Tenerife

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tenerife
La Laguna, Tenerife
La Laguna, Tenerife
Mapa Canarias Tenerife.svg
Lokalizace Atlantský oceán
Stát ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
• autonomní oblast Flag of the Canary Islands.svg Kanárské ostrovy
• provincie Vlajka provincie Santa Cruz de Tenerife Santa Cruz de Tenerife
Topografie
Rozloha 2 034,38 km²
Zeměpisné souřadnice
Nejvyšší vrchol Pico de Teide  (3718 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel 891 111[1] (2016)
Hustota zalidnění 438 obyv./km²
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tenerife je španělský ostrov, největší ze sedmi Kanárských ostrovůAtlantském oceánu. Stejně jako celé souostroví Tenerife náleží z geopolitického hlediska k Evropě, ale geograficky je součástí afrického regionu. Leží přibližně 320 km od pobřeží Maroka v ostrovní oblasti Makaronézie, jeho rozloha je 2 034 km². Na ostrově žije téměř 900 000 obyvatel, je tedy nejvíce obydleným ostrovem Španělska. Topografickou dominantou ostrova je nejvyšší hora Španělska Pico de Teide s nadmořskou výškou 3 718 m.

Santa Cruz de Tenerife je druhým největším městem celého souostroví a zároveň hlavním městem ostrovů a sídlem vlády. Druhým hlavním městem je Las Palmas de Gran Canaria, v němž sídlí některé vládní instituce, parlament a ministři. Společně s blízkými ostrovy La Palma, La Gomera a El Hierro tvoří provincii Santa Cruz de Tenerife. Na ostrově se nachází Univerzita La Laguna založená v roce 1792. Z územně-administrativního hlediska sestává ostrov z 31 obcí.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Topografická mapa ostrova Tenerife

Většina ostrova je hornatá, nejvyšší vrcholy se nacházejí v centrální části Tenerife. Jsou jimi nejvyšší hora Španělska a zároveň třetí největší vulkán na světě ze své základny Pico de Teide (3 718 m) a druhá nejvyšší hora Kanárských ostrovů, rovněž vulkán Pico Viejo (3 135 m). Celá oblast je od roku 1954 součástí Národního parku Teide, od roku 2007 je také zapsaná v seznamu světového dědictví UNESCO. V oblasti se rovněž nachází rozsáhlý kráter Las Caňadas s průměrem téměř 16 km, původně vulkán, který vybuchl před třemi miliony lety. V severovýchodní části Tenerife se rozkládá Pohoří Anaga (nejvyšší vrchol 1 024 m). Podobně jako u ostrova Gran Canaria se výrazně odlišují sever a jih ostrova. Sever je vlhký se subtropickou vegetací, úrodný, pěstuje se zde vinná réva, zatímco jih je horký, vyprahlý a kamenitý. Geologicky nejstaršími pohořími na ostrově jsou Anaga, Teno a Adeje. Díky tomu, že Kanárské ostrovy nebyly nikdy spojeny s pevninou, zdejší fauna i flora je odlišná od té na africkém kontinentu. Vyvinulo se zde mnoho endemických druhů.

Administrativní členění[editovat | editovat zdroj]

Mapa obcí Tenerife

Tenerife se dělí na 31 obcí (municipios):

Symboly ostrova[editovat | editovat zdroj]

vlajka ostrova

Každý z ostrovů Kanárského souostroví má svoji vlastní vlajku a znak. Vlajka Tenerife je velmi podobná s vlajkou Skotska. Jediný rozdíl mezi nimi je odstín modré barvy pozadí, ve kterém je úhlopříčně umístěn bílý ondřejský kříž.[2]

znak ostrova

Znak ostrova je téměř totožný se znakem města San Cristóbal de La Laguna. Liší se v nápisu, znak celého ostrova má navíc dvě palmové větve okolo samotného znaku. Uprostřed znaku je sopka na ostrově, nad kterou je vyobrazen archanděl Michael. Na levé straně od ostrova je vyobrazen hrad (symbol Kastilského království), napravo lev (království León). Znak byl městu La Laguna, které bývalo hlavním městem celého ostrova, udělen v roce 1510 Juanou I. Kastilskou. V roce 1912 se poupravený znak města začal používat pro celý ostrov. [3]

