SUV

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ford Explorer, nejlépe se prodávající SUV střední velikosti ve Spojených státech[kdy?]
Škoda Yeti, malé SUV značky
Škoda Kodiaq, velké SUV značky

SUV (zkratka anglického sport utility vehicle, česky sportovně užitkové vozidlo) je kategorie automobilů, která kombinuje výhody terénních vozidel, tedy schopnost pohybu i mimo silnice, robustnost či větší vnitřní a zavazadlový prostor, s pozitivními vlastnostmi silničních osobních vozidel (komfort, ovladatelnost na silnici). Oproti běžným automobilům mají však i některé nevýhody. V českém prostředí bývají vozidla kategorie SUV s těmi terénními často mylně zaměňována. U SUV zcela nepřevládá ani ryze terénní ani ryze sportovní či užitná složka jejich použití – jsou navrženy tak, aby se mohly pohodlně pohybovat jak v městském prostředí, tak mimo pozemní komunikace.

Předchůdcem dnešních vozů SUV byl Land Rover Series 1. Za první SUV na světě je považován Chevrolet Suburban.[zdroj?]

K popularizaci těchto aut došlo po roce 2010. V roce 2009 tvořila SUV 9 % evropského trhu, přičemž v roce 2018 to bylo 36 %.[1]

Výhody[editovat | editovat zdroj]

 • Větší prostor (v porovnání s běžnými osobními automobily) znamená větší komfort a větší zavazadlový prostor. Většina SUV střední velikosti má tři řady sedadel, pojme tak šest (někdy i více) cestujících.
 • SUV se může uplatnit jako tahač přívěsů a karavanů, některé SUV mohou utáhnout 3-4 tuny.
 • Většina SUV má pohon všech kol (někdy označován jako 4WD nebo 4×4), tím se mohou těšit z výhod, které toto technické řešení poskytuje.[zdroj?]
 • Zpravidla větší a robustnější kola znamenají zvýšení výšky celého vozu a tím i úrovně, s níž řidič shlíží na vozovku – obecně má tak větší přehled.

Nevýhody[editovat | editovat zdroj]

 • SUV mají téměř bez výjimky (neplatí u hybridních a ekologických verzí SUV) větší spotřebu než konvenční automobily.[zdroj?] Zejména pro USA, kde jsou SUV velmi oblíbené, to znamená nesnižující se import ropy, se všemi nevýhodami, které to obnáší.[zdroj?]
 • SUV mají obecně (neplatí u hybridních a ekologických verzí SUV) vyšší emise oxidu uhličitého do atmosféry.[1] Průmysl s SUV byl mezi roky 2010 až 2018 druhým největším přispěvatelem do vzrůstu skleníkových plynů na světě.[2]
 • SUV jsou téměř vždy těžší než běžné osobní automobily. Při stejné rychlosti mají větší hybnost a jsou o trochu méně manévrovatelné.
 • Statisticky jsou SUV méně bezpečné než běžná menší auta. Člověk v SUV má o 11 % vyšší pravděpodobnost, že zahyne při dopravní nehodě.[1] Kvůli větším kolům je těžiště posazeno výše a když už dojde k havárii, mají tedy SUV větší tendenci se překlopit na stranu nebo na střechu.
 • SUV představují v porovnání s běžnými osobními automobily větší nebezpečí pro ostatní účastníky silničního provozu. Například značně zvyšují úmrtnost při sražení chodce (až dvakrát či třikrát).[3][4] Menší osoby, jako například děti, nacházející se poblíž SUV často z auta ani nejsou vidět.
 • SUV přispívají větší měrou k opotřebování komunikací než běžné osobní automobily (kvůli vyšší hmotnosti).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sport utility vehicle na anglické Wikipedii.

 1. a b c LAKER, Laura. 'A deadly problem': should we ban SUVs from our cities?. The Guardian. 2019-10-07. Dostupné online [cit. 2019-10-10]. ISSN 0261-3077. (anglicky) 
 2. KOMMENDA, Niko. SUVs second biggest cause of emissions rise, figures reveal. The Guardian. Dostupné online [cit. 2019-11-03]. ISSN 0261-3077. (anglicky) 
 3. FUGLEVIČ, Daniel. Jsou vozy SUV hrozbou pro chodce? Následky nehod bývají fatální, říká studie. AutoRevue.cz [online]. [cit. 2019-10-10]. Dostupné online. (česky) 
 4. MAZAL, Mirek. SUV mají ještě jednu nevýhodu, o které se dosud mlčelo. Je asi vůbec nejzávažnější. Autoforum.cz. 2018-05-14. Dostupné online [cit. 2018-05-21]. (česky)