Szawe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Szawe
Základní údaje
Právní forma akciová společnost
Datum založení 1921
Datum zániku 1924
Adresa sídla Berlín, Německo
Charakteristika firmy
Oblast činnosti automobilový průmysl
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Szawe 1922

Szawe (SzaWe) byla značka německých luxusních automobilů vyráběných v letech 19201924 společností Szabo & Wechselmann Automobilfabrik sídlící v Berlíně-Reinickendorfu ve spolupráci s firmou NAG.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Szawe Automobil- und Karosseriefabrik AG byla akciová společnost sídlící v Berlíně.[1] Založili ji obchodníci Karl Szabo, Gerson Wechselmann, Erich Wechselmann, Karl Wechselmann a Friedrich Wilhelm Gendebien. Zkratka Szawe vznikla jako Akronym jmen Szabo a Wechselmann.

I po první světové válce se zabývala výrobou kočárů. Poté začala se stavbou vlastních automobilů, kvůli nedostatku kapacit však nemohla uspokojit všechny zákazníky. Došlo proto k dohodě s automobilkou NAG, pro kterou firma Szabo & Wechselmann začala karosovat upravené podvozky. Prvním byl model NAG C 4 se čtyřválcovým motorem o objemu 2536 cm³. Vozy byly prodávány pod názvem Szawe 10/38 PS.

V roce 1921 vznikl první vůz nesoucí značku Szawe. Karosérii, připomínající loď s kostrou ze dřeva doplněnou hliníkem navrhl všestranně nadaný umělec, designér a vynálezce Ernst Neumann-Neander, pozdější majitel firmy Neander.

Pro typ 10/50 PS navrhl Georg Bergmann šestiválcový motor z lehkých slitin o objemu 2570 cm³. Podvozky pro tento vůz pocházely od firmy Heinrich Ehrhardt AG sídlící ve městě Zella-Mehlis.

Do roku 1924 vzniklo několik vozů na podvozku firmy NAG. V období před nástupem luxusních limuzín firem Maybach a Horch byla značka Szawe považována za německý Rolls-Royce. V roce 1924 však spolupráce obou firem na projektu skončila. Do současnosti se dochoval jen jediný vůz značky Szawe. Ten je vystaven v Dánském muzeu letectví a dopravy v Helsingør.

V roce 1924 došlo ke sloučení společností Ehrhardt a vzniku firmy Ehrhardt-Szawe. Ta však existovala jen jediný rok.

V rámci konkurzního řízení získala výrobní závody a materiál společnosti firma Gemeinschaft Deutscher Automobilfabriken (GDA), což bylo sdružení firem NAG, Hansa-Lloyd a Brennabor.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://www.gtue-oldtimerservice.de/automobil/marke/SZAWE/850/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]