NSU

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
NSU
Logo
Logo
Právní forma akciová společnost
Založeno 1873
Sídlo Neckarsulm
Oblast činnosti automobilový průmysl
Produkty automobil
Zánik 21. srpna 1969
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Motocykl NSU Max Standard

NSU Motorenwerke AG byl německý výrobce automobilů a motocyklů, založený v roce 1873, jenž v 60. letech využíval Wankelův rotační motor.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Firmu založili Christian Schmidt a Heinrich Stoll v roce 1873 v Riedlingenu jako dílnu pro výrobu pletacích strojů (Mechanische Werkstätte zur Herstellung von Strickmaschinen). V roce 1880 se výroba přesunula do Neckarsulmu. Od roku 1886 se společnost věnovala výrobě jízdních kol. V této době se jako firemní značka začala používat trojice písmen NSU (Neckarsulm Strickmaschinen Union). Po roce 1892 už továrna vyráběla jen bicykly. Od roku 1901 byla jednou z vedoucích německých firem zabývajících se výrobou motocyklů. V polovině padesátých let 20. století vyráběla NSU největší počet jednostopých vozidel na světě.

Po roce 1905 vznikl první automobil NSU. V roce 1932 byla továrna s výrobou vozů v Heilbronnu prodána italské firmě Fiat.

Během druhé světové války NSU navrhlo a vyrábělo známé polopásové vozidlo NSU HK101 s motorem z vozu Opel Olympia.

Poválečné období[editovat | editovat zdroj]

Kompletně zničená továrna začala po válce vyrábět předválečné modely motocyklů jako byly Quick, OSL a Konsul.

Vrcholným a zároveň posledním vyráběným automobilem společnosti byl čtyřdveřový pětimístný sedan s rotačním motorem NSU Ro 80 z roku 1967, po jehož nákladném vývoji a komerčním neúspěchu (navzdory tomu, že v roce 1968 získal první místo v soutěži evropský „Automobil roku“) firmu v roce 1969 převzala Volkswagen Group, která ji sloučila s automobilkou Auto Union. Jelikož firma v roce 1966 na trh znovu uvedla značku Audi, spojila všechny tři společnosti v Ingolstadtu pod hlavičkou Audi NSU Auto-Union A.G., ze které se postupem času stalo právě dnešní Audi.

Vybrané vozy NSU[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]