Icod de los Vinos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Icod de los Vinos
Red pog.svg
Icod de los Vinos
Lokalizace města
Icod de los Vinos
San Marcos.

Icod de los Vinos je město ležící na severozápadě nejznámějšího kanárského ostrova Tenerife. Oblast je známá pro svá výtečná bílá vína. Oblast nese jméno Ycodem Isora del Norte. Po vybudování nových turistických vymožeností turistika v posledních 5 letech poměrně stoupá. Oblast leží asi 20 km od turistického centra v Puertu de la Cruz. Oblast má 24 231 obyvatel. Společně s obcemi La Guancha a San Juan de la Rambla tvoří comarcu de Icod.

Historie a památky přírodní i historické[editovat | editovat zdroj]

Město patří k nejstarších na ostrově a bylo založeno španělskými kolonizátory už v roce 1501. Důkazem toho jsou dodnes zachované měšťanské a obchodnické palácem, které byly postaveny v období mezi 17. a 18. století. Typické pro ně jsou velké kamenné portály a zdobně vyřezávané balkony z kanárské pinie, jež roste v horských oblastech ostrova. Na kopečku v centru města se nachází radnice (španělsky: Ayuntamiento), se třemi malými zvony na malé zvoničce a velkým znakem města, s Guanči a dračincem na fasádě. Uličky v centru s těmito budovami jsou plné malých rodinných obchodů a kaváren, kde se podává typické "cafe con leche" (káva z mlékem) a americké donnuts po španělském způsobu.

V samém centru se nachází starý park, kde je mnoho laviček, a kde člověk může hodně času strávit odpočinkem. V jeho čele stojí renesanční kostel San Marcos (Sv. Marka). Za obdiv určitě stojí venkovní kamenný portál z venku, vnitřek je vyzdoben zajímavým oltářem vyrobeným z mexického stříbra. Kostel také zdobí četné sochy a obrazy Ježíše, Madon s jezulátkem a ostrovních svatých jako Sv. Carmen a dalších. Strop v kostele je zhotoven z kanárské pinie, pocházející také ze 16. století. V kostele bylo před krátkým časem otevřeno malé muzeum, kde jsou vystaveny starší a dnes už nepoužívané monstrance, kněžské taláry, roucha a kalichy. Hlavním dominantou kostela je dvoumetrový filigránový (z jemného stříbrného drátu složený) kříž z mexického stříbra dovezený Španěly v 17. století na ostrov z Kuby, kde byl zhotoven. Obsahuje velkou dávku umělecké fantazie a zručnosti, kterou do něj jeho autor vložil.

Ještě důležitější než kostel je velký symbol města. Jedná se o rostlinu "drago milenario" ("milenario" znamená tisíciletý), která tam podle vědeckých průzkumů roste "pouhých" 600 let. Místní obyvatelé však tvrdí, že je starý nejméně 2000 let. Člověk nesmí tuto rostlinu považovat za strom, neboť se v tomto případě jedná o bylinu, která je možná nejstarší bylinou na světě. V tomto poddruhu roste tato rostlina jen na ostrovech Makaronézie. Její nejbližší příbuzní rostou na africkém pobřeží a na ostrově Sokotra u východoafrického pobřeží. Strom je vysoký 17 m.

Nákupy[editovat | editovat zdroj]

V nejbližší blízkosti dračince se nachází Casa de Drago, denně navštěvovaná mnoha turisty z ostatních výletních středisek, kde je k dostání typické kanárské zboží, avšak za vysoké ceny. Lepší je tedy nakoupit v centru města nebo na trhu, kde nejsou ceny zvýšené kvůli turistům. Ti nejraději nakupují pletené košíky, háčkované ubrusy, banánové likéry a kozí sýry. Avšak tím nejchutnějším, co je možno si koupit na ostrovech, nebo dokonce dovézt domů, jsou malé, ale velice sladké banánky. Ty je možno zakoupit i přímo v centru města, čerstvě dovezené z místních plantáží.

Pláže[editovat | editovat zdroj]

Přesto, že Icod de los Vinos neleží přímo u moře, má toto město i "svou" pláž, tedy Playa de San Marcos, což je malá a klidná zátoka, kde se také nachází místní nejbližší pláž. Pláž je přes týden poměrně prázdná, avšak o víkendech ji vždy do posledního rohu obsadí španělské rodiny s dětmi a malý počet$$$ turistů, ubytovaných v místě.

Město má i malý přístav, odkud rybáři vyjíždějí denně lovit na moře. V okolí pláže se nachází v útesu guančská (původních obyvatel) jeskyně, do které je však možný přístup pouze loďkou, ve které byly kromě starověkých každodenních předmětů nalezeny i guančské mumie. Hlavní historickou dominantou městečka je malý kostelíček, postavený v době první kolonizace této oblasti. V minulém roce byl jeho interiér i vnějšek zrekonstruován.

Jako v Icodu de los Vinos, roste i zde v malé rybářské vesničce pomalu počet turistů, po vybudování komplexu plážových domečků, který je vždy v době sezony navštěvován hlavně německými turisty.

Do Playa de San Marcos se můžete dostat ostrovními, "zelenými autobusy" TITSA. Ti zdatnější mohou jít pěšky po okraji silnice, což není nebezpečné, protože na silnici nepanuje velký provoz a trvá asi 45 minut.

Klima[editovat | editovat zdroj]

Icod de los Vinos je na ostrově velmi významným, klimaticky odpočinkovým místem, s výrazně čistým ovzduším a proti horkému jihu ostrova představuje přímo "vzdušné lázně" ostrova.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Klöcker.Harald.Tenerife.edice Merian live!,Nakladatelství Jan Vašut, Praha 2001
  • Wustmann, Erich: Las Canarias (německy), Lipsko, 1963.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]