Přeskočit na obsah

Oceanárium

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Porost chaluhMonterey Bay Aquarium v Kalifornii

Oceanárium je zpravidla umělá vodní nádrž uzpůsobená pro pěstování mořské fauny a flóry snažící se zachovat či napodobit přirozené podmínky a přírodní prostředí moří a oceánů s jeho složitými vazbami.

Oceanária mohou být jednotlivé nádrže či skupiny nádrží nejrůznějších tvarů a velikostí. Mohou je tvořit akvária, bazény i oddělené příbřežní části moře. Průhledné plochy sloužící k pozorování jsou obvykle rovinné nebo tvoří zaoblené průchozí tunely.

Funkce[editovat | editovat zdroj]

Oceanária jsou zřizována při vědeckovýzkumných institucích či muzeích. Mohou mít charakter veřejných akvárií představujících populárně-naučnými metodami mořský život, nebo mohou mít charakter zábavních parků, kde jsou předváděni cvičení mořští savci – delfinária. Ty ve své podobě přecházejí k parkům mořských savců. Oceanária ale mohou sloužit i pro potřeby národní obrany. Nebo mohou plnit funkci záchranných stanic mořských živočichů.

Lisabonské oceanárium

Oceanária zakládaná při vědeckých institucích slouží k usnadnění vědeckých pozorování, experimentům, případně dalším vědeckým metodám.

Oceanária zakládaná při muzeích plní obvykle populárně-naučnou funkci. Oceanária v nich představují jednotlivé druhy živočichů a rostlin nebo se snaží přiblížit jednotlivé biotopy nebo mezidruhové vztahy.

Oceanária využívaná pro potřeby národní obrany se zabývají vojenským výcvikem mořských savců. Ze světa je známé například oceanárium v americkém San Diegu či krymském Sevastopolu.[1] Savci jsou v nich cvičeni zřejmě k hledání min či potopených předmětů.

Příklady[editovat | editovat zdroj]

Největší akvárium světa leží v Singapuru, nazývá se Marine Life Park.[2] Do roku 2012 bylo největší akvárium světa Georgia Aquarium, nacházející se ve Spojených státech, dodnes je to největší oceanárium západní polokoule. Největší evropské oceanárium se nachází v portugalském Lisabonu Lisbon Oceanarium.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Oceanarium na anglické Wikipedii.

  1. AZET.SK. Nový Čas [online]. Nový Čas [cit. 2016-04-27]. Dostupné online. 
  2. www.rwsentosa.com [online]. www.rwsentosa.com [cit. 2016-04-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-04-25. 
  3. iDNES.cz [online]. iDNES.cz, 2010-11-18 [cit. 2016-04-27]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]