Anaga

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
vymezení pohoří na ostrově

Anaga je název horského masivu a historického regionu tvořícího severovýchodní cíp ostrova Tenerife. Podstatná část pohoří (144 km²) je chráněna jako tzv. Parque rural de Anaga,[1] od roku 2015 je zároveň biosférickou rezervací UNESCO.[2]

Nachází se na území obce Santa Cruz de Tenerife, částečně zasahuje i do obcí San Cristóbal de La Laguna a Tegueste. Nejvyšším bodem je Cruz de Taborno (1020 m n. m.), dalšími vrcholy jsou mimo jiné Bichuelo, Anambro, Chinobre, Pico Limante, Pico del Inglés a Cruz del Carmen. Odhadované stáří pohoří je 7 až 9 miliónů let, což z něj činí jednu z nejstarších částí ostrova.

Z botanického hlediska se v tomto horském masivu nachází několik rozdílných přírodních habitatů, např. laurisilva či fayal-brezal. V porovnání s jihem ostrova je zdejší klima vlhčí a vegetace bujnější.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Guía de Anaga [online]. Santa Cruz más - turistický web města Santa Cruz de Tenerife [cit. 2016-12-25]. Dostupné online. (španělsky) 
  2. Macizo de Anaga [online]. UNESCO - Ecological Sciences for Sustainable Development [cit. 2016-12-25]. Dostupné online. (anglicky)