Opel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek je o německé automobilce. O hudebním albu Syda Barretta pojednává článek Opel (album).
Adam Opel AG

Logo
Právní forma AG
Založeno 1862
Zakladatel Adam Opel
Sídlo Rüsselsheim am Main, Německo
Klíčoví lidé Karl Friedrich Stracke
Oblast činnosti Strojírenský
Produkty Automobily
Zaměstnanci 35 428 (2013)
Mateřská společnost General Motors
Majitel PSA Peugeot Citroën
Dceřiné společnosti Vauxhall Motors
Opel Eisenach
Opel Performance Center
Opel Special Vehicles
Oficiální web www.opel.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Opel Olympia z 50. let
Opel Rekord C, 1.7 L, 1968
Opel Astra, model 1994
Opel Astra, model 2010

Adam Opel AG (Opel) je německý výrobce automobilů se sídlem v Německém Rüsselsheimu, který se nachází ve spolkovém státě Hessensko, Opel je dceřinou společností francouzského koncernu PSA Peugeot Citroen. Společnost navrhuje, vyrábí a distribuuje vozy Opel v Evropě, Asii, Africe a Jižní Americe. Vozidla navržena a vyrobena značkou Opel jsou také prodávány pod značkou Buick (Verano, Regal) ve Spojených státech, Kanadě, Mexiku a Číně, značky Holden v Austrálii a na Novém Zélandu a pod značkou Vauxhall ve Spojeném království.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dějiny dnes již mezinárodně známé automobilky se začaly psát v roce 1862, kdy se Adam Opel zakladatel firmy, rozhodl založit podnik zabývající se výrobou šicích strojů a jízdních kol. Ačkoliv sám Opel s výrobou automobilů nikdy zcela nesouhlasil, začala fima krátce po jeho smrti, v roce 1899 s výrobou osobních automobilů. Velkou míru na zahájení automobilové výroby u firmy Opel měli synové Adama Opela.

V roce 1902 uvedl Opel na automobilový trh své první vozidlo – model Opel 10/12 PS. Opel se držel na vyšších příčkách v prodejnosti velmi dlouho a to i přes těžké doby. Pro lidi byl tento vůz nejen pouhý sen, ale i realita. Kupcům zcela imponoval fakt, že vozy této značky byly velmi luxusní a za přijatelnou cenu. Jistou dobu se jednalo o nejprodávanější značku automobilů na německém trhu.

V roce 1929 se spojili se společností General Motors Corporation (GM). K tomuto rozhodnutí dospěli bratři Opelové poté, co automobilce po 1. světové válce zaklepala na dveře menší krize. Pohroma byla zažehnána a Opel se mohl opět rozvíjet.

V roce 2009 se mateřská společnost americký General Motors dostal na pokraj bankrotu a proto se Německá vláda se dohodla na převzetí Opelu s konzorciem kanadsko-rakouského výrobce autodílů Magna International, ruské banky Sberbank a ruského výrobce nákladních aut GAZ. Nakonec však automobilka prodána nebyla a zůstala majetkem koncernu General Motors.

V roce 2010 GM oznámilo, že bude investovat přibližně 11 miliard € v příštích pěti letech do značky Opel. [1]

Dne 29. února 2012 Opel oficiálně oznámil vytvoření velké aliance s PSA, v jehož rámci se GM stal v PSA druhým největším akcionářem. [3]

V březnu 2017 francouzská PSA oznámila dosažení dohody s GM o odkoupení Opelu. Obchodem v hodnotě € 2,2bn se PSA stane po Volkswagenu druhým největším výrobcem automobilů v Evropě.[1]

Historické modely[editovat | editovat zdroj]

Současné modely[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PSA targets Opel turnaround as GM exits Europe. Reuters. 2017-03-06. Dostupné online [cit. 2017-03-25].  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]