Hurikán Wilma

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wilma Kategorie 5
Wilma 2005-10-19 0712Z.jpg
Hurikán Wilma na vrcholu intenzity 19. října 2005, severovýchodně od pobřeží Hondurasu
Zformování 16. října 2005
Rozptýlení 27. října 2005
Nejnižší tlak 882 mb/hPa
Nejvyšší rychlost 1 min. průměr
295 km/h
Škody 27,4 miliardy dolarů
Oběti 62
Postižené oblasti Haiti, Dominikánská republika, Jamajka, Kuba, Kajmanské ostrovy, Honduras, Belize, jihovýchodní Mexiko, jižní Florida, Bahamy
Wilma 2005 track.png
Trasa bouře
Saffirova–Simpsonova stupnice
TD TB 1 2 3 4 5
Součást
Atlantická hurikánová sezóna 2005

Hurikán Wilma je nejintenzivnější zaznamenanou bouří v oblasti Atlantského oceánu, a třetí nejintenzivnější zaznamenanou bouří vůbec, po tajfunu Tip (západní Pacifik, 1979) a hurikánu Patricia (východní Pacifik, 2015). Hurikán byl součástí mimořádně aktivní Atlantické hurikánové sezóny 2005, která přinesla tři z deseti nejintenzivnějších hurikánů v historických záznamech, spolu s Wilmou (#1) šlo o hurikány Rita (#4) a Katrina (#7). Wilma byla dvacátou první tropickou bouří sezóny, třináctým hurikánem a čtvrtým hurikánem, který dosáhl kategorie 5 na Saffir–Simpsonově stupnici. Šlo o druhou nejničivější bouři sezóny, po hurikánu Katrina, který zdevastoval New Orleans.

Wilma se zformovala 15. října 2005 jako bezejmenná tropická deprese v Karibském moři nedaleko Jamajky. Systém se pohyboval směrem na západ. O dva dny později zintenzivnil na tropickou bouři, která se prudce stočila k jihu a dostala jméno Wilma. Wilma pokračovala v zesilování a 18. října dosáhla síly hurikánu. Krátce nato nastala fáze rychlé intenzifikace, kdy během pouhých 24 hodin Wilma zesílila na hurikán stupně 5 s přetrvávajícími větry o síle až 295 km/h. Poté začala mírně zeslabovat. Mezi 20. a 21. říjnem zasáhla mexický poloostrov Yucatán, v době vstupu nad pevninu dosahovaly přetrvávající větry stále rychlosti kolem 240 km/h. v době vstupu do Mexického zálivu zeslábla Wilma na hurikán stupně 2. Zamířila na severovýchod a opět sílila, 24. října byla znovu překlasifikována na hurikán stupně 3. Krátce nato Wilma zasáhla jižní Floridu. Během přechodu přes poloostrov zeslábla na stupeň 2, ale v Atlantském oceánu opět zintenzivnila na stupeň 3. Zde minula Bahamy a postupovala na severovýchod. 26. října definitivně zeslábla u pobřeží Nového Skotska na mimotropickou cyklónu.

Wilma několikrát vstoupila nad pevninu, největší škody napáchala na poloostrově Yucatán, na Kubě a na Floridě. Vyžádala si nejméně 62 mrtvých a škody byly vyčísleny na 27,4 miliardy dolarů, z toho 19 miliard dolarů ve Spojených státech. Po hurikánu Wilma nastalo neobvykle dlouhé období, kdy se velké hurikány (stupeň 3 a výše) vyhýbaly pobřeží Spojených států. Až po více než 11 letech, v srpnu 2017, ukončil tuto "dobu klidu" hurikán Harvey, který zasáhl Texas.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hurricane Wilma na anglické Wikipedii.


Související články[editovat | editovat zdroj]