl v roce 1978 u města Mérida objeven impaktní kráter po dopadu meteoritu Chicxulub, který asi před 66 miliony let přispěl k vymírání na konci křídy. Kráter o průměru kolem 200 kilometrů patří k největším známým impaktním strukturám dochovaným na zemském povrchu.[1]

Yucatán byl součástí rozsáhlé oblasti (jihovýchodní Mexiko, Belize, Guatemala, severozápadní Honduras), kde se 2500 let př. n. l. začala rozvíjet mayská civilizace. V roce 1517 začal poloostrov dobývat španělský mořeplavec Francisco Hernández de Córdoba. Do roku 1697 Španělé celou oblast zcela ovládli.

V současnosti začíná být zejména západ poloostrova častěji vyhledáván turisty. Yucatánské lesy ukrývají řadu archeologických zón, zejména pyramid. Mezi nedůležitější centra patří Uxmal, Chichén Itzá, Tulum, Coba a Calakmul[2], a dále kupříkladu Mayapán. Leží zde i dvě letoviska Cancún a Mérida. Hustota zalidnění je největší při pobřeží a v okolí turistických center, nejmenší naopak v centrálních částech Quintany Roo, kde se vyskytují rozsáhlé oblasti s hustotou zalidnění 1 člověk/km². V současné době je Yucatán vystaven silnému imigračnímu tlaku, protože sem přicházejí za prací obyvatelé hornatých částí Mexika a Guatemaly. Příchozí jsou většinou muži a směřují do turistických středisek.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SOCHA, Vladimír. Jak velký je kráter Chicxulub?. OSEL.cz [online]. 29. března 2021. Dostupné online.  (česky)
  2. KONEČNÝ, Lukáš. Mayské ruiny: To nejlepší z mexického Yucatánu. Loudavým Krokem [online]. 2019-06-11 [cit. 2019-06-11]. Dostupné online.