Opel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o německé automobilce. O hudebním albu Syda Barretta pojednává článek Opel (album).
Adam Opel AG
Logo
Logo
Základní údaje
Právní forma AG
Datum založení 1862
Zakladatel Adam Opel
Sídlo Rüsselsheim am Main, Německo
Adresa sídla Rüsselsheim, Německo
Souřadnice sídla
Klíčoví lidé Karl Friedrich Stracke
Charakteristika firmy
Oblast činnosti strojírenský
Produkty automobily
Zaměstnanci 35 428 (2013)
Majitel Stellantis
Divize Opel Performance Center
Dceřiné společnosti Vauxhall Motors
Opel Eisenach
Opel Performance Center
Opel Special Vehicles
Identifikátory
Oficiální web www.opel.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Opel Olympia z 50. let
Opel Rekord C, 1.7 L, 1968
Opel Astra, model 1994
Opel Astra, model 2010

Adam Opel AG (Opel) je německý výrobce automobilů se sídlem v německém Rüsselsheimu, který se nachází ve spolkové zemi Hesensko.. Společnost navrhuje, vyrábí a distribuuje vozy Opel v Evropě, Asii, Africe a Jižní Americe. Ve Spojeném království jsou automobily Opel prodávány pod značkou Vauxhall Motors.

Mezi roky 1929 a 2017 byla značka součástí koncernu General Motors (GM). V roce 2017 ji od GM koupila Groupe PSA, která se v lednu 2021 sloučila s FCA do koncernu Stellantis.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dějiny dnes již mezinárodně známé automobilky se začaly psát v roce 1862, kdy se Adam Opel zakladatel firmy, rozhodl založit podnik zabývající se výrobou šicích strojů a jízdních kol. Ačkoliv sám Opel s výrobou automobilů nikdy zcela nesouhlasil, začala fima krátce po jeho smrti, v roce 1899 s výrobou osobních automobilů. Velkou míru na zahájení automobilové výroby u firmy Opel měli synové Adama Opela. V roce 1902 uvedl Opel na automobilový trh své první vozidlo – model Opel 10/12 PS.

Opel se držel na vyšších příčkách v prodejnosti velmi dlouho a to i přes těžké doby. Pro lidi byl tento vůz nejen pouhý sen, ale i realita. Kupcům zcela imponoval fakt, že vozy této značky byly velmi luxusní a za přijatelnou cenu. Jistou dobu se jednalo o nejprodávanější značku automobilů na německém trhu.

V roce 1929 se spojili se společností General Motors Corporation (GM). K tomuto rozhodnutí dospěli bratři Opelové poté, co automobilce po 1. světové válce zaklepala na dveře menší krize. Pohroma byla zažehnána a Opel se mohl opět rozvíjet.

V roce 2009 se mateřská společnost americký General Motors dostal na pokraj bankrotu a proto se německá vláda se dohodla na převzetí Opelu s konzorciem kanadsko-rakouského výrobce autodílů Magna International, ruské banky Sberbank a ruského výrobce nákladních aut GAZ. Nakonec však automobilka prodána nebyla a zůstala majetkem koncernu General Motors. Dne 29. února 2012 Opel oficiálně oznámil vytvoření velké aliance s PSA, v jehož rámci se GM stal v PSA druhým největším akcionářem.[1]

V březnu 2017 francouzská Groupe PSA oznámila dosažení dohody s GM o odkoupení Opelu a jeho dceřiné společnosti Vauxhall. Obchodem v hodnotě € 2,2bn se PSA stala po Volkswagenu druhým největším výrobcem automobilů v Evropě.[2] Změna vlastníka byla dokončena v srpnu 2017. Následníkem skupiny PSA je Stellantis, který vznikl v lednu 2021 jejím sloučením s Fiat Chrysler Automobiles.

Vozidla navržena a vyrobena značkou Opel po dobu její příslušnosti ke koncernu General Motors (s jistým časovým přesahem) byla také prodávána pod značkami koncernu: Buick (Verano, Regal) ve Spojených státech, Kanadě, Mexiku a Číně, značka Holden v Austrálii a na Novém Zélandu.

Výrobní závody Opelu se nacházejí v Německu (Rüsselsheim, Eisenach, Kaiserslautern), Rakousku (Aspern), Maďarsku (Szentgotthard), Polsku (Gliwice, Tychy), Spojeném království (Ellesmere Port, Luton) a Španělsku (Figueruelas).

Historické modely[editovat | editovat zdroj]

Následující přehled starších modelů Opel není kompletní.

Současné modely[editovat | editovat zdroj]

Následující přehled zahrnuje automobily v nabídce značky v lednu 2021:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. GM and Peugeot announce alliance [online]. BBC [cit. 2017-09-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. PSA targets Opel turnaround as GM exits Europe. Reuters. 2017-03-06. Dostupné online [cit. 2017-03-25]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]