DKW

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
DKW
Logo
Logo
Základní údaje
Datum založení1916
Datum zániku1966
SídloSaská Kamenice, od 1949 Ingolstadt, Německo
Souřadnice sídla
Charakteristika firmy
Oblast činnostivýroba silničních vozidel, strojírenství
Mateřská společnostAuto Union
Některá data mohou pocházet z datové položky.

DKW byla německá firma a značka automobilů a motocyklů, která začala vyvíjet parovůz (německy DampfKraftWagen) financovaný armádou před koncem první světové války. Z poválečné výroby dvoudobých motorků na hraní a pomocných motorů k jízdním kolům se v roce 1928 vyvinula na největšího výrobce motocyklů a největší továrnu na motory na světě. Malé vozy DKW s motocyklovými motory patřily ve třicátých letech k nejprodávanějším v Německu.[1] Po druhé světové válce DKW úspěšně pokračovala ve výrobě motocyklů a větších vozů konkurujících VW Broukům. Krátce jí převzal Daimler-Benz snažící se uspět v sílící střední třídě. Pro rostoucí nezájem o vozy s dvoudobými motory ale DKW odkoupil Volkswagen. Motory zaměnil za dodávané čtyřdobé Mercedes-Benz a DKW přeměnil na Audi. Neplánovaně vytvořil svou značku vyšších tříd.

Začátky[editovat | editovat zdroj]

znak používaný do roku 1922

Dán Jørgen Skafte Rasmussen dokončil vysokou technickou školu v Mittweidě a po studiu zůstal v Německu. V roce 1904 zapsal se společníkem Carlem Ernstem v obchodním registru města Chemnitz firmu Rasmussen & Ernst s oprávněním k prodeji strojů a přístrojů všeho druhu. Roku 1906 Rasmussen koupil bývalou textilku v Zschopau a přeložil podnikání sem. V zápise obchodního registru města Zschopau z 13. dubna 1907 je uveden jakožto jediný majitel, ačkoli Ernst byl v obchodním názvu uváděn až do roku 1912. Prodejní kancelář firmy zůstala v Chemnitzu. Podnik dodával širokou paletu výrobků, od příslušenství k parním strojům, přes domácí přístroje, až k vybavení pro elektroterapii. Od roku 1909 nesl název Rasmussen&Ernst, Zchopau-Chemnitz, Maschinen- und Armaturenfabrik, Apparatebau Anstalt. V roce 1913 proběhlo právní oddělení Rasmussena a Ernsta, od roku 1912 už ale podnik nesl název Zschopauer Maschinenfabrik J. S. Rasmussen.

Na začátku světové války podnik téměř zcela zbankrotoval a Rasmussen začal usilovat o vojenské dodávky. Výroba zejména rozbušek umožnila podnik rozšířit, takže na konci roku 1915 měl okolo 480 zaměstnanců.

V roce 1917 začal Rasmussen s kolegou ze studií Mathiesenem vývoj parovozu (DampfKraftWagen), který financovaly německé vojenské úřady. Po skončení války se ale tento pohon ukázal jako příliš zastaralý, zájem o něj silně ochaboval a v roce 1921 vývoj skončil. Celkem vzniklo deset až dvacet parovozů v osobním i nákladním provedení. Jediné, co z něj zůstalo, byla písmena DKW, která si Rasmussen zaregistroval jakožto značku. Podnik od roku 1923 působil pod jménem Zschopauer Motorenwerke J. S. Rasmussen AG.

Des Knaben Wunsh (chlapecký sen), dvoudobý motor na hraní

V roce 1918 získal Rasmussen Hugo Ruppeho z Apoldy, který pro něj vyvinul malý dvoudobý motor zdvihového objemu 18 cm³ a výkonu 0,25 k, jenž byl úspěšně prodáván s názvem Des Knaben Wunsh (chlapecký sen) coby moderní alternativa k parnímu stroji na hraní.

Zvětšením motoru na hraní vznikl pomocný 118 cm³ motor k jízdnímu kolu Das Kleine Wunder (malý zázrak) i podle úžasu, který s podávaným výkonem 1 k vyvolal. Prodával se s heslem „jede nahoru tak, jak jiní dolů“. Představen byl v roce 1919 a první dodávky výrobcům jízdních kol začaly roku 1920. Stal se hitem v roce 1921, prodalo se ho přes 10 000 ks. Umístění na zadním nosiči mu vyneslo přezdívku „ohřívač zadku“. Spojením tohoto motoru a konstrukce elektrovozu Slaby-Beringer postavil Rasmussen v roce 1920 první automobil DKW, který se však nedostal za stádium prototypu. Byly však zveřejněny inzeráty, které nabízely tento vůz hmotnosti 150 kg s maximální rychlostí 60 km/h pod názvem Der Kleine Bergsteiger (malý horolezec) s dodáním v nejkratší době. Motor tohoto prvního D. K. W. (zveřejněno s tečkami) byl na stupátku vně vozu a řidič seděl před spolujezdcem.

Das Kleine Wunder (malý zázrak), pomocný motor na jízdní kolo
motorové křeslo Golem, za ním Lomos

DKW vyráběla 118 cm³ motor také jako stacionární a víceúčelový zejména pro zemědělce, hasiče a později především armádu. Byl lehčí, skladnější, levnější a snadněji přemístitelný než čtyřdobé motory. Měl pouze 7 pohyblivých částí proti asi 70 u motorů čtyřdobých. DKW na stacionární, víceúčelové a pro mnoho dalších použití upravila i následné generace motorů.

motorové křeslo Lomos

V roce 1921 převzala DKW do výroby a prodeje tzv. motorové křeslo Golem s malými koly a 1 k pomocným motorem DKW uloženým i s malou palivovou nádrží v rámu mezi nohama jezdce berlínského výrobce Ernsta Eichlera. Vypadalo spíše jako dětské vozítko a jízdní vlastnosti byly neuspokojivé. V roce 1922 uvedené motorové křeslo Lomos s většími koly a motorem pod sedadlem jezdce mělo větší úspěch. Tento předchůdce skútrů měl proti většině tehdejších motocyklů odpružení zadního kola, kyvné rameno s vinutou pružinou.

V roce 1925 DKW převzala automobilku Slaby-Beringer, která musela vyhlásit konkurs.

Mimo vozidla vyráběl Rasmussen od roku 1927 v Scharfensteinu ledničky pro obchodníky a domácnosti Das Kühl Wunder (zázrak chlazení).

Motocykly[editovat | editovat zdroj]

Motocykly DKW se ve Zchopau vyráběly sériově od roku 1922, když se ekonomického vedení ujal Carl Hahn starší jakožto pravá ruka zakladatele. Hlavním konstruktérem byl poté, co roce v 1920 opustil Hugo Ruppe pro neshody DKW, Hermann Weber. Než byl spolu s dalšími techniky v roce 1945 deportován do sovětského Iževsku, aby zprovoznil tovární vybavení zabavené v Zschopau jako válečnou reparaci.