Kromě vlajky a znaku mají všechny ostrovy jako své symbloly i rostlinu a živočicha, které jsou pro daný ostrov typické. Pro Tenerife byly vybrány pěnkava kanárská (fringuilla teydea teydea), která žije pouze na tomto ostrově, a strom dračinec dračí (dracaena draco).[4]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

dálnice TF-5

Na Tenerife se nacházejí dvě mezinárodní letiště a dva přístavy, kterými je ostrov spojen s okolním světem. Komunikaci po ostrově zajišťuje především pozemní doprava. Mezi městy Santa Cruz de Tenerife a San Cristóbal de La Laguna funguje tramvajová doprava, existuje zde síť autobusů (v kanárské španělštině se pro ně používá výraz guagua) a vozů taxi.

Pozemní doprava[editovat | editovat zdroj]

Běžným způsobem přepravy po ostrově je silniční doprava. Nejdůležitější komunikace jsou dvě dálnice, které začínají v metropolitní oblasti Santa Cruz de Tenerife. Dálnice TF-1, známá též jako Autopista del Sur je dlouhá 103 km, táhne se podél východního a jižního pobřeží ostrova a spojuje hlavní město s obcí Santiago del Teide.[5] Druhá dálnice se nazývá Autopista del Norte, nese označení TF-5 a spojuje Santa Cruz de Tenerife s obcí Los Realejos. V současnosti dosahuje délky 39,5 km. Ve fázi výstavby či projektu se nacházejí další dálniční úseky, které po dokončení spojí obě dálnice a tím se vytvoří okruh po obvodu celého ostrova, tzv. „anillo insular“.

Letecká doprava[editovat | editovat zdroj]

Nejběžnějším způsobem dopravy na Tenerife je letecká doprava. Ostrov disponuje dvěma letišti – Aeropuerto de Tenerife Sur a Aeropuerto de Tenerife Norte. V roce 2015 odbavily obě letiště dohromady více jak 12 900 000 cestujících.[6] První zmíněné se nachází na jihu ostrova a je převážně využíváno pro přepravu zahraničních turistů, zatímco Aeropuerto de Tenerife Norte se nachází v metropolitní oblasti hlavního města a převažuje zde regionální doprava a přeprava zboží. Obě letiště poskytují spojení s významnými španělskými městy na Pyrenejském poloostrově (Madrid, Barcelona, Sevilla, Málaga, Bilbao, Valencia) i mnoha evropskými městy.

Námořní doprava[editovat | editovat zdroj]

Na ostrově se nacházejí dva velké přístavy, které spravuje státní organizace Autoridad Portuaria de Santa Cruz de Tenerife. Menší z nich se nachází na jihu ostrova v obci Los Cristianos a slouží především pro turistické účely. Druhý přístav je v hlavním městě a slouží nejen pro turistické účely, ale také pro nákladní dopravu. V roce 2015 těmito přístavy prošlo téměř 3 500 000 cestujících a 10 800 000 tun zboží a materiálu.[7]

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Hlavní centrum turistického ruchu s řadou letovisek a hotelovými komplexy se nachází na jihu ostrova. Zatímco sever je spíše skalnatý, pobřeží na jihu tvoří písečné pláže (písek byl převážně dovezen ze Sahary).

Sever ostrova a vnitrozemí[editovat | editovat zdroj]

San Agustin, La Orotava

Střed ostrova je hornatý, nachází se zde řada výhledů na krásnou krajinu. Na severu se nachází města La Orotava, Puerto de la Cruz, Icod de los Vinos, San Cristóbal de La Laguna (světové dědictví UNESCO, velmi známá je zdejší katedrála Panny Marie Pomocné) a hlavní město Santa Cruz de Tenerife. Mezi hlavní turistické zajímavostí tohoto města patří Auditorio de Tenerife, Plaza de España a Parque García Sanabria.

