Opel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o německé automobilce. O hudebním albu Syda Barretta pojednává článek Opel (album).
Adam Opel AG
Logo
Právní forma AG
Založeno 1862
Zakladatel Adam Opel
Sídlo Rüsselsheim am Main, Německo
Klíčoví lidé Karl Friedrich Stracke
Oblast výroby Strojírenský
Produkty Automobily
Zaměstnanci 35 428 (2013)
Mateřská společnost General Motors
Oficiální web www.opel.com
Opel Olympia z 50.let
Opel Rekord C, 1.7 L, 1968
Opel Astra, model 1994
Opel Astra, model 2010

Adam Opel AG (Opel) je německý výrobce automobilů se sídlem v Německém Rüsselsheimu, který se nachází ve spolkovém státě Hessensko, Opel je dceřinou společností americké automobilky General Motors. Společnost navrhuje, vyrábí a distribuje vozy Opel v Evropě, Asii, Africe a Jižní Americe. Vozidla navržena a vyrobena značkou Opel jsou také prodávány pod značkou Buick (Verano, Regal) ve Spojených státech, Kanadě, Mexiku a Číně, značky Holden v Austrálii a na Novém Zélandu a pod značkou Vauxhall ve Spojeném království.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dějiny dnes již mezinárodně známé automobilky se začaly psát v roce 1862, kdy se Adam Opel zakladatel firmy, rozhodl založit podnik zabývající se výrobou šicích strojů a jízdních kol. Ačkoliv sám Opel s výrobou automobilů nikdy zcela nesouhlasil, začala fima krátce po jeho smrti, v roce 1899 s výrobou osobních automobilů. Velkou míru na zahájení automobilové výroby u firmy Opel měli synové Adama Opela.

V roce 1902 uvedl Opel na automobilový trh své první vozidlo – model Opel 10/12 PS. Opel se držel na vyšších příčkách v prodejnosti velmi dlouho a to i přes těžké doby. Pro lidi byl tento vůz nejen pouhý sen, ale i realita. Kupcům zcela imponoval fakt, že vozy této značky byly velmi luxusní a za přijatelnou cenu. Jistou dobu se jednalo o nejprodávanější značku automobilů na německém trhu.

V roce 1929 se spojili se společností General Motors Corporation (GM). K tomuto rozhodnutí dospěli bratři Opelové poté, co automobilce po 1. světové válce zaklepala na dveře menší krize. Pohroma byla zažehnána a Opel se mohl opět rozvíjet.

V roce 2009 se mateřská společnost americký General Motors dostal na pokraj bankrotu a proto se Německá vláda se dohodla na převzetí Opelu s konzorciem kanadsko-rakouského výrobce autodílů Magna International, ruské banky Sberbank a ruského výrobce nákladních aut GAZ. Nakonec však automobilka prodána nebyla a zůstala majetkem koncernu General Motors.

V roce 2010 GM oznámilo, že bude investovat přibližně na 11 miliard € v příštích pěti letech do značky Opel. [1] Jedním z miliard, který je určen výhradně pro rozvoj inovačních a úsporu paliva motorů a převodovek. [2]

Dne 29.února 2012 Opel oficiálně oznámila vytvoření velké aliance s PSA, v jehož rámci GM se stal PSA druhým největším akcionářem, [3]

Historické modely[editovat | editovat zdroj]

Současné modely[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]