Vlastní jízdní kola k pomocnému 118 cm³ motoru stavěla DKW od roku 1922. Do upravených zesílených rámů začala ještě v roce 1922 montovat 1,5 k motor objemu 142,5 cm³ a zahájila prodej prvního svého cestovního motocyklu, který ve stejném roce obsadil první až třetí místo „Říšské jízdy ADAC“ ve své třídě, načež dostal označení „Reichsfahrt“. V roce 1925 byl vyvinut závodní vodou chlazený stroj objemu 175 cm³ s pístovým dmychadlem, které mělo účinek kompresoru a téměř zdvojnásobilo výkon motoru. V roce 1925 byl navíc uveden na trh 4 k DKW E 206 s jednoválcovým 206 cm³ motorem, jehož výroba probíhala od roku 1926 na montážní lince. Jakožto první německý takto vyráběný motocykl se prodával výrazně levněji než konkurence se čtyřtakty a značně zvýšil motorizaci nejen Německa. V roce 1928 byla DKW s 65 000 vyrobenými motocykly největším výrobcem motocyklů na světě. K ekonomické síle DKW zvláště přispěly motory, které dodávala konkurenčním firmám a jimž byly k dispozici se ziskem. Vyvinula se v největší továrnu na motory na světě. Od roku 1928 se směly motocykly do 200 cm³ provozovat v Německu bez registrace, poplatků i řidičského průkazu. Z DKW E 206 tak zmenšením vrtání o 1 mm vnikly DKW E 200, DKW Luxus 200, přezdívaný Blutblase (puchýř) pro křiklavě červenou nádrž, nebo DKW SB 200[2], který použil jako první v roce 1932 vratné vyplachování spalovacího prostoru.

Na vratné vyplachování, původně navržené roku 1926 Adolfem Schnürlem pro pomaluběžné velkoobjemové diesely DEUTZ, předělala DKW všechny své motocykly v letech 1932–1933. Navzdory své jednoduché konstrukci šlo o velmi důvtipné řešení. Umožnilo téměř ploché dno pístu snižující výrobní a materiálové náklady. Ploché písty se oproti těm s deflektorem za provozu tolik nezahřívaly, byly lehčí a umožnily vyšší otáčky a výkon. Vyplachování bylo i mnohem úspornější, nedocházelo tolik ke zbytečnému průtoku mezi přepouštěcími a výfukovými kanálky, které již neležely přímo naproti sobě. Spotřeba klesla asi o 1/4 a přiblížila se čtyřdobým motorům. Rasmussen pochopil přínos vratného vyplachování mezi prvními a DKW získala výhradní práva pro malé rychle se otáčející zážehové motory. Licenci na ně prodávala dalším výrobcům.

Před druhou světovou válkou byla DKW rychle rostoucí a nesmírně pokročilá. Rasmussen měl plnou kontrolu nad všemi prvky dodavatelského řetězce od sléváren železa až po dřevozpracující provozy a jeho obchodní impérium bylo zcela soběstačné. DKW vyráběla současně dvoudobé motocykly mnoha objemových tříd ve spoustě obměnách. Jednoválcové 100, 125, 175, 200 a 250 cm³, dvouválcové 350, 500 a 600 cm³ i vodou chlazené dvouválcové Sport 500 a Super-Sport 600 cm³. Závodní dvoudobé motocykly DKW s nejrůznějším plněním válce, včetně dvoupístových jednoválců s pístovým kompresorem, byly koncem 30. let s vydatnou podporou NSDAP absolutní špičkou světového motocyklového sportu.[3]

Nejprodávanějším předválečným motocyklem byl lehký, robustní a spolehlivý 3 k DKW RT 100 (98 cm³, zkratka RT značí Reichstyp) z roku 1934, kterých se vyrobilo 72 000. Britská společnost Royal Enfield zakoupila v roce 1938 při stoupajícím napětí v Evropě hrozícím válkou tři motocykly DKW RT 100 v Holandsku a propašovala je do Anglie. Na jejich základě zkonstruovala lehký stroj Flying Flea určený výsadkářům. V roce 1937 uvedla DKW nově řešené jednoválcové motocykly NZ 250/350 cm³ výkonu 9/11,5 k se svařovaným dostatečně pevným trubkovým rámem, který unesl montáž postranního vozíku. Jejich převodovka v bloku s motorem se ovládala nohou.

Nejznámější motocykl DKW – 4,75 k jednoválcový RT 125 zdatný unést řidiče a spolujezdce, vstoupil díky pověstné ovladatelnosti DKW RT 100 do sériové výroby v roce 1939. Sloužil především jako lehký kurýrní stroj Wehrmachtu či v jeho pomocných službách. Střední jednoválcový DKW NZ 350 byl také hojně využíván Wehrmachtem, přestože dvoudobé motory považoval za nevhodné pro těžkou dlouhodobou vojenskou službu. Lehkost konstrukce je však činila vhodnější např. pro průzkum. Výdrží a spolehlivostí byl DKW NZ 350, který s postranním vozíkem unesl tří vojáky a kulomet, ale vhodný i do středně těžké služby, zejména verze Afrikakorps chválená za chlazení motoru vzduchem.[4]

Po válce byl motocykl DKW RT 125 se zanedbatelnými změnami vyráběn jak společností Industrieverband Fahrzeugbau (IFA) ve Východním Německu, tak nově založenou Auto Union v SRN. Především byl ale pravděpodobně nejvíce kopírovaným motocyklem na světě. Jeho autorská práva byla Spojenci zrušena a vyráběl se v Rusku v zabavené továrně ze Zschopau jako Moskva M1A, Velké Británii jako BSA Bantam, v USA jako Harley-Davidson Hummer a inspiraci lze nalézt i na polských motocyklech SHL, maďarských Csepel, japonských Kawasaki, italských Mival i ČZ 125 B. První motocykl japonské značky Yamaha, dotehdy výrobce hudebních nástrojů, typ YA-1 z roku 1955 se mu podobal snad ve všech detailech, kromě zadního zavěšení, které bylo ale asi také okopírováno reverzním inženýrstvím. V roce 1980 jej opětovně představila na veletrhu IFMA v Kolíně nad Rýnem jakožto svůj první motocykl. Poté ale DKW RT 100 poděkovala za vynikající vzor inzertním letákem.

Automobily[editovat | editovat zdroj]

elektromobil Slaby-Beringer

Po převzetí automobilky Slaby-Beringer v roce 1925 započala DKW vývoj a výrobu taxíku a dodávky s elektrickým pohonem, které byly prodávány s označením D.E.W. (Der elektrische Wagen, elektrické vozidlo).

DKW Typ P, 1928–1929

V roce 1927 začal vývoj malého vozu DKW P klasické koncepce s motocyklovým dvoudobým 584 cm³ vodou chlazeným dvouválcovým motorem a samonosnou karoserii z překližky potažené koženkou vzešlé z vozu Slaby-Beringer. V květnu 1928 jej DKW představila jako svůj první automobil pro zákazníky hledající náhradu nebo vylepšení větších motocyklů, zvláště s postranním vozíkem. Provozní znalost dvoutaktu jim velmi ulehčila záměnu. V roce 1928 koupil Rasmussen značku Audi. Nejdůležitějším zdrojem financování byla Saská státní banka, která k roku 1929 držela v DKW 25% podíl a chtěla zabránit krachu Audi specializující se na luxusní vozy, kde vládla silná konkurence zvětšená vícesériovými americkými vozy. Rasmussen koupil továrnu na čtyřdobé motory zkrachovalé americké automobilky Rickenbacker a odeslal ji do Německa. Řadové šestiválcové a osmiválcové motory Rickenbacker s rozvodem SV nabízel i cizím automobilkám, nebyl o ně ale zájem. Ani o vozy Audi poháněné těmito motory, které byly prodávány v letech 1928–1932. DKW motory Rickenbacker vyráběla i ve stacionárním provedení.

