Přeskočit na obsah

Minibus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Iveco Daily
Fiat Ducato/Peugeot Boxer/Citroën Jumper

Minibus je silniční vozidlo, které se počtem míst k sezení řadí mezi mikrobus a malý autobus. Vyrábějí je častěji výrobci dodávkových automobilů než výrobci autobusů, protože minibusy mají často s dodávkovými vozy shodnou konstrukci.

Minibusy na bázi italské dodávky Iveco Daily nabízí firma Irisbus Iveco, nástupce vysokomýtské Karosy. Další české firmy nabízejí minibusy vzniklé přestavbou různých evropských dodávek. Nejčastější cca 14–17místné minibusy v Česku vycházejí z dodávek Mercedes Benz Sprinter, Iveco Daily, Volkswagen LT/Crafter, Ford Transit (provedení „Bus M2“). Objevují se i menší, cca dvanáctimístné, minibusy VW Transporter, Fiat Ducato (Peugeot Boxer, Citroën Jumper), Ford Transit (do r. 2000).

Terminologie je neoficiální a není ustálená, v některých zemích a zdrojích jsou za podskupinu minibusů považovány i midibusy, někdy až do délky 10,5 či 11 metrů, jindy jsou naopak typické minibusy i v českých zdrojích označovány jako mikrobusy (například Mercedes Benz Sprinter,[1][2] Iveco Daily[3] atd.).

Samořídící minibus

[editovat | editovat zdroj]

Prvním samořídícím minibusem, resp. mikrobusem, je Olli. Přepravuje cestující v Berlíně v uzavřeném firemním areálu a má kapacitu 8 míst. Jeho cestovní rychlost je kolem 9 km/h. Překážkám se neumí vyhnout a tak před nimi zastavuje; občas „vidí“ překážku i tam, kde se žádná nevyskytuje.[4]

  1. Jan Marek a Daniel Ditrych: Systémy veřejné dopravy v Evropě: Švýcarsko - den čtvrtý (27. 7. 2007), BUSportál.cz, 8. 12. 2007
  2. Na návštěvě v TAD. Trutnovská autobusová doprava sází na kvalitu., BUSportál.cz, 28. 8. 2009
  3. Jakub Matoušek: 17. 9. 2009 pořádal ČPS seminář Jezdíme na stlačený zemní plyn (CNG) BUSportál.cz, 29. 9. 2009
  4. První minibus bez řidiče. Fotografie ČTK – Martin Weiser. Právo. Borgis, a.s., 2017-06-01, roč. 27, čís. 126, s. 19. ISSN 1211-2119. 

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]