NSU

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
NSU
Logo
Logo
Neckarsulm-NSU-Werke-1900.jpg
Základní údaje
Právní forma akciová společnost
Datum založení 1873
Datum zániku 21. srpna 1969
Adresa sídla Neckarsulm, Německo
Charakteristika firmy
Oblast činnosti automobilový průmysl
Produkty automobil
Mateřská společnost Volkswagen
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Motocykl NSU Max Standard

NSU Motorenwerke AG byl německý výrobce automobilů a motocyklů, založený v roce 1873, jenž v 60. letech využíval Wankelův rotační motor.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Firmu založili Christian Schmidt a Heinrich Stoll v roce 1873 v Riedlingenu jako dílnu pro výrobu pletacích strojů (Mechanische Werkstätte zur Herstellung von Strickmaschinen). V roce 1880 se výroba přesunula do Neckarsulmu. Od roku 1886 se společnost věnovala výrobě jízdních kol. V této době se jako firemní značka začala používat trojice písmen NSU (Neckarsulm Strickmaschinen Union). Po roce 1892 už továrna vyráběla jen bicykly. Od roku 1901 byla jednou z vedoucích německých firem zabývajících se výrobou motocyklů. V polovině padesátých let 20. století vyráběla NSU největší počet jednostopých vozidel na světě.

Po roce 1905 vznikl první automobil NSU. V roce 1932 byla továrna s výrobou vozů v Heilbronnu prodána italské firmě Fiat.

Během druhé světové války NSU navrhlo a vyrábělo známé polopásové vozidlo NSU HK101 s motorem z vozu Opel Olympia.

Poválečné období[editovat | editovat zdroj]

Kompletně zničená továrna začala po válce vyrábět předválečné modely motocyklů jako byly Quick, OSL a Konsul.

Vrcholným a zároveň posledním vyráběným automobilem společnosti byl čtyřdveřový pětimístný sedan s rotačním motorem NSU Ro 80 z roku 1967, po jehož nákladném vývoji a komerčním neúspěchu (navzdory tomu, že v roce 1968 získal první místo v soutěži evropský „Automobil roku“) firmu v roce 1969 převzala Volkswagen Group, která ji sloučila s automobilkou Auto Union. Jelikož firma v roce 1966 na trh znovu uvedla značku Audi, spojila všechny tři společnosti v Ingolstadtu pod hlavičkou Audi NSU Auto-Union A.G., ze které se postupem času stalo právě dnešní Audi.

Vybrané vozy NSU[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]