DKW 4=8, 1929–1935

Pohon zadních kol měl od roku 1929 i nástupce malého vozu DKW P, vůz nižší střední třídy DKW 4=8 s dvoudobým čtyřválcovým vidlicovým motorem s pístovými dmychadly v obou řadách válců pro plnění a vyplachování, který měl taktéž samonosnou karoserii z překližky. Typové označení sloužilo jakožto domýšlivé srovnání se čtyřdobými osmiválcovými motory pro počet pracovních zdvihů na otáčku klikové hřídele. Vykazoval nesmírně vysokou spotřebu paliva a zapalovacích svíček. Zprvu nevyvinutý motor byl náchylný ke katastrofálním poruchám způsobujícím provozovatelům obtíže a DKW vysoké náklady na záruční opravy. Typ vyzdvihovaný Rasmussenem však zůstal s modernějšími karoseriemi ve výrobě bývalé továrny Slaby-Beringer pro vozy s pohonem zadních kol v Berlíně-Spandavě až do roku 1940.

DKW PS 600 Sport

Na základě vozu DKW P obohatil nabídku od prosince 1930 do konce roku 1931 DKW PS 600 Sport se zvýšeným výkonem.

Malý lehký dvoumístný DKW F1 byl představen počátkem února 1931 pod názvem DKW FA 500 (Frontantrieb – přední pohon) jako velmi levný vůz s minimálními provozními náklady, ovšem výhodami většího vozu. Vpředu napříč uložený 494 cm³ motor vozu DKW P se zmenšeným vrtáním válce používaný v motocyklech Super-Sport 500 poháněl přední kola přes upravenou motocyklovou převodovku s přimontovaným diferenciálem. Nepotřeba kardanova hřídele ani samostatného diferenciálu výrazně prospěla prostornosti výrazné zvlášť u tak malého vozu. Za prohlubující se velké hospodářské krize se DKW F1 vyráběl v nevyužité továrně Audi ponejvíce s původním výkonnějším motorem DKW P. Velmi úspěšně zavedl do sériové výroby pohon předních kol přispívající ovladatelnosti za všech jízdních podmínek a snižující hmotnost i cenu vozu navzdory mnohem větší prostornosti. Motocyklový motor a koženkou potažená překližková karoserie na žebřinovém ocelovém rámu dovolily vůz reklamně pojmenovaný DKW Frontwagen („přední vůz“, později F1) prodávat velmi levně. Stal se výhodnou náhražkou vyhledávanou nejen odrostlými motocyklisty.

V dubnu 1932 nabídku doplnil mírně větší malý vůz DKW F2 s přídomkem Meisterklasse („mistrovská třída“), s elegantnější delší karoserií a 584 cm³ motorem. V březnu 1933 byl překonstruován na vratné vyplachování. Aby lépe čelil zejména levné konkurenci Opel, byl počínaje květnem 1933 objem motoru zvětšen na 692 cm³. Původní objem zůstal levnějším modelům s jednodušší výbavou Reichsklasse („postačující řada“). V celých třicátých letech patřily malé levné vozy DKW F1–F8 s jednoduchými dvoudobými dvouválcovými motory bez ventilů mezi nejprodávanější vozy v Německu. I díky rychlé obměně a stálému označení vozů s 18 k 584 cm³ motory Reichsklasse a 20 k 692 cm³ Meisterklasse jakožto součásti úspěšné marketingové strategie podpořené okázalými znázorněními bezpečné konstrukce vozu.[5][6]Jednotlivé generace používaly různé druhy podvozkových rámů v rámci výběru provozně nejvhodnějšího.[7] Konstrukce dřevěných karoserií neomezující dostatek materiálu na válečný průmysl umožnila snižující se výrobu automobilů DKW až do konce listopadu 1942, kdy hospodářství Německa přešlo na totální válku.

Spojení Audi, DKW, Horch a Wanderer v Auto Union[editovat | editovat zdroj]

Závody, které patřily ke koncernu DWK se spolu s dceřinou společností Audi s příchodem světové hospodářské krize dostaly do napjaté finanční situace. Zmocněnec Saské státní banky Richard Bruhn společně s Rasmussenem vypracovali plán na záchranu před pádem do insolvence, spojení se společností Horch.

Fúzí Motorenwerke J.S.Ramussen, výrobce malých vozů a motocyklů DKW s hlavními továrnami ve Zschopau a Berlíně-Špandavě, společnostmi Audi ve Zwickau a Horch rovněž ze Zwickau vznikl koncern Auto Union sdružující všechny saské závody vyrábějící osobní automobily. Reorganizovaný restrukturalizovaný koncern převzal zadlužené firmy Audi a Horch, které dále existovaly jakožto samostatné značky, de facto však do něj byly po rozpuštění začleněny. Označovány byly Auto Union, závod Horch, resp. Auto Union, závod Audi. Čtvrtou koncernovou značkou se stala automobilové divize Wanderer ze Schönau u Chemnitzu, jejíž moderní závod Siegmar koncern získal na základě kupních a leasingových smluv. Současně došlo k uzavření továrny na motory Rickenbacker.

Koncern Auto Union byl založen 29. června 1932 se sídlem v Chemnitzu se zpětnou platností k 1. listopadu 1931. Jeho správa zprvu sídlila v Zschopau v továrně DKW, v roce 1936 se přestěhovala do nákladně přestavěného sídla v Chemnitzu odkoupeného od malé továrny Presto.

Auto Union V16, závodní vůz GP

V rámci Auto Union se prodávaly vozy dál pod původními značkami, každá měla vlastní oblast trhu a nekonkurovaly si. DKW působil v oblasti motocyklů a malých vozů, Wanderer vozů střední třídy, Audi v oblasti vyšší střední třídy a Horch vyráběl luxusní vozy nejvyšší třídy. Se samotnou značkou Auto Union ze čtyř spojených kruhů pouze závodily vozy konstrukce Porsche s přeplňovanými motory V16 vzadu, které se v letech 1933–1939 účastnily seriálu Grand Prix a vyráběl je závod Horch ve Zwickau. Od března 1934 přizdobily čtyři kruhy také mřížku chladiče DKW. To značce nesmírně pomohlo. Zastupovat ji chtěli i vážení obchodníci, kteří se ji dříve skoro vysmívali.

Auto Union se značkami Audi, DKW, Horch a Wanderer bylo před druhou světovou válkou po Opelu druhým největším německým výrobcem automobilů. Malé vozy DKW F1–F8 byly nejmasověji vyráběnými německými vozy třicátých let, ovšem také jediné, které koncernu přinášely zisk.

Rasmussen dostal díky iniciativě při spojení čtyř značek nejprve funkci předsedy správní rady Auto Union. Později ale vznikly neshody kvůli jeho plánu na osamostatnění jednotlivých závodů a jakmile to pravidla společnosti umožnila, byl v roce 1934 z funkce ve správní radě uvolněn a k 31. prosinci 1934 dostal výpověď. Po Rasmussenovi byl odvolán William Werner z funkce Technického ředitele Auto Union.

Zdokonalením proti modernější konkurenci[editovat | editovat zdroj]

DKW v Německu rostla konkurence moderně řešených menších vozů Opel nebo Ford s čtyřválcovými čtyřdobými motory, případě i ocelovými samonosnými karoseriemi. Navíc se okázale připravoval masový národní „lidový vůz“ nižší střední třídy Volkswagen, z jehož zveřejněných specifikací bylo zřejmé, že s celoocelovou karoserií a čtyřválcovým čtyřdobým motorem učiní malé vozy DKW s dvoudobými dvouválcovými motory a dřevěnou karoserií zastaralé a neprodejné. Měl být levnější a rychlejší než DKW F8 a mít větší vnitřní prostor. Pro Auto Union zcela závislé na prodejích DKW byl existenční hrozbou. Připravovalo proto na jaro 1940 do výroby modernější vůz nižší střední třídy DKW F9 aerodynamického tvaru podle návrhu předního vědce v oboru Wunibalda Kamma. Uzpůsobilo mu i nezvyklou polohu chladiče až za motorem, který byl takto umístěn i u nástupců. Obvodový rám nesl podélně uložený motor pohánějící přední kola.