Jih ostrova[editovat | editovat zdroj]

Turisty nejnavštěvovanějšími letovisky na jihu ostrova jsou Los Cristianos, El Médano a Las Galletas. Významné je i město Candelaria, které je hlavním poutním místem celého souostroví, kde uctívají obraz Panně Marii Candelárské, patronky Kanárských ostrovů. Obraz Panny Marie byl nalezen domorodými Guanči ještě před příchodem Španělů. Současný obraz je replikou předchozího, který zmizel v bouři. Obraz se nachází v bazilice Panny Marie.

Chráněná území[editovat | editovat zdroj]

chráněná území na ostrově

Na Kanárských ostrovech bylo vyhlášeno 146 různých chráněných území, která zabírají zhruba 40% rozlohy souostroví a dohromady tvoří Síť kanárských chráněných přírodních území (španělsky Red Canaria de Espacios Naturales Protegidos).[8]

Na Tenerife se nachází 43 chráněných území, která pokrývají 48,5% rozlohy ostrova.[9][10] Tato území jsou rozděleny do 8 kategorií.

 • 1 národní park (parque nacional)
 • 1 přírodní park (parque natural)
 • 2 venkovské parky (parque rural)
 • 4 integrované přírodní rezervace (reservas naturales integrales)
 • 6 speciálních přírodní rezervací (reservas naturales especiales)
 • 14 přírodních památek (monumento natural)
 • 9 chráněných krajinných celků (paisaje protegido)
 • 6 míst vědeckého zájmu (sitio de interés científico)

Nejrozlehlejšími chráněnými oblastmi jsou parque nacional del Teide (189,90 km²) a parque natural de la Corona Forestal (466,13 km²) v centrální části, parque rural de Anaga (144,18 km²) na severovýchodě a parque rural de Teno (80,63 km²) na západě ostrova.

Vývoj počtu obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Počet obyvatel

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Población según indicadores. Municipios por islas de Canarias y años. [online]. Instituto Canario de Estadística [cit. 2015-12-25]. Dostupné online. (španělsky) 
 2. ORDEN de 9 de mayo de 1989, por la que se aprueba la bandera de la isla de Tenerife. [online]. Boletín oficial de Canarias [cit. 2016-12-25]. Dostupné online. (španělsky) 
 3. Tenerife [online]. Simbolos de Canarias [cit. 2016-12-25]. Dostupné online. (španělsky) 
 4. LEY 7/1991, de 30 de abril, de símbolos de la naturaleza para las Islas Canarias (zákon o přírodních symbolech Kanárských ostrovů) [online]. Boletín oficial de Canarias [cit. 2016-12-25]. Dostupné online. (španělsky) 
 5. Mapa Carreteras [online]. Cabildo de Tenerife [cit. 2016-12-26]. Dostupné online. (španělsky) 
 6. TRÁFICO DE PASAJEROS, OPERACIONES Y CARGA EN LOS AEROPUERTOS ESPAÑOLES [online]. Aena (Aeropuertos Españoles y Navegación Aérea) [cit. 2016-12-26]. Dostupné online. (španělsky) 
 7. Memoria 2015 [online]. Autoridad Portuaria de Santa Cruz de Tenerife [cit. 2016-12-26]. Dostupné online. (španělsky) 
 8. Red Canaria de Espacios Naturales Protegido [online]. Gobierno de Canarias (vláda Kanárských ostrovů) [cit. 2016-12-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-11-21. (španělsky) 
 9. Espacios naturales canarios en la actualidad [online]. Gobierno de Canarias (vláda Kanárských ostrovů) [cit. 2016-12-27]. Dostupné online. (španělsky) 
 10. Red Canaria de Espacios Naturales Protegidos - Tenerife [online]. Gobierno de Canarias (vláda Kanárských ostrovů) [cit. 2016-12-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-05-21. (španělsky) 
 11. (anglicky) Montes Teneriffe, Gazetteer of Planetary Nomenclature, IAU, USGS, NASA

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]