Tenerife

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tenerife
La Laguna, Tenerife
La Laguna, Tenerife
Mapa
Lokalizace Atlantský oceán
Ostrovní oblast Makaronésie
Stát ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
• autonomní oblast Flag of the Canary Islands.svg Kanárské ostrovy
• provincie Vlajka provincie Santa Cruz de Tenerife Santa Cruz de Tenerife
Rozloha 2 034,38[1] km²
Zeměpisné souřadnice
Nejvyšší vrchol Pico de Teide (3718 m n. m.)
Počet obyvatel 906 854[2] (2010)
Hustota zalidnění 445,63 obyv./km²

Tenerife je španělský ostrov, největší ze sedmi Kanárských ostrovů v Atlantském oceánu u pobřeží Afriky. Rozloha 2 034 km². Na ostrově žije okolo 900 000 obyvatel, je tedy nejvíce obydleným ostrovem celého souostroví a Španělska. Na ostrově se nachází nejvyšší hora Španělska Pico de Teide s nadmořskou výškou 3 718 m.

Santa Cruz de Tenerife je druhým největším městem celého souostroví a zároveň hlavním městem ostrovů a sídlem vlády. Druhým hlavním městem je Las Palmas de Gran Canaria, v němž sídlí některé vládní instituce, parlament a ministři. Na ostrově se nachází Univerzita La Laguna založená v roce 1792. Ostrov se dělí na 31 částí. Podle ostrova Tenerife bylo pojmenováno pohoří na Měsíci Montes Teneriffe.[3]

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Tenerife

Většina ostrova je hornatá, nejvyšší vrcholy se nachází v centrální části Tenerife. Jsou jimi nejvyšší hora Španělska a zároveň třetí největší vulkán na světě ze své základny Pico de Teide (3 718 m) a druhá nejvyšší hora Kanárských ostrovů, rovněž vulkán Pico Viejo (3 135 m). Celá oblast je od roku 1954 součástí Národního parku Teide, od roku 2007 je také zapsaná v seznamu světového dědictví UNESCO. V oblasti se rovněž nachází rozsáhlý kráter Las Caňadas s průměrem téměř 16 km, původně vulkán, který vybuchl před třemi miliony lety. V severovýchodní části Tenerife se rozkládá Pohoří Anaga (nejvyšší vrchol 1 024 m). Podobně jako u ostrova Gran Canaria se výrazně odlišují sever a jih ostrova. Sever je vlhký se subtropickou vegetací, úrodný, pěstuje se zde vinná réva, zatímco jih je horký, vyprahlý a kamenitý. Geologicky nejstaršími pohořími na ostrově jsou Anaga, Teno a Adeje. Díky tomu, že Kanárské ostrovy nebyly nikdy spojeny s pevninou, zdejší fauna i flora je odlišná od té na africkém kontinentu. Vyvinulo se zde mnoho endemických druhů.

Administrativní členění[editovat | editovat zdroj]

Mapa obcí Tenerife

Tenerife se dělí na 31 obcí (municipios):

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Hlavní centrum turistického ruchu s řadou letovisek a hotelovými komplexy se nachází na jihu ostrova. Zatímco sever je spíše skalnatý, pobřeží na jihu tvoří písečné pláže (písek byl převážně dovezen ze Sahary).

Sever ostrova a vnitrozemí[editovat | editovat zdroj]

San Agustin, La Orotava

Střed ostrova je hornatý, nachází se zde řada výhledů na krásnou krajinu. Na severu se nachází města La Orotava, Puerto de la Cruz, Icod de los Vinos, San Cristóbal de La Laguna (světové dědictví UNESCO, velmi známá je zdejší katedrála Panny Marie Pomocné) a hlavní město Santa Cruz de Tenerife. Mezi hlavní turistické zajímavostí tohoto města patří Auditorio de Tenerife, Plaza de España a Parque García Sanabria.

Jih ostrova[editovat | editovat zdroj]

Turisty nejnavštěvovanějšími letovisky na jihu ostrova jsou Los Cristianos, El Médano a Las Galletas. Významné je i město Candelaria, které je hlavním poutním místem celého souostroví, kde uctívají obraz Panně Marii Candelárské, patronky Kanárských ostrovů. Obraz Panny Marie byl nalezen domorodými Guanči ještě před příchodem Španělů. Současný obraz je replikou předchozího, který zmizel v bouři. Obraz se nachází v bazilice Panny Marie.

Vývoj počtu obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Počet obyvatel

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Na místním letišti Los Rodeos došlo roku 1977 k největší letecké katastrofě všech dob, při níž zahynulo 583 cestujících.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. (španělsky) informace Statistického úřadu Kanárských ostrovů ISTAC (Instituto canario de estadística) Inicio> Territorio y medio ambiente> Territorio y usos del suelo> Territorio
  2. (španělsky) informace Statistického úřadu Kanárských ostrovů ISTAC (Instituto canario de estadística) Inicio> Demografía> Población> Cifras padronales
  3. (anglicky) Montes Teneriffe, Gazetteer of Planetary Nomenclature, IAU, USGS, NASA

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]