Větší DKW F9 s ocelovou karoserií potřeboval výkonnější motor, problémový v DKW 4=8 byl však nevhodný. Na začátku prosince 1934 se objevil nově koncipovaný dvoudobý tříválcový řadový motor v anglickém motocyklu Scott 3S. Jeden z pouze osmi vyrobených zakoupilo Auto Union a v roce 1939 představilo DKW F9 s 896 cm³ 28 k motorem velmi podobným této konstrukci. Neobyčejně vydařený proudnicový vůz jehož vývoj začal v roce 1935 s ním dosahoval maximální rychlost 110 km/h. O 10 km/h víc než „lidový vůz“ přejmenovaný mezitím na KdF-Wagen. Elegantnější a nepřítomností středového tunelu prostornější DKW F9 s přídomkem „Hohe Klasse“ (vyšší třída) měl obsadit trh mezi ním a dražšími vozy. Přípravy sériové výroby byly v září 1939 po vypuknutí druhé světové války německými úřady pozastaveny. O deset let později však stále působil moderně.

Po roce 1945[editovat | editovat zdroj]

DKW RT 125W (1949–1957)
DKW Schnellaster (1949–1962)
DKW F 10 (1949–1950)
DKW Schnellaster (1949–1962)

Východní Německo[editovat | editovat zdroj]

Na konci války se závodu ve Zschopau zmocnila sovětská vojska. Celá továrna byla rozebrána a převezena do Sovětského svazu, kde byla rekonstruována v Iževsku. Pokus o oživení továrny DKW dělnickým kolektivem roku 1946 ztroskotal. Zbytky továren byly sovětským vedením přeměněny na výrobu automobilů a motocyklů v rámci nového koncernu Industrieverband Fahrzeugbau (IFA). Provoz byl do roku 1951 označován jako IFA Werk-DKW. Jelikož si znárodněná a přejmenovaná IFA nezajistila ochranná práva k opouštěným značkám, muselo být označení DKW soudním rozhodnutím vypuštěno.

Výroba automobilů pokračovala od roku 1949. Vůz IFA F8 se vyráběl v továrně VEB Kraftfahrzeugwerk Audi Zwickau do roku 1955 a IFA F9 odpovídající prototypu DKW F9 do roku 1953. Výroba typu IFA F9 byla v roce 1953 přeložena do závodu VEB Automobilwerk Eisenach (AWE) kvůli vývoji nové řady vozů AWZ P70 označené později Trabant. V továrně AWE následovala od roku 1956 výroba vozů Wartburg.

Továrna Zschopau se v květnu 1950 rozběhla výroba motocyklů IFA 125 podle předválečných plánů a v roce 1956 vytvořila motocyklovou značku MZ (Motorradwerk Zschopau).

Západní Německo[editovat | editovat zdroj]

Jednoduše konstruované vozy DKW F natolik nezabavoval pro nevhodnost do těžké služby Wehrmacht. Po skončení války se jich jen na území okupovaném západními spojenci nacházelo značné množství a ve velké míře pomohly opětovné motorizaci země. I mimo Německo byl značný počet těchto vozů. V prosinci 1945 založilo bývalé vedení Auto Union, jež uprchlo na západ, sloučením různých podniků DKW poskytujících opravárenské služby Centrální sklad náhradních dílů v Ingolstadtu pro zajištění nutných součástek. Výnosem Bavorské zemské vlády byl sklad 3. září 1949 přeregistrován na Auto Union, získal pomoc Marshallova plánu a zahájil výrobu vozů se značkou DKW. Brzy byl posílen zklamanými techniky ze Zschopau.

Prvním typem vyráběným v Ingolstadtu byl nově zkonstruovaný malý užitkový DKW F 89 L Schnellaster s vlastním žebřinovým rámem. Dodával se od července 1949 v provedení 3/4 t valník, dodávka, 8-9 místný mikrobus, sanitka, hasičský vůz, světově první MPV s až 7 místy označené kombi, velkoprostorový s nízkým spodkem a z něj vycházející otevřený přepravník dobytka nebo jen podvozek s kabinou řidiče pro speciální nástavby. Poháněn byl 684 cm³ dvouválcovým, od července 1955 jakožto DKW F 91 Schnellaster 896 cm³ tříválcovým motorem osobních DKW. Hnací skupina nad přední nápravou a koncepce blízká trambusu byly technickou novinkou. Coby velmi potřebný vůz své doby se dobře prodával. Náběh sériové výroby typu VW Transporter jej oslabil.

Od října 1949 začala výroba motocyklů DKW RT 125W (W značí West, západ). V poničeném poraženém Německu byly nové motocykly po vyčerpávající válce velmi rozšířené a vhodně pomáhaly levné motorizaci. Dosavadní vozový park byl velmi vážně poškozen, mnohdy zničen nebo rozbit a zbytek opotřeben provozem na náhražková válečná paliva. Počátkem padesátých let se DKW úspěšně vrátila k motocyklovému sportu, předválečné převahy však při zákazu kompresorů nedosáhla.

Výroba typu Schnellaster poskytla nové díly, které se uplatnily krátkodobě na v malých počtech vyráběném DKW F10 sloužícím od prosince 1949 do srpna 1950 pro udržení v zahraničí. Měl celoocelovou karoserii prodávanou karosárnou Baur už od prosince 1948 až dokonce do srpna 1952 jako současnou náhradu opotřebovaných překližkových karoserií k zachovalým podvozkům F7 a F8.

V roce 1951 si Auto Union pronajalo v Düsseldorfu ocelárnu Rheinmetell-Borsig, jejíž vybavení bylo v rámci reparací odvezeno a rozběhlo výrobu modelu DKW F89, který kombinoval pohon F8 s aerodynamickou ocelovou karoserií prototypu F9, což poodhalovalo typové označení. Dvouválcový 684 cm³ motor se 23 k místo 20 k F8 byl otočen o 180 stupňů a umístěn před přední nápravou. Vůz konstrukčně vycházel z DKW F2 ze začátku 30. let, přesto se směle měřil s Broukem. Měl větší kufr, který se dal ještě zvětšit odstraněním zadní řady sedadel. Výkonem a rychlostí na tom byly podobně. V tehdejším řídkém provozu měl DKW F89 výrazně nižší spotřebu.[8] Minerální oleje čtyřdobých motorů se měnily po pár tisících km a spotřeba oleje dvoutakty tak nebyla o mnoho vyšší. Minimální údržba bez potřeb výměny motorového oleje, absence pracného seřizování, oprav a výměn ventilového rozvodu byla v době poválečného nedostatku výhodná. Dvoudobý motor se snadno vytáčel i bezpečně přetáčel čímž vyrovnával nižší točivý moment ve spodních otáčkách. Bez olejové náplně v klikové skříni se snadno startoval i v největších mrazech. DKW měl i lepší topení a hluk vzduchem chlazeného motoru VW byl také značný. Díky obrovským sumám, které státem ovládaný Volkswagen dokázal už tehdy vložit do reklamy, ale rychle předstihl a cca od roku 1955 nechal mírně dražší DKW drtivě za sebou. Ne tak velké Auto Union nemohlo diktátu cen konkurovat. Plán výroby moderního menšího čtyřdveřového čtyřmístného vozu se samonosnou karoserií pontonového tvaru, který by byl cenově schopen konkurence, nedokázala nevelká firma s mnoha nápady, ale málo prostředky uskutečnit.

