Mallorca

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Satelitní fotografie Mallorcy

Mallorca (katalánsky Mallorca [majorka]), je ostrov náležící Španělsku, největší nejen z Baleárských ostrovů, ale také největší ostrov Španělska. Leží v západní části Středozemního moře ve vzdálenosti přibližně 200 kilometrů od Valencie, Barcelony a Alžíru. Rozloha ostrova činí 3 648 km², je 110 km dlouhý a mezi 60 a 90 km široký.

Jeho největším a zároveň i hlavním městem je Palma de Mallorca. Mallorka je častým cílem turistů a turistický ruch je jedním z hlavních zdrojů příjmů tamního obyvatelstva. Každoročně navštíví Mallorku 12 milionů turistů, hlavně Němců. Místní obyvatelé se živí kromě cestovního ruchu i zemědělstvím a pěstováním vína. Na ostrově žije 1 milion obyvatel a úředním jazykem je španělština a katalánština. Dále na Mallorce mají svoje specifické nářečí tzv. Mallorqui, které vychází nejvíce z katalánštiny.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Mallorku dobývali v minulosti Římané i Maurové, proto se zde dochovalo mnoho památek, které působení obou národů připomínají. Právě kartograficky zruční Římané dali Mallorce jméno, které se uchytilo – Ta největší.

Památky a zajímavá místa[editovat | editovat zdroj]

Katedrála Le Seu - katedrála světla

Hlavnímu městu Palmě dominuje katedrála La Seu (katedrála světla), která byla dostavěna v roce 1587. K vidění je i gotický hrad, který nechal postavit Jakub II. a který sloužil jako vězení až do 20. stol. Po Arabech zde zůstaly arabské lázně z 10. století. Kromě Palmy je na Mallorce několik oblíbených městeček. Např. Deia - městečko se strmými uličkami, které si oblíbili především umělci, Andratx plný starých kostelů nebo Alcudia s římskými hradbami.

Za zmínku stojí zachovalý starý vláček, který vede z Palmy do městečka Sóller a zpět.

V klášteru ve Valldemose pobýval v posledních letech svého života polský skladatel F. Chopin se spisovatelkou G. Sandovou.

Části ostrova[editovat | editovat zdroj]

Příroda[editovat | editovat zdroj]

Pohoří Tramuntana nabízí vyhlídky do krajiny a žijí tu divoká zvířata. Je ideálním místem pro horolezce.

Mallorca na rozdíl od Kanárských ostrovů nabízí spoustu zeleně.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Mallorca ve Wikimedia Commons