Cancún

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Cancún
Cancún – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška5 m n. m.
StátMexikoMexiko Mexiko
Cancún
Cancún
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel888 797 (2020)[1]
Správa
Vznik1970
Oficiální webwww.cancun.gob.mx
Telefonní předvolba998
PSČ77500–77539
Označení vozidel23
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cancún (kaŋˈkun) je lázeňské město na pobřeží státu Quintana Roo na jihovýchodě Mexika. Je omýváno vodami Karibského moře. Administrativně je správním střediskem okrsku Benito Juárez a státu Quintana Roo. Řadí se k turistickým destinacím.

Během posledních 37 let se Cancún bouřlivě rozvíjel a nyní je městem s největším počtem hotelových pokojů v Mexiku. Počet obyvatel města v roce 2005 dosáhl 526 701 a aglomerace tvořená okrsky Benito Juárez a Isla Mujeres seskupovala 584 120 lidí, což ji řadí na 26. místo mezi největšími velkoměsty Mexika, ale na 3. místo, co se týče ročního přírůstku, který dosáhl 4,1 % za rok (za Playa del Carmen s 20 % a Reyonosou s 4,2 %). Pokud by růst nadále pokračoval stejným tempem jako v období 2000-2005, očekávalo se, že 1. července 2007 bude mít město 880 000 a celý okrsek 890 930 obyvatel.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Existují dvě možnosti původu názvu, které se mění v souladu s výslovností mayského jazyka: 1. První a rozšířenější nám říká, že jméno města v mayštině znamená "hadí hnízdo". 2. Druhá verze značí, že původní název v mayštině je Ka'an Ku´un, což znamená "žlutý had". Tato teorie je podporována tím, že ostrovní část Cancúnu (mezinárodně známá jako hotelová oblast) má tvar pokrouceného C, které při úsvitu připomíná žlutého hada vytvořeného Sluncem, které ozařuje lesknoucí se písek.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie města je velmi krátká. Bylo založeno 23. ledna 1970 mexickou vládou jako turistické středisko a pojmenováno podle přilehlého ostrova. V té době na ostrově žili pouze tři lidé a v nedaleké vesnici Puerto Juárez dalších 117 obyvatel. Od té doby až dodnes prochází město velmi bouřlivým růstem.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Oblast Cancúnu spadá do tropického vlhkého podnebí. Teplota města je vysoká, snižovaná mořským vánkem, který cirkuluje třídami města. Denní teplota obvykle stoupá na 26 °C až 36 °C, přičemž těch nejvyšších dosahuje v letních měsících mezi květnem a srpnem. V létě se objevují občasné a přechodné silné tropické lijáky. Od září do listopadu se mohou vyskytnout deště a silný vítr. Průměrné roční srážky jsou 1 200 mm. Mezi listopadem a dubnem se obloha neobyčejně vyjasní. Období bouří a hurikánů přichází v červenci a trvá až do listopadu. Hurikán Wilma za sebou zanechal velké ztráty v turistickém sektoru. Podobným způsobem bylo město zasaženo hurikánem Gilberto v září 1988.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Censo de Población y Vivienda 2020. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]