V březnu 1953 šel do výroby vůz nižší střední třídy DKW F91 poháněný tříválcovým 896 cm³ dvoudobým motorem se 34 k. Do značné míry odpovídal prototypu DKW F9 a od vozů IFA F9 se nejvíce lišil přepracovanou maskou chladiče. Prodával se s označením 3=6 přirovnávajícím jemnost chodu motoru čtyřdobému šestiválci. Se změnami a zlepšeními stál téměř tolik jako vozy střední třídy. Zásluhou vytříbené aerodynamiky a snadnému vytáčení motoru je ale dokázal rychlostí překvapivě zdatně potrápit. Již v roce 1954 bylo Auto Union čtvrtým největším výrobcem v Německu. V září 1955 nahradil DKW F91 o 10 cm širší DKW F93, doplněný od září 1957 čtyřdveřovým sedanem střední třídy DKW F94 Limousine s navíc o 10 cm delším rozvorem jako praktické kombi DKW 94 Universal, které vystřídalo kombi DKW F89 Universal vyráběné už od října 1951 s ještě 5 cm delším rozvorem, ale stejnou délkou, jež byla ovšem kratší než proudnicově zakončené vozy F89. Byly poměrně drahé, ale překvapivě prostorné a DKW stále těžila z mimořádně dobré pověsti v předválečném období. Výkon motoru se zvýšil na 38–40 k. Sedan DKW F94 často používali taxikáři, byl otypován pro šest osob.

Po sérii vítězství DKW F91 v závodech evropských cestovních vozů a rallye v letech 1954–1955 vzniklo s technikou F93 mezi lety 1956–1958 několik stovek atraktivních kupé DKW Monza s lehkou plastovou karoserií. Byly postaveny podle vozu, který vytvořil pět mezinárodních rychlostních rekordů v prosinci 1956 na okruhu Monza. Výzkumu umělohmotných karoserií se DKW věnovala od roku 1936. Pokračovala v něm i v Ingolstadtu, neměla však finance na sériovou výrobu nového typu.

DKW MUNGA (1956–1968)

Od října 1956 vyrábělo Auto Union pro Bundeswehr čtyřmístný průzkumný vůz DKW MUNGA (německý akronym víceúčelové univerzální terénní vozidlo s pohonem všech kol) nosnosti 0,25 t s tříválcovým dvoudobým motorem 896 cm³, později 981 cm³. Nahrazoval válečná vozidla a motocykly s postranním vozíkem.[9] Pohon 4 × 4 používala už ve 30. letech některá vojenská vozidla Horch. Na podzim 1958 se začala vyrábět šestimístná Munga 6 a v polovině roku 1962 osmimístná Munga 8 s prodlouženým zadním převisem.[10] Vzadu měly dvě lavice bokem na směr jízdy. Označení dosavadní se změnilo na Munga 4. Později se Munga uplatnila i v jiných armádách a vícemístné především v zemědělství, myslivosti nebo lesnictví.

Se vzrůstající kupní silou provázející hospodářský zázrak nastal rozmach jednoduchých miniautomobilů lépe chráněných před povětrností jako Messerschmitt, Fuldamobil, Maico, Victoria, kabinových tříkolek Isetta nebo Heinkel a miniautomobilů jako Lloyd nebo Goggomobil a přestával zájem o motocykly. DKW připravovala jako největší předválečný výrobce malých vozů už od roku 1951 také podobný miniautomobil, zpočátku s odklopnou střechou. Nesnadný výběr s ohledem na praktičnost, nejlepší uspořádání a nejvhodnější materiál včetně plastu při změně požadované obsaditelnosti z 3 na 4 však počátek možné výroby nového vozu STM s dvouválcovým dvoudobým STacionárním Motorem, jehož objem postupně rostl, odsunul až za očekávaný pokles zájmu kupujících. Obrovské množství vynaložených prostředků bylo v nenávratnu.

Přes úspěchy v motocyklovém sportu nedokázala kolaps celého odvětví, jenž začal v roce 1956 a znamenal pro ni veliký propad odvrátit ani DKW. Už na podzim 1956 zanikl její motocyklový tým. Až do roku 1954 své hlavní podnikání směřovala na motocykly. Před začátkem prodejní krize nesl v západním Německu každý čtvrtý přihlašovaný značku DKW, přestože výrobu stále oblíbenějších skútrů zahájila poměrně pozdě.

S výrobou automobilů zůstávala DKW v předválečném stínu. Jak pro omezení kapacit hlavního závodu v Düsseldorfu, tak pro rozdělení výroby mezi oddělené provozy a přepravu dílů do hlavních továren k montáži. Koncem 50. let byla DKW po značkách Volkswagen, Opel, Mercedes-Benz a Ford pátým největším výrobcem v Německu. S velkým náskokem před Lloydem, Borgwardem, NSU i BMW. Každým rokem ale prodávala méně a méně až na vozy Munga, které podle konkurentů vyhrály armádní soutěž, aby jejich výrobce přežil pokles zájmu o motocykly.

Daimler-Benz[editovat | editovat zdroj]

V dubnu 1958 získal kontrolní podíl Auto Union Daimler-Benz zvažující návrat do prodejně sílící střední třídy tak, aby neohrozil pověst výrobce velkých důstojně působících vozů Mercedes-Benz. Zvláště ne při uvádění úctyhodného Mercedesu-Benz 600. Značka DKW mohla Mercedes vhodně doplnit, aniž musel ponížit modelové řady. Popud ke sloučení vzešel od průmyslníka Friedricha Flicka[11] vlastnícího podstatný podíl v obou společnostech.[12] Přestože Auto Union relativně dobře prospívala, vozy DKW zastaralé koncepce vzbuzovaly v porovnání s moderní konkurencí s vesměs samonosnými pontonovými karoseriemi důvodné obavy o budoucnost.

O výrobu motocyklů neměl Daimler-Benz zájem a převedl ji Zweirad-Union, společnosti nově založené v Norimberku výrobci motocyklů Victoria a Express. Skomírající Zweirad-Union zhotovila při úpadku výroby jen nepatrný počet velkých RT 175 VS a RT 200 VS, na odbyt šly malé motocykly, mopedy a malé skútry. Prodejci neměli mnohoco nabízet a dožadovali se módního malého DKW 600 představeného už v září 1957 s 30 k dvoudobým dvouválcovým motorem udaného objemu 660 cm³, který měl vzniknout odebráním válce vyvíjeného 981 cm³ tříválce. Prototyp vozu vzešel z posledního návrhu zprvu miniautomobilu DKW.[13] Po prudkém poklesu prodejů stačil tak akorát k povzbuzení a udržení obchodní sítě na předpokladu zajistění ziskové úrovně.

V očekávání značných prodejů důsledkem nadšeného přijetí byla nejprve se zárukou Bavorska postavena nová továrna na kraji Ingolstadtu, do které DKW soustředila výrobu osobních vozů. A vyvinula 34 k tříválcový 741 cm³ motor s vyváženějším chodem pro uspokojení předpokládaného růstu nároku motoristů. Vedle očekávaného označení DKW 750 se vůz s motorem vpředu podél a pohonem předních kol začal od srpna 1959 prodávat s názvem DKW Junior. Líbivá pontonová karoserie amerického stylu byla na podvozku s obvodovým rámem. Vůz měl prostornější a mnohem lépe vytápěný interiér než Brouk, navíc větší a nedělený zavazadlový prostor. Byl sice mírně dražší, ale v Německu ve třídě do 850 cm³ nejprodávanější po několik let.

