Kupé

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
O oddílu osobního železničního vozu, tramvaje apod. pojednává článek Kupé (část vozu).
1997 Rover 800 Coupé
Rover P5 Coupé, tradiční čtyřdveřové kupé
Mercedes CLS, moderní čtyřdveřové kupé

Kupé (francouzsky Coupé) jsou vozy se sešikmenou zadní střechou a dvojími nebo čtvermi dveřmi. Termín je odvozen z minulého příčestí slovesa couper ve významu uříznutý, ustřižený, useknutý. Automobily jsou většinou sportovního charakteru, s uzavřenou dvoudveřovou karoserií. Setkáme se však i s vozy, které mají dvě řady (zadní sedadla jsou menší a poskytují menší komfort při cestování).

Před nástupem motorizovaných vozidel označovalo slovo kupé přední část kontinentálního dostavníku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V 19. století se kupé nazýval uzavřený kočár tažený koňmi, s jediným sedadlem pro dva cestující (namísto předních sedadel směřujících proti směru jízdy). Toto sedadlo bylo za řidičem, který seděl venku (viz obrázek královského kočáru vpravo). Landaulet je kupé se skládací střechou.[1]

V padesátých letech 20. století se automobilům s odnímatelnou střechou někdy říkalo ‚convertible coupés‘, ale od šedesátých let se termín coupé začal obecně používat pro modely s pevnou střechou. Kupé mají většinou (ale ne vždy) dvoje dveře.

Organizace Society of Automotive Engineers (SAE) rozlišuje kupé od sedanu hlavně podle objemu interiéru; SAE definuje kupé jako automobil s pevnou střechou se zadní částí interiéru menší než 0,93 m³. Vůz s větším interiérem už není kupé, ale dvoudveřový sedan. Podle toho nejsou vozy GT Chevrolet Monte Carlo, Ferrari 612 Scaglietti a Mercedes-Benz CL-Class kupé, ale dvoudveřové sedany. Stejně jako kupé vytvořená ze sedanů snížením počtu dveří, která nemají ani sníženou střechu nebo její sklon.

Nebo jinak, opravdová kupé se od dvoudveřového sedanu liší chybějícím B sloupkem (viz obrázek níže), který podpírá střechu. Sedany mají A sloupek víc vepředu a B sloupek uprostřed, největší podpora střechy C sloupek je vzadu. Takže se všemi okny staženými, by se kupé od sloupku A ke sloupku C mohlo zdát bez oken.

Během dvacátého století se termín kupé začal používat ve vztahu s jinými automobily.[2] Někteří výrobci slovo kupé užívají v různých variantách, jako:

Club coupé
kupé s většími zadními sedadly, které by se dnes nazvalo dvoudveřový sedan.
Business coupé
kupé bez zadních sedadel.
Opéra coupé
kupé se zadními sedadly po stranách.
Sports coupé nebo berlinetta
jedinečný model se svažující se střechou, někdy se svažuje stupňovitě, tomu se potom říká fastback.
Combi coupé
typ podobný SAABu v kombinaci s kupé s velkým ložným prostorem.
Sport Utility Coupé
SUV se dvojími dveřmi a zkráceným rozvorem.
Sport Activity Coupé
SUV se čtvermi dveřmi a svažující se střechou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Hatchback, liftback, notchback, SUV nebo landaulet: Znáte typy automobilových karoserií?. auto.cz [online]. [cit. 2021-11-27]. Dostupné online. 
  2. Hatchback, liftback, sedan. Děláme pořádek v karoseriích - Garáž.cz. www.garaz.cz [online]. [cit. 2021-11-27]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]