Přeskočit na obsah

Lanzarote

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lanzarote
satelitní snímek ostrova
satelitní snímek ostrova
Lanzarote
Lanzarote
LokalizaceAtlantský oceán
StátŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
• Aut. společenstvíVlajka Kanárských ostrovů Kanárské ostrovy
• ProvincieVlajka provincie Las Palmas Las Palmas
• ComarcaLanzarote
• Obce7
Topografie
Rozloha845,94 km²
Zeměpisné souřadnice
Délka55 km
Šířka18 km
Nejvyšší vrcholPeñas del Chache (670 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel139 506 (2008)
Hustota zalidnění164,9 obyv./km²
Největší sídloArrecife
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vulkanický ostrov Lanzarote je nejsevernějším z větších Kanárských ostrovů. Hlavním městem ostrova je Arrecife.

Příroda[editovat | editovat zdroj]

Většinu ostrova pokrývá poušť charakteristické červenohnědé barvy, tvořená lávovými vyvřelinami. Ztuhlé lávy je prý na ostrově tolik, že by si jí každý člověk na Zemi mohl odvézt 50 kg.[zdroj⁠?] Díky své barvě bývá krajina připodobňována k povrchu Marsu.[zdroj⁠?] Rostou zde pouze drobné rostliny (sukulenty, lišejníky), mnohdy endemické. Kromě nedostatku vláhy brání intenzivnějšímu zemědělskému využití také celoročně silný vítr a ochrana velké části ostrova jako přírodní rezervace.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Z Kanárských ostrovů bylo Lanzarote nejspíše obydleno jako první, toto tvrzení podporuje samotná zeměpisná poloha ostrova. Roku 1100 př. n. l. se zde usídlili Féničané. První zmínky o ostrově přináší ve svém díle Historia naturalis římský válečník a filosof Plinius starší.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Nosným pilířem místní ekonomiky jsou příjmy z cestovního ruchu. Kromě rekreačních středisek (Playa Blanca, Arrecife, Puerto del Carmen) je zde možné navštívit několik turisticky zajímavých míst.

Vyhlídkový okruh po Timanfaye

Národní park Timanfaya[editovat | editovat zdroj]

Mezi lety 1730 a 1824 série sopečných erupcí změnila charakter celého ostrova. Nejvíce se podepsala na jeho jihozápadě, kde se nyní nachází rozsáhlé pohoří zvané Montañas del Fuego. To je součástí Národního parku Timanfaya, který je doslova otevřenou učebnicí vulkanologie. Pod ostrovem stále dýmá činný vulkán, jehož přítomnost je předváděna turistům v podobě horkého písku těsně pod povrchem, vznícením suchého křoví vhozeného do jámy či gejzírem horké vody, vlité do úzkého otvoru v zemi. Teplo sopky je v restauraci, umístěné na jedné z hor, využíváno také k přípravě „stylových“ pokrmů.

Jameos del Agua[editovat | editovat zdroj]

Opravdu velikou zajímavostí je Jameos del Agua, místo, kde žijí slepí krabi, kteří normálně pobývají v hloubkách několika kilometrů. Jameos del Agua obsahuje několik jeskyní vulkanického původu (vzniklých lávou tekoucí ze sopky do Atlantského oceánu), v jedné je mořská voda a slepí krabi, jiná je zase využívána jako koncertní místnost (vystupoval tady také Karel Gott) a další jako posezení či restaurace. (viz odkaz dole - v angličtině)

César Manrique: Jameos del Agua

César Manrique[editovat | editovat zdroj]

César Manrique byl umělec, který ovlivnil tvář celého ostrova. Jeho architektonická díla zapadají do krajiny a dotvářejí ji. Zasadil se o mnoho stavebních omezení, díky nimž si Lanzarote stále zachovává svou malebnou atmosféru.

Pláže[editovat | editovat zdroj]

Nejkrásnější pláže ostrova se nacházejí na jeho jižním konci. Zbytek ostrova je buď lemován lávovými útesy nebo je koupání nedoporučeno kvůli nebezpečným spodním proudům. Pláže jsou povětšinou písečné, slavné jsou lanzarotské příjemné černé a bílé písky. Zalidněnost pláží se výrazně liší podle jejich dostupnosti.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]