Prostorností a cenou byl těsně pod vozem nižší střední třídy Auto Union 1000, který od ledna 1958 nahradil DKW F93 a F94. Bez zkratky DKW s osamoceným AU zvučnějším ve světě, jak kdysi závodily vozy Auto Union na Grand Prix automobilů. AU 1000 s dvoudobým 44 k tříválcovým 981 cm³ motorem se zvětšeným vrtáním stále vycházel z DKW F9 včetně karoserie s nostalgickou příchutí aerodynamiky 30. let na rámovém podvozku. Prošel však výraznými změnami. Viditelné byly hlavně v interieru, třeba rychloměr s vodorovnou stupnicí, tzv. lékařský teploměr, který se pak objevil i ve voze Mercedes-Benz W 110 (přezdívaném malá ploutev) nebo lepší vybavení.

Vstupu na severoamerický trh, kde se velmi dobře prodával tvarově spřízněný VW Brouk, napomáhala tvorba palivové směsi DKW Shell Mixer promíchávající intenzivně olej s benzínem naléváním přes sítko nádržky v benzínové nádrži. Snížila množství oleje a typický modrý kouř i pach výfuku. Vyvinuta byla ve spolupráci s německou odnoží Shell. Pokročilý vývoj motoru snížil také hluk a prospěl plynulosti volnoběhu. Na odlišný styl jízdy s dvoudobým motorem ale nebyli tamní řidiči zvyklí. Odbyt v síti Studebaker prodávající i vozy Mercedes-Benz nesplnil očekávání. Nákladná reklamní kampaň srovnávající je jako levné, výkonné, sportovní a ekonomické se čtyřdobými šestiválci byla zbytečná. I přes módní panoramatické čelní sklo dvoudveřových AU 1000 nebo výkonnější 50 k motor od srpna 1959.

Mladým, kteří vozy měli kupovat, značka Auto Union mnoho neříkala. Mezi ně se pokusila dostat americkým stylem. Karosárna Baur postavila v letech 1958–1965 na základech AU 1000 přes 6500 dvoumístných elegantních speciálních sportovních roadsterů nebo kupé AU 1000 Sp s 55 k inspirovaných Fordem Thunderbird. Neuspěly však na žádném trhu. Američané neměli zájem o svérázný poddimenzovaný sportovní vůz, Evropané zas neměli ochotu platit sumu sportovního vozu za něco vnímaného jako levná značka.

Výroba typu Schnellaster skončila v únoru 1962, nemohl obstát zvýšené konkurenci VW Transporter. V říjnu 1963 se představil nástupce, DKW F 1000 L s 981 cm³ tříválcem o užitečné hmotnosti 1 t, vyvinutý a vyráběný ve Španělsku.

V lednu 1963 nahradil DKW F12 s novým 889 cm³ motorem se 40 k typ Junior, vlastně Junior de Luxe, který se s 796 cm³ motorem se 34 k prodával od července 1961 s promícháváním benzínu a oleje DKW Shell Mixer. DKW F11 s motorem Junior de Luxe nahradil od srpna 1963 DKW Junior. S modernější karoserií bez svažující se střechy novinky nepřipomínaly kupé, poskytovaly však více prostoru vzadu nad hlavou a prodloužením rozvoru širší zadní lavici. Pro zastaralý vzhled už v době uvedení a zvyšující se odpor k dvoudobým motorům však ani návrat obvyklého označení Fx nepomohl a prodeje nezvýšil. DKW F12 a F11 nedosáhly poměrně dobrých prodejů DKW Junior a přestaly se vyrábět koncem dubna 1965, ačkoliv v listopadu 1964 nabídku rozšířil ještě DKW F12 se 45 k.

Poslední DKW[editovat | editovat zdroj]

Výroba AU 1000 byla ukončena v červenci 1963 po téměř 25 letech od představení prapředka DKW F9. Náhrada - vůz střední třídy stylově zásadně přizpůsobený moderní době včetně samonosné karoserie vhodnější pro rozsáhlejší sériovou výrobu, nesl opět znak DKW. Nový elegantní „velký DKW 1,2l", který krátce před uvedením dostal označení F102 byl inzerován s označením „formule pokroku“. S tříválcovým 1175 cm³ dvoudobým motorem s ohromujícími 60 k měl obstát v konkurenci a churavou značku ozdravit. Představení v září 1963 způsobilo až takový ohlas novinářů a veřejnosti očekávající předlouho nové DKW, že výstavní hala musela být opakovaně uzavřena. Přední kotoučové brzdy F102 byly považovány za neobvyklé, téměř výhradně byly stále jen na sportovních vozech nebo rychlých sedanech jako BMW 1600/1800, které nové DKW připomínalo i designovými prvky.

Navzdory pochvalným článkům v tisku byl však po zahájení prodeje v březnu 1964 zájem malý. Uškodila orientace na příliš mnoho zákazníků s často protichůdnými požadavky, které měl v souhrnu málokdo. Obvyklým kupcům vozů střední třídy s pohonem zadních kol zastoupenými typy Opel Rekord, VW 1500 nebo Ford Taunus 17M se nezamlouval hlučnější motor s ne úplně pravidelným chodem, modravým kouřem a zvláštním pachem výfuku. Nadto mnohem menšího objemu a třebaže podobného výkonu, jen v úzkém rozsahu otáček vyžadujícím častější řazení. S DKW F102 přitom mírně dražší. Díky objemu sotva 1,2 litru se F102 spíše srovnával s levnějšími vozy nižší střední třídy Ford Taunus 12M, VW Brouk 1200 nebo Opel 1200, proti kterým byl přespříliš drahý.

Mnoho tradičních zákazníků považovalo DKW F102 za příliš pokročilé v designu i konstrukci, neboť nahradilo zaoblené AU 1000 na podvozkovém rámu s počátky z konce 30. let bez převzetí jediného výrazného rysu. Mizela navíc starší generace, která oceňovala předválečné automobily a motocykly DKW za spolehlivost a hospodárnost a zůstala pevně spjata se značkou a neměla problém s dvoutakty, novou se ale nepodařilo přilákat.

F 102 se neprodával i pro vysokou spotřebu. Používaný nejobjemnější tříválcový motor DKW všech dob byl objemově předimenzován, přespříliš palivové směsi opouštělo bez shoření výfuk a málokdy se využil efektivní plný výkon.[8] Mazání DKW Lubrimat, vyvinuté na žádost Daimler-Benz společností Bosch odstraňovalo míchání oleje s benzínem při tankování, nepříjemné zvláště přibývajícím řidičkám. Automatická tvorba olejobenzínové směsi podle zatížení motoru omezovala i modrý kouř výfuku, nefungovala ale dobře. Za chladného počasí nebo sjíždění horských průsmyků, kdy se tehdejší olej v samostatné nádržce stával viskóznější, bylo mazání nedostatečné, zvyšovalo spotřebu benzínu a motor příliš opotřebovávalo. Za velkých mrazů v zimě 1965, kdy zamrzl i Rýn, způsobilo až zadírání motorů a lomy ojnic tisíců F 102.

Volkswagen[editovat | editovat zdroj]

V prosinci 1964 prodal Daimler-Benz Auto Union, která byla vysoce ztrátová pro záruční reklamace a ztrátu důvěry Volkswagenu a ponechal si jen továrnu v Düsseldorfu, kam už od dubna 1962 přemístil výrobu užitkových vozů Mercedes-Benz, spolu se značkou svého někdejšího zaměstnance Horch. Volkswagen nechal v lednu 1965 ještě rozjet výrobu čtyřdveřových DKW F102, postupně ale všechny dvoudobé DKW vyřadil a přestal značku používat. Zastavil další vývoj dvoutaktů, které vylepšováním ztrácely jednoduchost a nízkou cenu. Vývoj čtyřtaktů naproti tomu zejména prodloužil životnost a spolehlivost ventilového rozvodu a odstup údržby i oprav a prohloubil tak vzájemnou propast. Čtyřdobé motory vyvážily některé příznačné výhody dvoutaktů a s technologickým pokrokem výrobní náklady na ně poklesly. Stran relativně vysoké spotřeby paliva, jež ve stále hustějším provozu podstatně rostla, se při zvýšených cenách benzínu nevýhody dvoutaktů stávaly podstatnější a o dvoudobé vozy přestal na vyspělých trzích zájem. Skončil i pokročilý vývoj dvoudobého motoru DKW s pravidelným chodem a nižší spotřebou.[14] A dočasný obrovský význam dvoutaktních automobilů v rozvinutých zemích vděčící DKW.

Výroba DKW F102 byla ukončena v březnu 1966. Celkem se jich vyrobilo 52 753, prodala se ale ani ne polovina. Byl to okázalý neúspěch zakončující éru kdysi velmi oblíbené značky. Předchozího Auto Union 1000 se v dobrých časech prodalo téměř 60 000 ročně. Volkswagen odprodal zbylé F102 za sníženou cenu převážně zaměstnancům DKW. V továrně Ingolstadt zahájil výrobu Brouka a servisní sítí DKW posílil své přetížené servisy.

Po propadu prodeje Brouka začala továrna Ingolstadt, jejíž výrobu nemohl VW pro záruky Bavorska omezit, vyrábět od září 1965 Audi F103. Lišilo se proti DKW F102 především zástavbou čtyřdobého čtyřválcového motoru Mercedes-Benz, jak bylo navrhováno už před změnou vlastníka. Vyrábělo se doplňkově a vnitřním prostorem i mnohem nižší spotřebou úspěšně konkurovalo vozům vyšší střední třídy. Přestože Volkswagen chtěl Auto Union nejprve zrušit, Audi F103 a úspěch většího Audi 100 ji v roce 1968 zachránil. Po převzetí NSU roku 1969 ji přejmenoval a začlenil do Audi NSU Auto Union, ze kterého se v roce 1985 stalo prosté Audi.

Vůz Munga byl vyráběn až do konce roku 1968. Z jeho technického základu vzešel 0,5 t armádní terénní vůz VW Iltis i technologie Audi Quatro.

Dozvuky[editovat | editovat zdroj]

Poválečný úspěch DKW spočíval na aerodynamice oblých vozů. Podstatně snižovala potřebnou výkonnost motoru ve vysokých rychlostech a vyvažovala vyšší spotřebu dvoutaktu. Převzetí Auto Union znamenalo příchod řídících pracovníků Daimler-Benz. Nepopiratelně zkušenějších, ovšem stěží v oblasti dvoutaktů. Soudobě tvarované roadstery a kupé AU 1000 Sp byly sice pohledné, ale svisle strmé rozměrné světlomety působily velký odpor vzduchu zvyšující spotřebu a snižující maximální rychlost sportovních vozů, a tím prodejnost. Stejně tak vozů Junior zaměřených na mladé.

Typ F102 poháněl nejobjemnější dvoutakt DKW, stále ale tříválcový. Objemem jednoho válce 392 cm³ překročil hranici do 350 cm³ přibližně vhodnou pro vratné vyplachování. Podobně vážící 1288 cm³ motor V6 pro sportovní motorové čluny, který v závodních DKW Monza drtivě porážel čtyřtakty, se přes mnohem vhodnější objem válce do sériových F102 nemontoval. Dosavadním působištěm DKW byly navíc jednoduché vozy. Předčasné uvedení odlišného překotně vyvinutého a nedostatečně otestovaného vozu tak mohlo velmi těžko uspět. Stoupencům DKW se nelíbilo ani zastavení nadějného vývoje dvoutaktů, zvláště když byl neporovnatelný s obřími částkami, které vložil prakticky každý významný výrobce do slibného vývoje menšího a lehčího Wankelova motoru jenom pro nezanedbatelné šance bez záruky použitelnosti.

Zahraniční[editovat | editovat zdroj]

Licenčně byly vozy DKW vyráběny mnoha cizími výrobci, například Jawa 700 coby licence DKW F2, IMOSA (Industrias del Motor S.A., dnes Mercedes-Benz España, S.A) ve městě Vitoria (Baskicko, Španělsko), IMV (Industrija Motornih Vozil) v Novo Mesto v dnešním Slovinsku nebo VEMAG (Veiculos e Máquinas Agricolas S.A.) v São Paulu, Brazílie, kterého v roce 1967 převzal Volkswagen do Brasil.

IMOSA od roku 1963 vyráběla nástupce užitkového vozu DKW Schnellaster se zcela novou karoserií, typ F1000. Nejdříve s 981 cm³ tříválcovým dvoudobým motorem DKW, později s 1767 cm³ vznětovým čtyřválcem Mercedes-Benz. Po úplném převzetí společnosti koncernem Daimler-Benz v roce 1975 byl model pojmenován Mercedes-Benz N1000.

Rasmussen obviňovaný ze spolupráce se Třetí říši se v roce 1947 vrátil do Dánska a v roce 1948 zahájil výrobu motocyklů pod společností DISA (Dansk Industri Syndacat), bývalém výrobci zbraní, podle plánů DKW. V 50. letech zahájil projekt vozu, který byl založen na vodou chlazeném 700 cm³ dvouválcovém dvoutaktu DKW, v konkurenci obnovené DKW ale nemohl obstál.

Technické údaje automobilů DKW[editovat | editovat zdroj]

Vozy se zadním pohonem vyráběné v Berlíně-Špandavě (1928–1940)[editovat | editovat zdroj]

Typ Doba výroby Počet válců, uspořádání Objem Výkon vmax
Typ P (15 PS) 1928/1929 2, řadový 584 cm³ 15 PS (11 kW) 80 km/h
Typ P 4=8 (25 PS) 1929 4, do V 980 cm³ 25 PS (18,4 kW) 90 km/h
Typ PS 600 Sport 1930/1931 2, řadový 584 cm³ 18 PS (13,2 kW) 100 km/h
Typ V 800 4=8 1930/1931 4, do V 782 cm³ 20 PS (14,7 kW) 85 km/h
Typ V 1000 4=8 1931/1932 4, do V 990 cm³ 25 PS (18,4 kW) 90 km/h
Typ 432 Sonderklasse 1932 4, do V 990 cm³ 25 PS (18,4 kW) 95 km/h
Typ 1001 Sonderklasse 1932–1934 4, do V 990 cm³ 26 PS (19,1 kW) 90 km/h
Schwebeklasse 1934/1935 4, do V 990 cm³ 26–30 PS (19,1–22 kW) 90 km/h
Schwebeklasse 1935–1937 4, do V 1054 cm³ 32 PS (23,5 kW) 95 km/h
Sonderklasse 1937–1940 4, do V 1054 cm³ 32 PS (23,5 kW) 95 km/h

Vozy s předním pohonem vyráběné ve Zwickau (1931–1942)[editovat | editovat zdroj]

Typ Doba výroby Počet válců, uspořádání Objem Výkon vmax
F1 FA 600 1931/1932 2, řadový 584 cm³ 15 PS (11 kW) 75 km/h
F2 Meisterklasse 601 1932/1933 2, řadový 584 cm³ 15 PS (11 kW) 75 km/h
F2 Reichsklasse 1933–1935 2, řadový 584 cm³ 18 PS (13,2 kW) 80 km/h
F2 Meisterklasse 701 1933–1935 2, řadový 692 cm³ 20 PS (14,7 kW) 85–90 km/h
F4 Meisterklasse 1934/1935 2, řadový 692 cm³ 20 PS (14,7 kW) 85 km/h
F5 Reichsklasse 600 1935/1936 2, řadový 584 cm³ 18 PS (13,2 kW) 80 km/h
F5 Meisterklasse 700 1935/1936 2, řadový 692 cm³ 20 PS (14,7 kW) 85 km/h
F5K Zweisitzer 600 1936 2, řadový 584 cm³ 18 PS (13,2 kW) 80 km/h
F5 Front Luxus Cabriolet 700 1936/1937 2, řadový 692 cm³ 20 PS (14,7 kW) 85 km/h
F5K Front Luxus Sport 700 1936/1937 2, řadový 692 cm³ 20 PS (14,7 kW) 90 km/h
F7 Reichsklasse 600 1937/1938 2, řadový 584 cm³ 18 PS (13,2 kW) 80 km/h
F7 Meisterklasse 700 1937/1938 2, řadový 692 cm³ 20 PS (14,7 kW) 85 km/h
F7 Front Luxus Cabriolet 1938 2, řadový 692 cm³ 20 PS (14,7 kW) 85 km/h
F8 Reichsklasse 600 1939/1940 2, řadový 589 cm³ 18 PS (13,2 kW) 80 km/h
F8 Front Luxus Cabriolet 700 1939/1940 2, řadový 692 cm³ 20 PS (14,7 kW) 85 km/h
F8 Meisterklasse 700 1939–1942 2, řadový 692 cm³ 20 PS (14,7 kW) 85 km/h
F9 Hohe Klasse (Prototyp) plán od 1940 3, řadový 896 cm³ 28 PS (20,6 kW) 110 km/h

Vozy s předním pohonem vyráběné v Ingolstadtu a Düsseldorfu (1950–1968)[editovat | editovat zdroj]

Typ Doba výroby Počet válců, uspořádání Objem Výkon vmax
DKW Schnellaster 1949–1962 2 nebo 3, řadový 688–896 cm³ 20–32 PS (14,7–23,5 kW) 70–90 km/h
F10 1949–1950 2, řadový 688 cm³ 20 PS (14,7 kW) 90 km/h
F89 Meisterklasse 1950–1954 2, řadový 684 cm³ 23 PS (16,9 kW) 95–100 km/h
F91 Sonderklasse 1953–1957 3, řadový 896 cm³ 34 PS (25 kW) 110–120 km/h
F91/4 Munga 1954–1956, jen prototyp 3, řadový 896 cm³ 38 PS (27,9 kW) 98 km/h
F93/94 Großer DKW 3=6 1955–1957 3, řadový 906 cm³ 38 PS (27,9 kW) 123 km/h
Monza 1956 3, řadový 896 cm³ 40 PS (29 kW) 130 km/h
F91/4 Munga 1956–1959 3, řadový 896 cm³ 40 PS (29 kW) 98 km/h
Monza 1957/1958 3, řadový 981 cm³ 44–50 PS (32,3–37 kW) 135 km/h
F93/94 Großer DKW 3=6 1957–1959 3, řadový 906 cm³ 40 PS (29 kW) 115 km/h
Auto Union 1000 1957–1960 3, řadový 981 cm³ 44 PS (32,3 kW) 120–130 km/h
Auto Union 1000 Sp 1958–1965 3, řadový 981 cm³ 55 PS (40 kW) 140 km/h
F91 Typ 4 + 6 Munga 1958–1968 3, řadový 981 cm³ 44 PS (32,3 kW) 98 km/h
F91 Typ 8 verlängerte Pritsche
(rozšířená platforma)
1962–1968 3, řadový 981 cm³ 44 PS (32,3 kW) 95 km/h
Auto Union 1000 S 1959–1963 3, řadový 981 cm³ 50 PS (37 kW) 125–135 km/h
Junior 1959–1962 3, řadový 741 cm³ 34 PS (25 kW) 114 km/h
Junior de Luxe 1961–1963 3, řadový 796 cm³ 34 PS (25 kW) 116 km/h
F11 1963–1965 3, řadový 796 cm³ 34 PS (25 kW) 116 km/h
F12 1963–1965 3, řadový 889 cm³ 40 PS (29 kW) 124 km/h
F12 (45 PS) 1965 3, řadový 889 cm³ 45 PS (33 kW) 130 km/h
F102 1964–1966 3, řadový 1175 cm³ 60 PS (44 kW) 135 km/h

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku DKW na německé Wikipedii.

 1. DKW sidecary. motomuseum-hostalek.cz [online]. Jihočeské motocyklove museum [cit. 2022-04-14]. Dostupné online. 
 2. DKW SB 200 1937 – velký katalog motocyklů. www.bikes.cz [online]. [cit. 2022-12-08]. Dostupné online. 
 3. 100 let motocyklů DKW: Kdysi světový výrobce motorek číslo 1, pak válečná kořist a smutný konec - Garáž.cz. www.garaz.cz [online]. [cit. 2022-11-04]. Dostupné online. 
 4. Válečné stroje. www.nahodil.cz [online]. [cit. 2023-11-10]. Dostupné online. 
 5. dělníci na střeše vozu DKW F7 [online]. [cit. 2023-05-07]. Dostupné online. 
 6. Autofotka týdne: Na první crash test audiny stačil kopec. iDNES.cz [online]. 2013-12-15 [cit. 2023-05-07]. Dostupné online. 
 7. Určení typu auta: DKW klub. dkwklub.webnode.cz [online]. [cit. 2022-06-18]. Dostupné online. 
 8. a b Dvoutakty mají samé výhody, tvrdí český expert. Musí frčet na plný plyn. iDNES.cz [online]. 2022-04-26 [cit. 2022-11-21]. Dostupné online. 
 9. AUTO UNION/DKW MUNGA – Historie. munga.estranky.cz [online]. [cit. 2022-04-15]. Dostupné online. 
 10. DKW Munga - Auto-Union - německý automobil ve službách Bundeswehru. militaryoldtimer.eu [online]. [cit. 2023-12-05]. Dostupné online. 
 11. Policie po roce vypátrala rakev s ostatky miliardáře Flicka. iDNES.cz [online]. 2009-12-01 [cit. 2023-04-12]. Dostupné online. 
 12. MIHÁLIK, Miro. Příběh, jak Mercedes na zlatém podnosu přinesl Audi Volkswagenu. AutoRevue.cz [online]. 2018-04-18 [cit. 2023-04-12]. Dostupné online. 
 13. DKW STM III, 1956. auta5p.eu [online]. [cit. 2023-11-24]. Dostupné online. 
 14. Pokus o zdokonalení dvoudobého motoru. časopis Automobil 9/1965 [online]. Ministerstvo všeobecného strojírenství ČSSR, září 1965 [cit. 2023-03-29]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]